V Moravské Nové Vsi se soutěžilo v opravené sokolovně

„Moravská Nová v novém“, řekla ředitelka soutěže paní Bc. Lenka Kostovčíková v průběhu přípravy v pořadí 4. kvalifikačního kola mažoretkového sportu a mažoretek, na kterém byla zastoupena města a obce: Brno, Brodek u Přerova, Hradec nad Moravicí, Jeseník, Lanžhot, Mohelnice, Ostrava, Postoloprty, Přerov, Valtice, Zábřeh, Zakřany, Ždánice a Moravská Nová Ves.

DSC_0027
Mgr. Bc. Marek Košut, starosta

Již po deváté byla odstartována soutěž v kraji vína, v Podluží, jehož významným místem je městys Moravská Nová Ves. Kvalifikační kolo tentokrát zahájil pan Mgr. Bc. Marek Košut, starosta. V zahajovacím ceremoniálu mimo jiné poděkoval za ocenění, které bylo městysi uděleno za podporu mažoretkového sportu na summitu v Praze Article 2014 a podotkl, že ocenění je vyvěšeno v kanceláři starosty.
Hned v úvodu vzpomněla paní Mgr. Hana Gromanová, ředitelka školy, na den, kdy se rozhodlo o zavedení mažoretek do školního klubu. „Bylo to v r. 2001, kdy za mnou přišla s návrhem založit klub mažoretek paní Kostovčíková a paní Vrátilová. Nevěděla jsem, o čem to je, ale když jsem viděla zájem a nadšení, uvěřila jsem a založení mažoretek jako náplň školního klubu jsem podpořila. Mažoretky se staly nejaktivnějším klubem a pod názvem Neonky velice dobře reprezentovaly školu. Vývoj ukázal, že škola poskytla mažoretkám dobrý základ, následně se založilo občanské sdružení a v r. 2007 jsme byli společně poprvé místními pořadateli kvalifikačního kola MČR v mažoretkovém sportu a tak je to i dnes. Dnes vidím, kam až se výkony mažoretek posunuly a mohu říci, že rozhodnutí v r. 2001 podpořit a založit Neonky bylo správné.“

Paní Mgr. Soňa Petrjánošová, zástupkyně ředitelky školy řekla:
„Výkony soutěžících sleduji každoročně, od r. 2007 jsem vždy ve štábu pořadatelů, sleduji průběh soutěží, nervozitu a zapálení dětí, celkovou atmosféru. Mažoretkami u nás žijeme celý rok. Na závěr sezóny jsme zorganizovali místní „mistrovství“ se vším všudy i s medailemi. Každá mažoretka předvedla vystoupení s vlastní choreografií a my jsme hodnotili jako odborná porota. Jeden tatínek byl pan Necid a já jsem byla paní Pavelková, samozřejmě v klobouku“.
První soutěže se konaly venku, sokolovna byla jen jako mokrá varianta. Venkovní soutěže jsou závislé na počasí, náročná je stavba pódia, instalace laviček, stanovišť rozhodčích, tak se další ročníky přesunuly do sokolovny. Dnes je sokolovna po celkové opravě a je čerstvě vybavena novými židlemi. Divák má své pohodlí, sociální zázemí a soutěž není závislá na počasí, kola mohou být konána ještě v zimních měsících, což by bylo venku nemožné.
„Dnešní soutěž se vydařila celkově, s výkony místních mažoretek jsem spokojená, atmosféra výborná, za okny sokolovny jarní počasí, což využívají děvčata a po celý den se na nádvoří rozcvičují. Nejvíce se těšíme na medaile a pak bychom strašně rádi postoupili až do finále a odtud až do Prahy“, řekla Zuzana Szotová, Neonky.
V Moravské Nové Vsi startovaly některé kluby vůbec poprvé. „Je to tu fajn a skvělé, holky jsou spokojené a baví je to“, řekla Barbora Kocubová, Butterfly Ostrava.
„Jsme zde poprvé, soutěž si užíváme, pracujeme teprve rok a půl, očekáváme vyhlášení výsledků. Věřím, že to, co dnes vidíme, bude děvčata motivovat k dalším tréninkům a také že získáme další adeptky. Pokud postoupíme, udělá nám to nesmírnou radost“ řekla Petra Pincelová, Andílci Lanžhot.
I na této soutěži nechybělo mužské zastoupení, tentokrát v pódiovém vystoupení místních Neonek s náčiním hůlka, ve věkové kategorii kadetky. A jak uspěli? Byli zaslouženě první.