Postupový klíč; součást vývoje mažoretkového sportu

Postupem všech soutěžících do dalšího kola předcházíme zklamání po neúspěšném prvním startu

Postupový klíč se ve svém vývoji do r. 2011 postupně ustálil na kvótě, která vycházela z počtu přihlášených v závislosti na stanoveném počtu startujících ve finále. V praxi to znamenalo, že se již v kvalifikačních kolech vyřazovali startující podle pořadí výsledkových listin a kvóta stanovovala jejich počet. Tento model byl funkční , zvykli jsme si na něj, ale diskutabilní se stával v případech dosažených výsledků výkonnostně lépe vybavených startujících; děvčata nepostoupila, i když na to „měla“.
Počínaje rokem 2012 se postupový klíč obměnil; postupy byly podle počtu udělených bodů. Nový systém hodnocení přinesl „nový pohled“ a pro další vývoj bylo důležité tento princip „zažít“. Podle tohoto modelu se může stát a praxe to potvrdila, že nepostoupily soutěžící z méně obsazených věkových kategorií a disciplín přesto, že soutěžící děvčata byla na „medailovém“ místě a naopak, postoupila všechna, pokud jejich výkony byly nad stanovenou hranici. Tento model klade vyšší tlak na sjednocení principů hodnocení rozhodčích a vyžádal si zřízení funkce hlavního rozhodčího pro každou soutěž. Práce rozhodčích byla ještě ztížena o poměrně obsáhlou úpravu pravidel; tyto byly doplněny především o prvky a jejich hodnocení v oblasti práce s náčiním, jejich obtížnosti a také o další prvky v oblasti pohybové techniky v taneční, baletní, tak i gymnastické oblasti a v neposlední řadě i v oblasti choreografie, v rozmanitosti prvků, využití prostoru, ztvárnění hudby a rozmanitosti tempa s důrazem na celkový dojem, výraz.
Podstatná změna nastává v r. 2014 rozdělením jednotné výkonnostní třídy na třídu A a B, jejíž základem pro rozdělení byla výsledková listina r. 2013. Rozdělením se logicky změnil počet startujících v jednotlivých disciplínách a věkových kategoriích, což dalo prostor k dalšímu kroku vpřed vývoji mažoretkovému sportu. Nemusí se vyřazovat startující po prvním startu, mohou v soutěži zůstat do dalšího kola a dále na sobě pracovat. To platí pro obě výkonnostní třídy. Do budoucna se musíme zamyslet na postupech v málo obsazených disciplínách; vynechání semifinálového kola mnohdy vede ke stagnaci, což bývá zřetelné v předvedené sestavě ve finálovém kole.
V soutěžní sezóně 2015, s ohledem na výsledky třech kvalifikačních kol a po vzájemné diskuzi, soutěžící z kvalifikačních kol postupují do kola vyššího s tím, že teprve po těchto kolech budou počty do kol finálových redukovány.