Back Together, zpátky spolu

Back Together je první společnou soutěží dvou silných, ale v zaměření rozdílných organizací na území republiky, a to České federace mažoretkového sportu, která se mažoretkám věnuje 25 let a Svazu mažoretek a twirlingu – NBTA (National Baton Twirling Association), jehož založení spadá do druhé poloviny roku 1999. Tímto rokem se rozdělila jednotnost vývoje v České republice. Byla založena EMA (European Majorettes Association), které inicioval p. Jiří Necid, zakladatel mažoretkového sportu. Po založení obhájil kandidaturu na pořádání mistrovství Evropy (ME) v České republice, konkrétně v Hranicích. „Kolínská“ sekce se odpojila spolu s kluby z Chebu, Žatce, Kraslic, Poděbrad a vstoupila do NBTA, mezinárodní organizace s americkým stylem a slibovala si od toho, že Hranické převálcuje s pořádáním mistrovství Evropy. NBTA však pořádání sekci nedala. Nekonalo se ani tolik očekávané ME v Hranicích a aby zůstalo alespoň v okrese, bylo přesunuto do Přerova. I proto je soutěž Back Together právě v Přerově. Nutno dodat, že se v Hranicích v letech 1994-99 konalo celorepublikové finále, které po celých šest let natáčela ČT Brno. Po odvysílání se mažoretky rychle dostávaly do povědomí veřejnosti a rostl zájem nových klubů.
V době vstupu v NBTA soutěžily jednotlivkyně, dvojice, trojice a k tomu byly přidány též skupiny s rekvizitami jako jsou kopí, štíty, indianské čelenky, tenisové rakety, zrcadla, míče, atd., pódiová vystoupení mažoretek bylo jen okrajovou záležitostí, pochodové defilé se nepěstovalo vůbec a také v názvu této asociace se slovo mažoretky neuvádí.

pracovní porada před soutěží r.2000

Mažoretkový sport se od „pouhého pochodování na dechovku“ v choreografii, technice a hudebním doprovodu rozvinul ke svébytnému pohybovému projevu a skutečnému sportu, který čerpá z oblasti tanečního umění, tanečního sportu, moderní gymnastiky, baletu, kdy je vše ztíženo o práci s náčiním (hůlka, třásně, prapory nebo kombinace dvou náčiní). Mnohaletým vývojem, kdy soutěžící startovali v obou organizacích, vnášeli nové prvky, se některé disciplíny zpodobnily. Proto se zástupci z obou organizací sešli u kulatého stolu, aby se domluvili na dalších krocích a stanovili si mantinely tak, aby si zbytečně „nekonkurovali“ nebo nezvažovali sami sobě svoje mnohaleté úsilí.
Cílem je, aby moderní pojetí se stanovenými kompetencemi přinášelo dětem a mládeži nadále atraktivní motivaci pro využívání volného času, vyvolávalo zájem nejen na území naší republiky, ale i v zahraničí a přispívalo ke stabilitě a rozvoji až k metám nejvyšším.
Cesta ke sjednocení a vymezení je touto soutěží započatá; účast soutěžících je velkou morální podporou. Chápeme, že prázdninový termín není zrovna ideální, ale je stanoven tak, aby nezasahoval do termínů, kdy probíhaly národní a jiné soutěže a aby se konal v době před Mistrovstvím světa v mažoretkovém sportu v Praze a dal možnost všem zapojit se do procesu sjednocení. Soutěžící s dostatečným počtem bodů získají mimo jiné i nominaci na toto mistrovství a poukaz (voucher) na úhradu startovného.

Za ČFMS Marta Pavelková

Oficiální stránka soutěžeOficiální stránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru