Do Hradce již mažoretky patří

V pořadí čtvrté kvalifikační kolo Mistrovství ČR mažoretek a mažoretkového sportu 2019, se konalo ve sportovní hale Základní školy v Hradci, pod záštitou pana Mgr. Patrika Orlíka, starosty města.
Místním pořadatelem byl mažoretkový klub Charlie, z.s. , hostitelské město, Hradec, bylo do soutěžního kalendáře zařazeno již po devatenácté a dosáhlo na stejný počet uspořádaných soutěží jako Hořice, což jsou dva nejvyšší počty, devatenáct uspořádaných soutěží, a to si zaslouží obdiv.
Klub Charlie, který se ujal pořadatelství po tříleté pauze, kdy tehdejší klub mažoretek Ještěrky pozastavily činnost, po dalších šest let reprezentuje Hradec nad Moravicí v mažoretkovém sportu a to na velice slušné úrovni. Město je mažoretkám nakloněno a samotná soutěž patří mezi největší městské akce. Místní pořadatelé mají na straně jedné výhodu, že soutěží na domácí půdě a ušetři si cestu jinam, ale na straně druhé není tolik času na své svěřence. Stejně jako se snaží místní mažoretky udržet svoji výkonnostní úroveň, tak se snaží místní pořadatelé nic nepodcenit. Za místní mažoretky poděkovala Barbora Hozová, dosud soutěžící, ale možná budoucí pořadatelka soutěží dalšího desetiletí.
Na startovní listiny obou výkonnostních tříd A a B byly zapsány mažoretkové kluby:
AMA Opava, Daisy Ostrava, Elité Ostrava, Excelent Dolní Benešov, Fantasy Přerov, Ještěrky Branka u Opavy, Ještěrky Slatina, Juventus Karviná, Kala-MKS Havířov, Lexy Kroměříž, Mažoretky Petra Studénka, Mažoretky Sunny Kopřivnice, Postřelmovské mažoretky Postřelmov, Stars Ostrava, TK Dancing Roses a domácí Charlie Hradec nad Moravicí
V Hradci přítomné vedoucí nepodcenily možnost zpětné vazby, tato byla zatím, co do počtu dotazovatelek, nejvyšší. „Poradna“ hodnotitelů k jednotlivým soutěžním formacím bezprostředně po skončení soutěžního bloku upozorňuje na oblasti, ve kterých byly uděleny srážky nebo bonusy a je zavedena ve všech kvalifikačních kolech.
Ze zpětné vazby může vzejít i skutečnost, že formace, která postoupí do vyššího kola, předvede „vylepšenou“ sestavu, tj. např. s novou choreografii, v jiném kostýmu, na jinou hudbu. Soutěžní pravidla to nezakazují; pokud je to ku prospěchu a je viditelné zlepšení, splňuje změna svůj účel. V opačném případě si může formace uškodit srážkami.
Znovu padl dotaz na zařazení do výkonnostních tříd, tentokrát jak se zařazují formace, které soutěžily v A a vynechaly ročník (sezónu). Odpověď je na webu v soutěžním řádu, kde je uvedeno, že pro zařazení do třídy B, by absence účasti musela trvat více jak 2 roky.
Někde byla spuštěna dezinformace, asi na sociální síti, o tříbodové srážce za soutěžící zařazenou v B, když patří do A. V kvalifikacích se ještě s chybně zařazenou formací můžeme setkat, takové případy se přeřazují, pokud se chyba odhalí včas, před vyšším kolem. Jestliže soutěžící již odstartovala, pak v celorepublikových výsledcích bude na sumáři třídy B, ale v dalším kole už bude startovat v A. Nesprávné zařazení se penalizuje až ve finále; v kvalifikacích lze chybu ještě odstranit bez penalizace. Chybuje se v případech, kdy skupina, která je doplněna členkami z výkonnostní třídy B, startovala až na mistrovství Evropy nebo světa; všechny členky startují v následující sezóně ve výkonnostní třídě A. Tvrzení, že sice startovala v A, ale výkony jsou B? To si musí každý vedoucí zvážit (zařazuje vedoucí), je zbytečné vyrábět „áčka“ hromadně, do vyšší třídy je lepší se „prosoutěžit“ postupně.
Na startovní listině v Hradci startovala sloučená formace, mini se 4 členkami, v disciplině duo-trio, v příslušné věkové kategorii. Poznámka o sloučení se ve startovních listinách uvádí, sloučení konkrétních formací bylo publikováno, přesto vykouzlilo podiv. Možná to bylo způsobeno tím, že při vyhlašování výsledků pro duo-trio si pro medaile přišla čtyři děvčata.
Celá soutěž, obdobně jako předešlé, se řídila stanoveným programem s dodržováním časového rozpisu. Hasič, který dozoroval, zasahovat nemusel, zdravotnice byla rovněž téměř bez práce, nic vážného se nestalo a počet malých ošetření nešel ani procenty k počtu startujících závodnic vyjádřit.

Děkujeme
Marta Pavelková

Stránka soutěžeStránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru