Finále MČR v Ostravě

Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu 2021 bylo završeno v Ostravě

Za podpory Magistrátu města Ostravy a Hl. m. Prahy se po dvou letech podařilo završit mistrovství dvěma finálovými koly, která byla rozdělená dle druhů náčiní. V Ostravě patřily disciplíny a věkové kategorie náčiní hůlka.

Vítkovickou atletickou sportovní halu zaplnily mažoretky z těchto klubů:
All Stars mažoretky Turnov, Ametyst DDM Nýrsko, BANIMO Opava, BELLA Junior Chotěboř, Charlie Hradec nad Moravicí, Clariss Frýdek-Místek, Crazy mažoretky Roudnice nad Labem, Dračice Bystřice, EvEm TJ Fulnek, Fantasy Přerov, Glory Praha-Chodov, Juventus Karviná, Kala-MKS Havířov, Klub mažoretek Valtice, Koloseum Dance Team Štěnovice, Květinky TJ Sokol Kladno, LASSIES Brno, LV 2 Sokol Písek, Mažoretky Hraběnky Kamenice, Mažoretky Hvězdičky SVČ Rosice, Mažoretky Písek, Mažoretky Sirius, MICHELLE Karviná, MiKaDo Karviná, Minima Husinec, MK Ballerisimo Hlučín, MONA Náchod, Mažoretky Nové Strašecí, SK mažoretky paprsky Hlučín, SK PROVO Brno, STARLETTE České Budějovice, VerSário Hlučín, Vinohradské mažoretky DDM Praha, Mažoretky Bailar Praha-TJ Sokol Petrovice a domácí,  pořadatelský klub, Daisy Ostrava.

O finále však byly ochuzeny kluby, které byly před soutěži dány do karantény; PREZIOSO Sokol Blatná a mažoretky Gloria DDM Stonožka Nová Paka.

V úvodu pozdravily soutěž mažoretky z klubu Mikado Karviná svým pochodovým defilé, pod vedením paní Kateřiny Doležalové. Tato disciplína, původně jako doprovod a ztvárnění hudby pochodujících kapel v průvodech, byla poprvé na našem území předvedena v roce 1970. Na první ročník festivalu mládežnických orchestrů FIJO si do Chebu mažoretky dovezla kapela z Francie. V současné době se pochodové defilé ze zájmu skupin vytrácí a stává se vzácností přesto, že jeho provedení bylo přizpůsobeno prostorovým možnostem hal.

Největší výpravou, která se probojovala do finále, s počtem 40 soutěžících, byla MONA Náchod. Klub na finále dovedla bývalá mistryně světa, sportovní komentátorka a instruktorka, paní Anna Merenusová.

Druhým největším klubem, co do počtu členů výpravy, s počtem 38 soutěžících, byl klub Květinky Kladno, letitý pořadatel soutěží Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu. Na soutěž je přivedla instruktorka, paní Martina Tůmová.

Na třetí místo, s počtem 31 soutěžících, se zařadil klub Banimo Opava a zachránil tak čest Moravy. Banimo je nově vzniklý klub a vedou jej Barbora Kurečková, Nikola Ohnheiserová a Monika Lelovská. 

Ze startovních listin musely být vyškrtnuty kluby, které se dostaly do karantény, mezi nimi byl i klub Prezioso Sokol Blatná, který by jinak dovezl 39 soutěžících a určitě by zamíchal pořadím.  

Na finálovém kole byl přítomen náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport, pan Stanislav Folwarozny, který soutěž také oficiálně zahájil. Po české hymně poděkovala za přijetí a organizaci soutěže vice mistryně světa v kategorii junior 2019, Eva Oberrerová, z pořadatelského týmu Daisy Ostrava.

Po finálovém kole se dle výsledkových listin udělí nominace na světový pohár a mistrovství světa. Výsledkové listiny jsou umístěny na www.majoretsport.cz, v kalendáři. Kompletní nominace chvíli potrvají, pořadatelská země má nárok na doplnění startovních listin, pokud nejsou naplněny do stanovené kvóty zahraničními účastníky. Přihlašování ze zahraničí ještě probíhá a mění se, důvodem jsou covidová opatření. Dále může dojít ještě k situaci, kdy některé formace spadnou do karantény a pokud to bude možné, mohou být uděleny postupy dalším v pořadí.

Rozhodčí se v průběhu soutěže střídali tak, aby se eliminovalo hodnocení formací z toho klubu, kde je rozhodčí zároveň vedoucím. Finále hodnotili: Eva Dudová, Kamila Charvátová, Michaela Jindrová, Ivana Poláková, Michaela Poláková, Lea Roganská, Michaela Strachanová a hlavní rozhodčí Monika Bergerová.

Vítkovická atletická hala nabídla pro finále zajímavé prostředí; hala je moderní, prostorná, opatřená výkonnou vzduchotechnikou, osvětlovací tělesa neoslňují, kapacita tribun pro tuto akci dostačovala a nebyla využitá, prostor pro rozcvičování umístěný na ploše podívanou nerušil, rychlé občerstvení je prostorné, parkování před halou zdarma, při vyšší návštěvnosti lze využít placené parkoviště, celodenní bylo za sedmdesát korun.

Z celého mistrovství bylo živé vysílání, on-line přenos měl téměř devět tisíc zobrazení stránek, a to i ze zahraničí: Slovensko, Polsko, Švédsko, Německo, Holandsko, Brazílie, Chorvatsko, Francie, Rusko, Rakousko, Bulharsko, Maďarsko, Estonsko, Anglie a Irsko.

Nezapomeňte sledovat přímý přenos z mistrovství na ČT sport, v sobotu, 23.10.2021, od 16:00 h, přejeme pěknou podívanou

Snad se pandemie uklidní, zmírní se a rozvolní všechna opatření a sejdeme se ve zdraví na příštím, v pořadí 29. ročníku Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu, na který se už mnohé kluby připravují. 

Media team

Přejít nahoru