ČFMS Newsletter XIII.

Summit, Kalendář, QScore, Podcast

SUMMIT – seminář vedoucích
Obsáhlý program, obohacený o dotazy a podněty a také bohatý na diskuzi a zajímavá kuloární jednání.

V tomto čísle, stejně jako v následujících, se budeme k důležitým bodům vracet, stejně jako k zajímavým dotazům, příspěvkům a podnětům.

 

KALENDÁŘ 2022
Kalendář byl rozšířen o další dvě místa pro kvalifikaci, a to o nedělní Hradec 24. 4. a nedělní Ostravu 10. 4.2022.

Sobotní Hradec 23.04. má stop stav přihlašování, ještě zde očekáváme nějaké přesuny, aby se sobota rozvolnila.
K dnešnímu dni je přihlášeno více jak 40 klubů, volná kapacita do všech kvalifikací je v tuto chvíli asi 200 formací.

V případě zájmu se mohou kvalifikační kola rozšířit ještě o další.

 

QScore
Každý klub, který má do aplikace přístup, se dostane na seznam všech jmen, které jsou v aplikaci zavedeny (aktivní i v archivu). V seznamu jsou stále uvedená jména duplicitní, i když tuto věc řešíme od spuštění aplikace a intenzivněji poslední dva roky. I když už je mnohé srovnané a také jde v mnoha případech o shodu jmen, stále jsou desítky osob vedeny ve dvou klubech.

Je nutné, aby si každý klub ověřil, zda se opravdu jedná o odlišné osoby nebo o duplicitu. Výsledky zašlete na email: qscore@majoretsport.cz

Příklad: ve vyhledavači zadám jméno Havrlantová Adriana, patří do MK Ballerisimo nebo Paprsky Hlučín? Michlová Andrea, patří Cheeky Cheerky nebo Dance Ardent? Svrčinová Adéla, patří Juventus nebo Mikada? atd.

Velice se diskutovalo na téma přestupy a výši výchovného. K tomu je nutné nejprve odstranit duplikátní jména.

Upozornění bylo také na zapsané fakturační adresy v aplikaci. Pro ty, kteří se semináře nezúčastnili a mají na fakturách 2x název klubu, tak v tom případě stačí ve fakturační adrese název vymazat, nechat ulici, město. Název si aplikace přebírá z registru názvů klubů a pokud je ještě uvedený v adrese, pak je na faktuře 2x. Klub, který soutěží pod svým jménem, ale fakturační adresa je jiná a název klubu v ní není žádoucí (např. u příspěvkových organizací), tak takovou skutečnost průběžně sdělit, lze individuálně opravit.


ROZDĚLENÍ DO VÝKONNOSTNÍCH TŘÍD
Letošní model, stejně jako v minulém roce, bude rozdělení do výkonnostních tříd až po ukončení všech kvalifikačních kol dle bodového ohodnocení v celorepublikových výsledcích. Vloni bylo přihlášených 550 formací, počet letošního ročníku je nyní překvapivý, ale těžko odhadnout, zda dosáhne tisícovky formací.

Škoda je připraveného ročníku 2020, kdy už bylo tolik formací, že soutěže byly připraveny samostatně pro každou třídu a pokud by se pandemií vývoj neomezil, žila by si výkonnostní třída A a výkonnostní třída B, svůj sportovní život, a to až po evropský nebo světový pohár odděleně.

Původně zaběhlý model přináší nyní obavy ve smyslu, že není možné, aby soutěžily původně „béčkové“ děti s „áčkovými“, hovořilo se demotivaci dětí. Pokud si vezmete kvalifikační kolo se 180 formacemi a vydělíte počtem disciplín a věkových kategorií, kterých je letos 79 (i kdyby sloučením počet klesl na 60), vychází na každou disciplínu a věkovou kategorii 3 formace. I když naplněnost jednotlivých kol je různá, přesto je šance na medaili poměrně vysoká. Samozřejmě, že rozhoduje výkon, nejvíce je pak vidět v bodovém přehledu v celorepublikových výsledcích.

K tomuto tématu otiskujeme následující článek, v plném znění:
Vážení přátelé mažoretkového sportu,
na nedělním semináři vedoucích mažoretkových týmů a skupin, který se konal 30. 1. 2022 v Olomouci, se v závěru jednání rozvinula diskuze o motivaci a demotivaci mažoretek, které se účastní soutěží. Chtěl bych se podělit o svůj názor, který vychází z mojí mnohaleté účasti v mažoretkovém hnutí (asistent vedoucího skupiny, rozhodčí, pořadatel tří prvních Memoriálů J. Necida v Olomouci, vzdělávací semináře pro ČFMS, spolupráce s FTK UP Olomouc). V první řadě si každá trenérka či trenér, který chce svůj tým přihlásit k soutěžím ČFMS, musí uvědomit, že jde o sport, ve kterém (stejně jako ve fotbale, hokeji, basketu, krasobruslení, gymnastice) jsou vítězové, ale i poražení. Pokud se seznámí detailně s pravidly a rozhodne se přihlásit, měl by seznámit s podstatnými informace jak mažoretky, tak i jejich rodiče. Na tom, že někdo při prvním startu v soutěži hned nezvítězí není nic nenormálního. Zažili jsme to v podstatě všichni, když jsme vstoupili do soutěží. NAOPAK, neúspěch MUSÍ MOTIVOVAT mažoretku, trenérku, rodiče k lepší přípravě. A při soutěži, ve které sice neuspěji, se mohu poučit z vystoupení ostatních. Připomeňme si, jak nás Kanaďané učili hokej, my potom Rusy a jak dnes vypadá naše postavení. A přece jsme se dočkali Nagana. TO JE SPORT. Krásný, bolavý, nevděčný, někdy i nespravedlivý. A pokud někdo neuspěje v kvalifikaci, má možnost a vlastně musí se snažit vystupovat na dalších a dalších nesoutěžních vystoupeních v obci, ve škole, pro rodiče ap. K pochopení těchto a mnoha jiných souvislostí, slouží také vzdělávání rozhodčích, vedoucích, asistentek a instruktorek mažoretek.
Milan Ludvík, vedoucí rady instruktorů, Olomouc

 

DISCIPLÍNY
V nabídce disciplín je pochodové defilé s náčiním pom, věková kategorie seniorky, ve všech kvalifikačních kolech. Určitě stojí za zvážení, zájem sice v minulosti opadl, ale přece jen by to mohlo být zpestření sezóny s novým, současným pojetím.

 

PODCAST – SPOTIFY
Další díl podcastu, tentokrát s paní Lenkou Polákovou, vedoucí Klubu mažoretek Valtice. Ve svém rozhovoru se ve své skromnosti nepochválila, že ve Valticích patří její klub mažoretek k nejaktivnějším spolkům ve městě, a tak není tajemstvím, že si mažoretky získaly oblibu a podporu města Valtic.

 

KARVINÁ PODĚKOVALA
úspěšným sportovcům za vzornou reprezentaci v domácích i zahraničních soutěžích

Po tvrdé dřině trénování je snem každého sportovce obstát na soutěži a získat co nejlepší umístění. Letošní rok byl opět náročný. Karvinští sportovci se však mohou pochlubit úžasnými světovými výkony a sbírkou cenných kovů. Pozvání na radnici přijali sportovci oddílu Workout a Powerlifting TJ SŠTaS Karviná Mikuláš Sikora a Barbora Švaňová s trenérem Lukášem Strouhalem, mažoretky MiKaDo Karviná s trenérkou Kateřinou Doležalovou, dobrovolní hasiči z Karviné-Hranic Jakub Michalski, Karolina Vyvialová a úspěšná horolezkyně oddílu TJ Baník Karviná Markéta Janošová. K jejím úspěchům jim pogratuloval a za reprezentaci města poděkoval náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoň (nestr. za ČSSD).

Přejít nahoru