Historie založení mažoretkového sportu

Za zakladatele mažoretkového sportu v České republice, později i v Evropě, lze považovat Mgr. Jiřího Necida

V roce 1994 poprvé v Hranicích organizoval soutěž, na které využil zkušeností z festivalů dechových hudeb s mažoretkovým doprovodem a dal základ prvním pravidlům, které propracovával v návaznosti na vývoj mažoretkového hnutí v  České republice. Následný rozvoj mažoretkového hnutí byl způsoben i tím, že dokázal připravit soutěž tak, že zapadala do koncepce televizních pořadů a 6 let po sobě vysílala Česká televize Brno ze soutěží hodinový pořad z Hranic věnovaný mažoretkám. Inicioval založení Občanského sdružení Mažoretky, Hranice (1996), které se stalo každoročním vyhlašovatelem soutěže Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu.
Pro rozvoj mažoretkového hnutí v Evropě byl iniciátorem a spoluzakladatelem dvou asociací v zahraničí; v r. 1999 asociace EMA (Evropan Majorettes Association) se sídlem v Zagrebu, CRO a v r. 2004 IMA (International Majorettsport Association) se sídlem v Opole, PL. Rozhodujícím podnětem pro vznik IMA byla nespokojenost s konzervativním pojetím a organizaci soutěže v asociaci EMA, kde zrušili členství „de jure“ zástupci za Českou republiku, Polsko, Slovensko a Maďarsko (2003).   IMA převzala v plném rozsahu česká pravidla. Na náklady Občanského sdružení Mažoretky, Hranice, byla přeložena do polštiny, maďarštiny a angličtiny a v r. 2004 se konalo Mistrovství Evropy v mažoretkovém sportu v Opole, PL
Po pravidlech a soutěžním řádu vybudoval pro soutěž síť pořadatelských měst a obcí, přizval ke spolupráci, odborníky z oblasti taneční, hudební a pohybové výchovy,  i z řad vedoucích mažoretkových skupin a vytrénoval rozhodčí. Sestavil hodnotící počítačový program, který umožnil pružně zpracovávat výsledky a tisknout diplomy a výsledkové listiny ihned po soutěži.
Jeho zkušenosti a znalost využívali pořadatelé soutěží na mezinárodní úrovni a stal se tak hlavním garantem hladkého průběhu Evropského Grand Prix a Mistrovství Evropy v mažoretkovém sportu.
Mgr. Jiří Necid se zasloužil o každoroční rozvoj a zkvalitňování soutěží. Položil základ k rozšíření soutěžních disciplín, nejen podle druhů náčiní (hůlka, třásně, mix), ale obohatil mažoretkový sport o  sóloformace (sóla, dua-tria, miniformace) a dále pro diváky  o líbivou disciplínu SHOW Majorettes.
Kladl důraz na pečlivou přípravu všech detailů a stejný přístup požadoval také od svých spolupracovníků. Byl na první pohled přísný, velmi soustředěný na práci, ale také se rád usmíval a žertoval ve chvílích odpočinku. Chvíle, kdy spokojený hodnotil právě ukončenou soutěž, prožíval se svými kolegy zpravidla při zpáteční cestě domů, do Hranic.
Sportovní charakter soutěží postavený na principu fair play, vysokých výkonech, kráse a eleganci pohybu, na vysoké společenské úrovni a na nárocích na soutěžní prostředí, se stal základem pro moderní,  masový sport určený dívkám od 6 do 26 let.
Soutěže v mažoretkovém sportu reagují na hlavní trendy a vlivy:

  • přirozená kreativita choreografů, trenérů a mažoretek, kterým už nestačilo klasické pojetí mažoretek jako dekorace k dechovým orchestrům
  • životní styl a pocit mladé generace, její hudební, taneční i kostýmové zájmy a záliby
  • pochodová i pódiová vystoupení jsou stále více obohacovány prvky, tvary, choreografickým a hudebním ztvárněním zejména z tanečního sportu, moderní gymnastiky, aerobiku, akrobatického rokenrolu

České skupiny a sóloformace se staly elitou mažoretkového sportu v Evropě a Mistrovství české republiky v mažoretkovém sportu se stalo největší národní soutěží nejen v Evropě. V žádné jiné zemi netrvá národní soutěž téměř 20 dnů se stejným počtem pořadatelských měst a obcí.
V r. 2013 vstoupila soutěž do jubilejního 20. ročníku. K tomuto významnému jubileu založili příznivci mažoretkového sportu v zájmu jeho rozvoje, k přispění jeho mezinárodní integrace, k připojení ke sportovním zásadám, mezinárodní nevládní organizaci International Federation Majorettes Sport se sídlem v Praze.

Volně přeloženo
Informace převzaty za stránek IFMS Informace převzaty za stránek IFMS

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru