ECH v Crikvenici podruhé

XII. European Championship Majorettes sport (ECH) se konal stejně jako v minulém roce na pobřeží Jadranu, v letovisku Crikvenice, v městské sportovní hale. Místním pořadatelem bylo Hrvatsko Udruženje Mažoret Timova (HUMT), Ičići.
Letošní ročník byl obohacen o starty v nově zařazené disciplíně classic majorett a také poprvé na ME startovaly skupiny ve věkové kategorii grandsenior. Hodnotit přínos nově zařazovaných disciplín nebo věkových kategorií pro další rozvoj je předčasné, ale rozšiřování nabídky dává možnost startovat více účastníkům. Klade však nároky na osvětu v aktualizaci pravidel a na organizaci soutěže.
Postupy na ECH se praktikují dle výsledků v národních soutěžích, ale také je možné o ně usilovat ještě v mezinárodních soutěžích Memoriál Jiřího Necida a Grand Prix v mažoretkovém sportu. International Open Cup nepotupovou soutěží není. Účastníci z nečlenských států se mohou přihlásit přímo, ECH je dosud otevřenou soutěži.
Medals graphics 2017Na ECH se také udělovaly zvláštní ceny. Jednu z nich získal za největší výpravu klub AMA Opava za 29 přítomných formací. Dalšími velkými výpravami byl klub Elité Ostrava, 21 formací, Michelle Karviná, stejně jako Miraž Wronki, po 20 formacích. Zvláštní cenu obdržel klub Victory Brest, který obohatil šampionát nápaditými prvky v oblasti pohybové průpravy a v práci s náčiním. Pokud klub udrží tento trend, bude to silná konkurence v boji o prvenství. Příkladná byla jejich disciplinovanost v chování soutěžících; pozorně sledovali z tribuny své soupeře po celou soutěžní dobu. Zvláštní cenu obdržel také klub Mažoretkinje grada Crikvenica, hostitelské město. Za nejvyšší počet bodů ve skupině s náčiním baton si odnesly zvláštní cenu kadetky z Michelle Karviná (53,55 bodů) a staly se zároveň i absolutním vítězem za nejvyšší součet bodů ve dvou disciplínách (stage + march).
Každý národ má svá specifika, rozdílné pojetí a výkonnostní úroveň. V českých skupinách a malých formacích je síla, a to jak ve kvantitě co do počtu soutěžících, tak v jejich kvalitě, co do výkonů. Tento trend trvá stejně, jako v předešlých ročnících a ne všichni zahraniční účastníci mohou české síle konkurovat. Přáním IFMS je, aby se konalo i mistrovství Asie, Ameriky nebo Afriky či Austrálie. Živé přenosy (on-line stream) sice šíří osvětu, podle sledovanosti i ve jmenovaných světadílech, ale ne všude se tento sport setkává s podporou a pochopením.“ Stoleté sporty“ zařazené v olympijských hrách jsou oproti mažoretkovému sportu ve výhodě.
Podívanou pro veřejnost bylo každodenní zakončení soutěžního dne společnou skladbou a pro obohacení nabídky turistického ruchu byl sobotní podvečerní průvod na pobřežní kolonádě doprovázený orchestrem. Po průvodu pak následovala ještě pódiová show.
Milou pozorností od místního pořadatele pro vedoucí, rozhodčí, asistenty a pořadatele byl podvečerní výlet lodí. Pohled z moře na pevninu při zapadajícím slunci a později na osvětlená letoviska byl pěkným zážitkem. Snad se ještě na pobřeží Jadranu zase sejdeme.

Oficiální stránky ECH 2017 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru