26. ročník Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu 1994-2019 (MČR 25 let)

Jen několik dnů zbývá ještě k podání přihlášek do některého z kvalifikačních kol pro Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu (MČR). Letos poprvé si své svěřence přihlašují kluby samy, jen ojediněle je používán dosavadní způsob. Jednotlivá kola se postupně naplňují, čtyři z celkového počtu devět mají již stop stav přihlášek, dvě jsou na hranici a ve 3 městech je ještě volná kapacita. Samotná města a obce se na soutěže těší, což potvrzují postupným zasíláním svých záštit nad konáním jednotlivých závodů a také nutné souhlasy k užití obecních symbolů do tiskovin, jakým je znak obce nebo chráněné logo.
Počet dosud zaevidovaných přihlášek dosáhl čísla 1164 a již v tuto chvíli překročil loňskou hodnotu, která byla dosud považována za rekordní.
Tradičně je největší zájem o disciplíny s náčiním hůlka, a to v obou výkonnostních třídách, počet je násobně vyšší než u jiného náčiní. Nejvíce přihlášek ve třídě A má sólo senior, a to 78 závodnic, ve třídě B vede rovněž sólo senior, ale pozor, spolu se sólo kadet, obě mají po 38 závodnicích. Letos mají sóla semifinálové kolo, postoupit až do finále bude náročnější, ale na straně druhé je to motivace pro soutěžící a pečlivější výběr pro hodnotitele.
Roste zájem o disciplínu se dvěma hůlkami; zatímco v roce 2012 pracovala se dvěma hůlkami jen jedna závodnice, Jana Petříková, TOM Krokodýl Ostrava, letos už je zaevidováno přesně 100 formací (sólo, duo-trio, mini). Možná je škoda, že TOM Krokodýl u toho není. Soutěžit se dvěma hůlkami svědčí o zájmu zvyšovat výkonnostní úroveň v hodnocené oblasti práce s náčiním, i když v náročné formaci mini je přihlášek jen 8 a na skupinu se ještě nikdo neodvážil, což lze pochopit, na světě by se asi nenašel soupeř.
Retro disciplínou pro skupiny s hůlkou je „classik“, počet dosud zaevidovaných skupin je 17, je to zajímavé číslo; v roce 2017 stály na startu jen 3 skupiny: Klapeto Vimperk, Michelle Karviná a Roses Opava.
Na druhé místo za hůlkou se v počtu zaevidovaných formací řadí třásně. Třásně se do soutěže zařadily až po roce 2000, kdy bylo mistrovství Evropy v Přerově a zahraniční účastníci s tímto náčiním přijeli. V třásních také vede zájem o sóla, skupin je zatím třicet, úplně vymizelo pochodové defilé.
Na třetí místo se řadí kombinace náčiní mix s počtem 70 formací. Mezi „průkopníky“ této disciplíny patří Berušky Zábřeh (dnes Severovýchd, s paní Koryčánkovou), která sestavila a nacvičila choreografii na podnět p. Necida a Kala Havířov. Zatím je přihlášeno 15 skupin. Mixy se staly zájmem mini formací, v disciplíně duo-trio jsou zavedeny teprve 2 roky.
Na čtvrtém místě je flag s počtem 40 formací. Flag byl do naší soutěže zařazen až v r. 2013 (do tohoto roku nebyly žádné uchazečky), prvními závodnicemi se stala děvčata z klubů TOM Krokodýl, ZUŠ Jirkov a Spolek Metoděj.
„Dožívající“ disciplínou se jeví kdysi poměrně slušně obsazená Show majorettes, zatím je přihlášena pouze jedna skupina.
Disciplína mace není zatím obsazena vůbec.
O budoucnosti dalšího rozvoje mažoretkového sportu může vypovídat počet přihlášených skupin ve věkové kategorii Little kadetky, už je jich 16 a to ještě dvě skupiny s náčiním třásně, úžasné. U nejstarší věkové kategorie je to s náčiním opačně; skupiny s hůlkou jen dvě, ale s třásněmi je skupin 12.
Uvedené počty přihlášených formací se však ještě do 17.2.2019 mohou zvýšit.
Vítáme každého uchazeče, který chce být součástí po léta největší národní soutěže, celorepublikově si porovnat své výsledky, zviditelnit se prostřednictvím živého vysílání a podpořit svou účastí rozvoj mažoretkového sportu nejen doma, ale účastí v mezinárodních soutěží i v zahraničí.
A co můžeme slíbit?
Pro začínající a méně zkušené, je zavedená výkonnostní třída B (i když mnozí nabírají zkušenosti starty v pohárových soutěžích), postupy budou i letos podle bodového ohodnocení (a tak se může stejně jako v jiných letech stát, že medailisté do vyššího kola nepostoupí), pro ty, kterým se starty nepovedou nebo chtějí ve srovnávání výkonů pokračovat, jsou připraveny další postupové soutěže, do poroty budou nasazováni členové sboru rozhodčích, kteří jsou proškolení a trénovaní k co největší objektivitě v hodnocení, dále můžeme nabídnout radost z pohybu, inspiraci a konkurenci v disciplínách a věkových kategoriích a ještě částečně volnou kapacitu v některých kvalifikačních kolech.

Marta Pavelková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru