Uvolňování opatření, soutěže, pravidla
Vážení přátelé mažoretkového sportu,
od pondělí 12. dubna je schváleno částečné rozvolňování, ale konec temné doby v oblasti sportu se zatím nepřiblížil.
Do připraveného jednání zasáhla výměna ministrů.
„Měli jsme dne 7. 4. 2021 s ministrem zdravotnictví jednat o restartu sportu, který jsme připravili. Jednání se bohužel z objektivních důvodů neuskuteční a děláme maximum pro to, abychom se s novým ministrem sešli co nejdříve, protože situace v amatérském, zejména dětském sportu je skutečně alarmující a nesnese odkladu“, uvedl Hnilička pro ČTK.
Nyní už bývalý ministr Blatný nebyl organizovaným sportovním aktivitám nakloněn. Minulý týden, kdy se debata znovu intenzivně rozhořela, vzkázal, že děti si mohou chodit zaběhat do lesa a míchání členů různých školních kolektivů na sportovních trénincích je nežádoucí.
Jaký bude postoj nového šéfa úřadu, není jasné. Národní sportovní agentura věří, že to zjistí brzy. „Jsme již domluveni se sekretariátem ministerstva zdravotnictví, že náhradní schůzka ohledně restartu sportu se uskuteční s novým ministrem co nejdříve“, uvedl její mluvčí Jakub Večerka.
Česko je s absolutním zákazem amatérského sportu včetně toho mládežnického výjimkou. „Snad žádná jiná civilizovaná země nepostupovala způsobem, že na tak dlouho plošně zakázala aktivitu, která při správné kontrole není riziková, a naopak pomáhá pandemii zvládat. Trénink mládeže je pro zdraví národa zásadní činnost, která v naprosté většině normálních zemí funguje i v době, kdy platí tvrdá opatření,“ upozornili iniciátoři výzvy, kterou podpořily všechny střešní sportovní organizace. Mladé sportovce to poškozuje nejen fyzicky, ale i psychicky. Kluby se obávají, že řada z nich ztratí zájem o pokračování v aktivním sportu dřív, než vláda restrikce uvolní. „Některé mluví s obavami o tom, že více než polovina dětí může s organizovaným sportem skončit. Asi si všichni dokážeme představit, jak drastický dopad by to mělo nejen na sport, ale také na zdraví celé společnosti. Pokud budeme otálet, také už nemusí být pro koho český mládežnický sport otevřít“, uvedl v tiskové zprávě předseda Českého florbalu Filip Šuman.
Zdroj: https://www.idnes.cz/sport/ost…
SOUTĚŽNÍ VYSTOUPENÍ Z NAHRÁVEK
Motivace svěřenců k pravidelnému cvičení bez vize brzkých soutěží je obtížná, srovnávání v soutěžích chybí….
Nabízí se nová technika, a to hodnocení vystoupení z nahrávek. Má to ovšem své „ale“, například změny v soutěžním řádu, nový způsob hodnocení… To lze po projednání zvládnout.
Nezapomínejme však, na základní atributy mažoretkového sportu: velké formace – majoritu a pobavení publika.
Pokud kluby organizují online soutěž nebo se aktivně zapojí do soutěže organizované jiným vyhlašovatelem než je ČFMS, pak se federace od všech těchto aktivit distancuje. Důvodem je možné porušování vládních nařízení v daném období (např. miniformace musí někdy a někde choreografie trénovat).
Zatím nezbývá než vydržet a neztratit víru, že se rozvolňování brzy dotkne i znovuotevření sportovních hal, tělocvičen a sportovišť.
HISTORIE
Od prvního vydání Newsletteru uběhlo pár dní a už jsme obdrželi k doplnění historie archiválie z klubu KALA Havířov a města Rtyně v Podkrkonoší, za které děkujeme. Jakmile se dokumenty zpracují, budou postupně zařazeny a zveřejněny v HISTORII.
Zde je pro vzpomínku úryvek zápisu v kronice města:
„Kvalifikace Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu se konala ve Rtyni 17. května 2003. Pořadatelé akce: Město Rtyně v P., Klub přátel Koletovy hudby a Občanské sdružení Mažoretky Hranice. V Hornické ulici, kde se konala první část soutěže – pochodové defilé, uvítala hudba 430 soutěžících děvčat z Bělčic, Blatné, Červených Peček, Dačic, Duchcova, Dubí, Jaroměře, Jirkova, Lomnice nad Popelkou, Meziměstí, Náchodu a domácí mažoretky Koletovy hudby a Taneční školičku Bonifác. Děvčata z Prahy a Vimperka se nedostavila. Druhá část soutěže – pódiová vystoupení se konala odpoledne v přírodním areálu Na Rychtě, kde proběhlo i vyhlášení výsledků a závěrečná exhibice vítězů před více jak 500 platících diváků. Výsledky jsou uvedeny ve druhé části kroniky. Potěšitelný je postup domácích do dalšího kola.“
PRAVIDLA
Jakmile se současný stav změní, zveřejníme soutěžní řád a ústřední propozice v aktualizovaném znění včetně případných změn z důvodu restrikcí kompletně, na jednotlivé změny upozorníme, třeba i opakovaně, jsou jen ojedinělé, ale můžeme začít již v tomto čísle.
Náhradníci
Dosud platilo, že náhradníci mohou být zařazeni jen u skupin, v limitovaném počtu dvou členů skupiny. Ustanovení se rozšiřuje o možnost zařadit náhradníka u mini formací, limit je jedna členka.
Důvody pro nahrazení soutěžící u skupin do limitu dvou náhradníků, u mini formace do limitu jednoho náhradníka se pro skupiny nemění, u mini formací jsou shodné:
– při dlouhodobém onemocnění
– při úrazu
– při nařízené karanténě (např. v době pandemie)
– při trvalé změně bydliště, která neumožňuje společnou přípravu
– jiné, individuálně posuzované
Lékařské potvrzení o onemocnění, úraze nebo jiná potvrzení nevyžadujeme (GDPR), stačí při nasazení náhradníka vyplnit četné prohlášení, koncept je přílohou aktualizovaného soutěžního řádu, tiskopisy budou k dispozici na stanovišti zpracování výsledků, mohou být napsány i volnou formou.
Pokud to bude situace spojená s nařízeními v době pandemie vyžadovat, mohou se limity náhradníků, třeba na omezenou dobu, zvýšit.
ROZHOVORY | PODCASTY na SPOTIFY
Nedávno jsme zveřejnili rozhovor s Miladou Zelenkovou. Bývalou ředitelkou TŠ STARDANCE Chomutov a dlouholetou trenérkou stejně jmenovaného mažoretkového klubu. Paní Zelenková se svými svěřenci se zapojila do mažoretkového sportu na přelomu tisíciletí a jeho vývoj propracovanými choreografiemi se zvládnutou pohybovou průpravou a citlivým výběrem doprovodné hudby po mnoho let pozitivně ovlivnila. Dozvíte se, jak vzpomíná na „staré dobré časy“, jak pracovala se svými tanečníky, ale také co se jí líbí na současném vývoji mažoretek. Nebála se zmínit, co by změnila, ale také ocenila náročnou práci trenérů, pořadatelů i poroty. Samozřejmě jsme nemohli opomenout i současnou situaci a omezení. Paní Milada Zelenková byla do Síně slávy uvedena oceněním za přínos mažoretkovému sportu v roce 2015.
Také rozhovor s Kamilou Sýkorovou, studentkou, která se ve své bakalářské práci věnovala mažoretkovému sportu, a na jehož základě vedla rozhovor pro svou práci s paní Martou Pavelkovou. V rozhovoru se dozvíte jak se při takové práci postupuje, jak těžké je hledat různé zdroje, a jak si s tím nakonec autorka poradila. Chybět nebude ani vlastní názor a pohled na mažoretkovou situaci v rámci všemožných asociací a federací, které v ČR vznikají (a zanikají), a to i na důležitou oblast jednotnosti. Možná zde najde inspiraci nejeden z vás, ale i samotná autorka při další práci na definici mažoretkového sportu.
Brzy si budete moci poslechnout podcast s Davidem Serafinem.
Přejeme Vám příjemný den
Média team ČFMS z.s.