ČFMS Newsletter XX.

Ohlédnutí a přípravy na WCH / WMC

Maźoretki na Zamku Piastowskem
Pohárové, jednodenní soutěže Maźoretkowy Zawrót Glowy, se na pozvání severních sousedů zúčastnily dva kluby, které reprezentovaly federaci: SK Ballerisimo Hlučín (dvě mini) a Ještěrky z Branky u Opavy (jedna mini). MK Ballerisimo obsadil v disciplíně baton kadetky mini, 1. místo a v disciplíně mix kadetky mini, 2. místo. Dodatečně blahopřejeme.

Memoriál Jiřího Necida
Počet přihlášek se vyšplhal až k pětistovce, pak byly zveřejněny postupy a odhlášky se jen sypaly. Soutěž, která se dodatečně rozšířila na dva dny, tak zůstala kapacitně nenaplněná, přesto měla atributy, které si přejeme: dobrou atmosféru, pohodu, zahraniční závodnice, zahraniční porotu a pestrý doprovodný program Dnů Karviné. Kdo byl přítomen, určit nelitoval. https://majoretsport.cz/ix-mem… https://majoretsport.cz/29-roc…

Mistrovství Evropy (ME) po třech letech
Rčení říká, že ne každá změna je k lepšímu, ovšem důležitý je výsledek. Byly to pestré dny.
Po zveřejnění postupů z ME do Prahy bylo i zklamání a přišlo pár dotazů, jejich představa byla, že závodnice z prvních šesti míst postoupí.

Všeobecně je cílem nominovat do vyšších soutěží ty nejlepší soutěžící a nejlepší výkony, a to v pořadí dle výsledkových listin. Princip postupů je popsán v soutěžním řádu.

Nominace na ME do Novigradu se diskutovaly; naposledy konané ME bylo v Crikvenici v r. 2019, pauza dlouhá, účast nejistá. Po zvážení se udělily postupy v té nejširší možné míře a všichni finalisté z MČR dostali možnost porovnat své výkony v zahraničí.

I přes medailová umístění některých soutěžící na ME nemusí být výkony dostačující pro nominaci na MS, vzhledem k nižší konkurenci na ME. Účast na ME není automaticky cestou k postupu, odměnou by závodnicím mělo být dobré umístění, pohár, medaile z ME, nejde jen o postup dále, ale závodnice by měly brát jako úspěch samotné umístění a titul z ME.

Postupy nikde nebyly slíbeny ani dopředu deklarovány (kolik postupů bude uděleno), vše závisí na výkonu. Závodnice ME ovšem dokázaly, že všechny, které se dostanou do finále MČR, už něco umí.

Do roku 2011 se postupy udělovaly podle početní kvóty, z každé disciplíny a věkové kategorie v kvalifikaci byl dán přesný počet formací, které postoupí do semifinále nebo finále. Z finále na ME postupovaly první tři, pokud nebyla startovní listina naplněna, měly šanci další v pořadí. Jiné vyšší soutěže, než ME nebyly a mezinárodní soutěž GP byla dobrovolná a postupy se z ní neudělovaly. Diskutabilní byl fakt, že pokud byly postupy z regionu se slabšími výkony a v jiném byly vyšší výkony, pak ty vyšší, co se do kvóty nevešly, ze soutěže vypadly.

Od roku 2012 se začalo přihlížet k výkonu, což je pro zvyšování úrovně mažoretkového sportu zásadní a náročné, ovšem pro mnohé méně populární, ne každý klub požadovanou náročnost ustojí.

Zavedený trend se vyplatil, mažoretkám se splnil sen, mažoretkový sport byl zařazen do televizního vysílání na ČT sport.

Světový šampionát přede dveřmi
Letošní, v pořadí devátý ročník mistrovství světa v mažoretkovém sportu, se koná v roce, kdy hrozba pandemie nebere konce, část Evropy je ve válečném stavu, inflace, zdražování…, ale také v roce dvacátého výročí od konání prvního Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu nebo v roce dvoustého výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela. Tak, jak je Gregor Johann Mendel považován za otce genetiky, tak je otcem mažoretkového sportu Jiří Necid. Rodný dům otce genetiky je v Hynčicích (místní část obce Vrážné) a místo vzniku mažoretkového sportu je v Hranicích, od rodného domu genetika vzdálených jen asi 12 km. Katastrem jsou Hynčice v Moravskoslezském kraji a kraj Moravskoslezský se může chlubit nejvyšším počtem mažoretkových klubů a závodnic.

Dvacet let vývoje mažoretkového sportu ukázalo, že dát dětem a mládeži, převážně děvčatům, nový impuls, naplnit jejich volný čas opakovaným, pravidelným cvičením, jejich výkony porovnávat se soupeři a závodit o to, čeho je málo, čeho se nedostává pro všechny, má smysl.

Přípravy na soutěž neberou konce, už za pár dní zazní úvodní skladba. Snad už zástupce klubů a jejich svěřence, stejně jako organizátory nic nepřekvapí a vše bude, jak být má. Budou to náročné tři dny. Počet formací je na hranici možné kapacity, tím jsou disciplíny a věkové kategorie dobře naplněné, rozhodčí zkušení.

Snad budou diváci respektovat přísný provozní řád haly a nekomplikovat pořadatelům jejich práci; nesmí se přinášet nápoje v otevřených nádobách, jídlo, to platí i pro šatny a dávat nohy na sedačky. Možná je to přísné, ale hala je od r. 2016, kdy jsme v ní byli poprvé, v pořádku.

Startovní listiny obsahují 580 startovních čísel, počet unikátních závodnic je 1700, je připraveno 198 pohárů.

Česká republika má největší zastoupení, je sice doma, ale stala se velmocí mažoretkového sportu; žádná jiná země nemá takový počet závodnic, v tolika disciplínách a věkových kategoriích. Síla českých mažoretek je obdivuhodná a našim přáním je, aby byly mažoretky v takovém počtu ve všech zemích světa.

Samotná soutěž je nejlepší učebnici mažoretkového sportu.

Zahájení 25.08., v 09:00 h,
· standardní s nástupem vedoucích
· na brífinku se upřesní, jak budou zástupci klubů představeni
· hlasatel (Richard Wagner)
· dle sdělení kanceláře primátora se p. primátor do Královky chystá (zatím audienci nezrušil), možné je zahájení ve čtvrtek nebo přenos v pátek.

Nepřehlédněte:
Přímý přenos ČT sport v pátek,26.08.2022, 18:30 h – 20:00 h

Odpověď na dotazy kolem postupů věkové kategorie little kadetky na WMC
Kategorie little je brána jako přípravka, kdy se děti mají učit, rozvíjet a seznámit se s průběhem soutěže, aby se tzv „otrkaly“, viděly, jak to na takové soutěži chodí, vyzkoušely si nástupy, zvykly si na porotu… K tomuto „seznámení se“ se soutěžním režimem byly little kadetky na podněty vedoucích klubů zařazeny do soutěže konané v rámci MČR, do kategorie B a dále nepostupovaly. Zařazení do soutěže v rámci MČR se stalo našim národním specifikem a bylo definováno v domácím soutěžním řádu pro MČR.

Náš systém inspiroval zahraniční kluby a valná hromada přijala na jejich podnět návrh, že pokud bude zájem ze zahraničí, mohou little kadetky startovat na evropském či světovém poháru. Poté byla tato věková kategorie doplněna do soutěžních pravidel. Hned následující roky omezila celkový vývoj virová pandemie a přidala se k tomu válka.

Letos se sice do soutěže přihlásilo sólo baton i pom-pom z Kyrgyzstánu, ale řízení s udělením víz se protahovalo, nakonec snaha vyšla marně. Obdobně by tomu mohlo být, kdyby se světový pohár konal v Kyrgyzstánu a je otázkou, zdali by vůbec byl zájem českých účastnic. I když „výhodou“ je, že koná-li se soutěž v zahraničí, pak je česká výprava zahraničním účastníkem.

V historii vývoje mažoretkového sportu tyto nejmladší mažoretky startovaly, patřila jim věková kategorie A, děti (B kadetky, C juniorky, D seniorky). V roce 1996 startovalo na soutěži Hranicích v kategorii A pět skupin, v pódiových vystoupeních (pochodové defilé pro děti zavedeno nebylo), malé formace ještě neexistovaly. Tato věková kategorie se však v zapojení do soutěžení neudržela; pro kluby byla tří denní účast (dvě noci) s malými dětmi zátěží a navíc, tehdy se soutěžilo venku, bez „mokré varianty“.

Anketa
Slučování disciplín nebo věkových kategorií (pro soutěžní sezónu 2023) pokračuje. Názory se mohou různit, příští ročník je za dveřmi, tak se můžete zamyslet, jak ročník vyhlásit:
– jako doposud, v plném rozsahu, pak případně slučovat
– s omezením, tj. nevyhlašovat formace, které byly letos málo naplněny a tím ohrozit jejich další existenci
– jiné řešení…………………………………………

 

Přejít nahoru