Dvoudenní soutěž v mažoretkovém sportu v Hradci po 20 letech

Kvalifikační kolo v Hradci nad Moravicí tentokrát zaplnilo sportovní halu základní školy po celé dva dny, na startovní listiny bylo zapsáno 365 formací. Dvoudenní soutěž v Hradci nebyla ovšem novinkou, po dva dny hostil Hradec mažoretky již před dvaceti lety, ale to sportovní hala ještě nestála.

Na startovních listinách byly zapsány formace z klubů:
– AMA Opava,
– Banimo Opava,
– Clariss Frýdek-Místek,
– Dračice Bystřice,
– Dream Zábřeh,
– Elité Ostrava,
– Juventus Karviná,
– Kala Havířov,
– Mažoretky Petra Studénka,
– Radka Honová,
– Mažoretky Severovýchod Zábřeh,
– MiKaDo Karviná,
– MK Ballerisimo Hlučín,
– Adéla Poštulková,
– SK mažoretky Paprsky Hlučín
– SK Provo Brno,
– TJ Sokol Bobrovníky Hlučín,
– TK Dancing Roses Opava,
– Velké Heraltice
a domácí Charlie Hradec nad Moravicí.

Po ranním brífinku, který vždy předchází vlastní soutěži, bylo zahájeno dvoudenní klání.

Soutěž oficiálně otevřel pan Jaroslav Kania, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Ve svém projevu vyslovil přání, aby se mistrovství světa v mažoretkovém sportu v konalo v příštích letech v Ostravě. Moravskoslezský kraj podporuje sport, podporuje akce pro děti a mládež, Ostrava je vybavena sportovními halami a ubytovacími kapacitami.

Sílu jeho slov podtrhla živě zpívaná česká hymna, v podání pana Petera Svetlíka, sólisty Moravskoslezského divadla. Za přijetí a organizace soutěže poděkovala z domácího klubu Charlie jeho členka, Barbora Hozová.

V průběhu dne přišel soutěž pozdravit pan Patrik Orlík, starosta, který ve své zdravici mimo jiné řekl: „Když jsme v minulém roce vzpomněli na dvacet soutěžních let zde na Hradci, ani nás nenapadlo, že se hned v dalším roce bude soutěžit po dva dny. Jsme pyšni na to, že jsme v žebříčku pořadatelských měst s počtem konaných soutěží na první příčce, že v tomto vedeme prim a já věřím tomu, že číslo dvacet jedna není konečné, mažoretkový sport má u nás dlouholetou podporu“

„Dvoudenní soutěž náš tým pořádá poprvé, ale na soutěže minulé si pamatujeme, startovaly v nich naše děti. Zcela jistě je to po organizační stránce maraton, ale pevně věřím, že to zvládneme stejně dobře, jako závodnice, které zde startují, jejich doprovod, který jim fandí, rozhodčí, kteří je hodnotí, komisař pro zpracování výsledků, který vyhotovuje výsledkové listiny nebo hlasatel, či řízení nástupu, kteří uvádí závodnice na start“, řekl ředitel soutěže, pan Tomáš Hoza.

„Na mažoretky vzpomínám ráda, poprvé jsme organizovali soutěž v roce 1997, za pana starosty Josefa Víchy, bylo to pro nás nové a my jako kolektiv zaměstnanců města jsme se na celé organizaci podíleli. Pochodové defilé se odehrávalo před budovou úřadu, musela se uzavřít silnice, to řidiči neměli rádi. Zvuková aparatura se převážela a znovu instalovala dle místa konání dle programu, mezi jednotlivými bloky tak musela být pauza. Na nádvoří Červeného zámku měly pódiové sestavy své kouzlo, bylo pro tento účel pořízeno dřevěné pódium. Mnohdy nás přepadl i déšť a chladno. Také se soutěžilo za denního světla, večer bylo obtížné osvětlit soutěžní plochu i stanoviště poroty, v programu musela být také časová rezerva pro případ nepohody, kdyby se opozdil začátek soutěže nebo soutěž musela být přerušena kvůli nepřízni počasí. Při dvoudenních soutěžích bylo náročné ubytovat takový počet soutěžících, to se zaplnily všechny možné ubytovací kapacity. Vzpomínám si, jak jsme na koupališti ubytovali skupinu Rytmus z Ostravy, tehdy ji vedl dr. Both. Když se dozvěděl, že mají bydlet na koupališti, tak se cítil nespokojený a že jestli nevím, kdo jsou, že jsem si je tam dovolila ubytovat a jiné skupiny v zámku. Druhý den ovšem přišel, poděkoval, že bylo vše v pořádku a jestli přijedou příští rok, chtěli by tam bydlet zase, že byli spokojeni a líbilo se jim tam. Soutěžilo se každoročně, ale pak omezily činnost hradecké mažoretky a než se znovu zformovaly, soutěže zde nebyly. A je dobře, že klub Charlie a Hozovi mažoretky na Hradec vrátili, je to pro děti, je to pěkné a hala je pro soutěže pohodlná, na počasí nezávislá. Může se začínat soutěžit brzy z jara, dříve zde byly soutěže až v červnu, diváci mají na tribuně své pohodlí“, zavzpomínala pamětnice, paní Pavla Orlíková.

Soutěžní den přišla také pozdravit Miss Czech Republic a Miss World, Natálie Kočendová, bývalá závodnice klubu Juventus Karviná:
„Moc vás všechny zdravím, dělala jsem mažoretky třináct let, díky tomu mám disciplínu, smysl pro odpovědnost, nacvičený pohyb, umění slyšet hudbu, a to všechno mi pomohlo na cestě k získání titulů“. Natálie se s chutí zapojila do ceremoniálu předávání ocenění a pro vzpomínku se vyfotila nejen s mažoretkami.

„Víte, jak je hezké se po takové době zase ve sportovní hale sejít? Těšily jsme se“, pochválily instruktorky Dračice Bystřice.

Media team

Přejít nahoru