Postřehy z Biškeku

Vážení a milí příznivci mažoretkového sportu, dovolte mi, abych vám sdělil několik postřehů z cesty do Kyrgyzstánu, hlavního města této středoasijské republiky, Biškeku. Dříve narození si určitě ještě pamatují, že hlavní město se jmenovalo Frunze, po revolucionáři a sovětském politikovi. Původní název byl městu vrácen v r. 1991. Je to město poměrně mladé, lemované horami, bylo založeno v r. 1825. Je vystavěno ve slohu socialistického realismu, najdeme zde místní variaci na Big Ben, na náměstí před muzeem je umístěna socha svobody, pod obří vlajkou se střídá stráž, je zde i Americkou universita pro střední Asii. Název města znamená v překladu “místo pod horami” a má asi 1 milion obyvatel, úřední jazyky jsou dva, hovoří se zde kyrgyzsky a rusky.
První den po příletu, v pátek, se konal v tělocvičně školy seminář – „masterklas“. Při rozhovoru s paní ředitelkou jsem zjistil, že škola má 2 400 žáků, do školy chodí 6 dnů v týdnu, je to však vyváženo letními prázdninami v délce 3 měsíců. Na masterklas bylo nahlášeno 80 uchazečů, ve skutečnosti do haly přišlo více jak stovka zájemců. Vést takový počet je pro lektora vyčerpávající, i když nechybělo ozvučení včetně mikrofonu. Čas školení se protáhl na přání dětí o nácvik společné skladby „Hooray majorettes“. Tuto skladbu předvedli soutěžící v neděli po skončení soutěže, poprvé v Asii. Pro nás byl nezvyklý počet chlapců, a to jak na školení, tak v soutěži, tvoří celé skupiny.
Sobotní summit nových sportů, který se konal v kongresovém sále hotelu Imperial, byl založen na prezentaci zástupců jednotlivých sportů a států. Sál měl kongresové uspořádání sedadel, promítací plochu a kvalitní ozvučení, mluvilo se převážně rusky.
Samotná soutěž se konala v moderní sportovní hale Gazprom. Místním pořadatelem byla Oksana Polianichko, prezidentka Federation of sport majorettes and baton twirling. Výkony soutěžících byly rozdílné, tradice mažoretkového sportu není v Asii zdaleka tak rozšířena jako v Evropě. Za úspěch lze považovat skutečnost, že se šampionát konal, že je o mažoretkový sport zájem a že spojuje děti různých zemí i kontinentů s rozdílnými kulturami a náboženstvím.
Cesta do středu asijského kontinentu není pro nás zrovna levnou záležitostí, ale podpora a šíření mažoretkového sportu praktickým předvedením a osobní účastí je pro další rozvoj nutná. Každá naše „mise“ je vkladem a investicí do budoucna. Pevně doufám, že naše cesta nebyla zbytečná, že pomůže při dalším nácviku a osvojování pravidel a že brzy uvidíme výsledky na cvičencích. „Misi“ do Asie jsme podnikli již před dvěma lety, tehdy do Kazachstánu, hlavního města Almaty. Na šampionátu v Biškeku jsme se však s účastníky tehdejšího semináře nesetkali.

Josef Doležel, president IFMS

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru