Finále v Karviné je tečkou za soutěžní sezónou

Jestliže jsou kvalifikační kola plná napětí, očekávání, nervozity, trémy, pak ve finále jsou emoce znásobeny. Je to síla, vytváří se jedinečná atmosféra. Startující bojují nejen o medaile, ale také o postupy až na Mistrovství světa v mažoretkovém sportu.Ve dvoudenním programu měly také své finále littlekadetky (do 8 let), z výkonnostní třídy B. Na startovní listiny byly zapsány starty 60 skupin v pódiových skladbách, 31 startů v pochodovém defilé a 260 startů malých formací z těchto klubů: Rebelky DDM Bílovec, Prezioso Sokol Blatná,MIaMI TJ Sokol Brandýs nad Labem, Lassies Brno, Gina Brodek u Přerova, Excelent Dolní Benešov, Bystřice Dračice, Kala Havířov, Princezny Hluboká nad Vltavou, MK Ballerisimo Hlučín, DDM Hořice, Charlie Hradec nad Moravicí, Juventus Karviná, Květinky Kladno, Andílci Lanžhot, Žabky DDM Magnet Mohelnice, Mona Náchod, AMA Opava, Mažoretky Roses Opava, Taneční klub JOY Orlová, Butterfly Ostrava, Elité Ostrava, Salome Ostrava, Stars Ostrava, StarsTalento FM Ostrava, DDM Ostrava-Poruba, TOM Krokodýl Ostrava, Neonky Moravská Nová Ves, Mažoretky Písek, TOP mažoretky Praha, Fantasy Přerov, Bohenia ZUŠ Přeštice, SevenSport Příbram, Anife Rosice, TJ Sokol Stochov, LV2 Sokol Písek, Mažoretky Petra Studénka, Koloseum Dance Team Štěnovice,Mirabel ZŠ Teplice, Baby a Mini Třebíč , Perličky Turnov, Tykadla DDM Duha Ústí nad Orlicí, Klub mažoretek Valtice, DK Dance team Vimperk, Klub mažoretek Zakřany a domácí Michelle Karviná
logo-karvinaŽe není jen tak jednoduché celý ročník připravit tak, aby vše fungovalo a jednotlivé části soutěže do sebe zapadaly a měly posloupnost, to vyjádřil za organizační tým pan Miroslav Polák, ředitel finále v Karviné: „Letos je zde finále s hůlkou po třetí za sebou. K tomu, aby se mohlo finále v daném městě konat, je důležitý vhodný prostor, jakým je sportovní hala nebo zimní stadion, ochotní rodiče v realizačních štábech, podpora města, podpora správy sportovního zařízení a peníze (ty jsou až na prvním místě), a to je jen první část. Druhou části je pak naplnění soutěže samé. Pokud jde o finále, vypadá to na prvý pohled jednoduše, soutěž se naplní soutěžícími, kteří postoupili z kvalifikačních kol. Tomu však předchází od vyhlášení ročníku zaregistrování přihlášek, po zveřejnění předběžných startovních listin se všemi přesuny a opravami, až po jejich rozlosování a nastává mažoretkový turismus, kdy se děvčata kvalifikují v některém z pořadatelských měst. Ono vše zařídit společně s vyhlašovatelem v pořadatelském městě tak, aby soutěžící měli co nejlepší prostor pro předvedení soutěžních sestav, dobré ozvučení, a to včetně tribun, sestavenou porotu včetně náhradníků, zajištěné zpracování výsledků tak, aby v co nejkratším čase po ukončení mohla být předána ocenění, šatny a místa pro rychlé převleky, zorganizované stravování tak, aby navazovalo na program soutěže, pitný režim, aby se soutěžící před svým výkonem mohli ještě občerstvit, řízení nástupů, aby nebyly za opožděné nástupy nebo vstupy do ochranného pásma a zbytečné penalizace, hlasatele, aby všichni byli dobře informováni, fotografy a kameramany pro dokumentaci. Letošní finále jsme obohatili o živé vysílání.“
Vyhlášením výsledků disciplín a věkových kategorií s náčiním baton a udělením postupů se z podstatné části sestavila reprezentace na Mistrovství Evropy a Mistrovství světa. Některé sestavy se ještě pokusí vybojovat postupy na navazující soutěži s mezinárodní účasti Memoriál Jiřího Necida.
Letošní ročník byl po letech bez semifinálových kol, soutěžící postupovali z kvalifikace podle druhu náčiní přímo do finále v Náchodě nebo Karviné. Tato změna, která byla zveřejněna již na podzim minulého roku, se nekonala bez přípravy. Předběžné přihlášky v konečném důsledku docela přesně určily naplněnost disciplín. Výsledek byl zveřejněn včetně informací o opatřeních, jaká budou provedena při málo obsazených disciplínách nebo věkových kategoriích. Jednalo se o dvě zásadní opatření. Jedna byla o ponechání jedné výkonnostní třídy a druhá o „sloučení“ disciplín na startovních listinách. Oboje je poměrně náročnější proces než jednoduše méně obsazené disciplíny nevyhlásit a dále se tím nezabývat. Je zde však zásadní, že pokud se soutěžní sestava nekvalifikuje, nemůže pak být nominovaná do reprezentace na vyšší soutěže. Soutěžícím by se tak vzala možnost účasti přesto, že na mezinárodních mistrovstvích tyto disciplíny budou. To je třeba si uvědomit a neztrácet čas spekulacemi, jak by nám bylo dobře, kdybychom byli „zlatí“ bez boje. Navíc to nevede ke zvyšování výkonu. Jak moc se vše povedlo je předčasné hodnotit, ještě neskončilo Mistrovství světa, ale po finále v Náchodě a v Karviné lze jednoznačně konstatovat, že uvedená změna je funkční, má výsledky a že se může tato „novina“ realizovat i v příštích letech. Otázkou zůstává snad jen věková kategorie grandseniorů. Tato věková kategorie není léty odzkoušená, hledají se její možnosti nejen postupů do vyšších soutěží, ale také její existence do budoucna. Celá soutěž již od pohárových soutěží až po mistrovství světa je kolos a není možné preferovat jednu disciplínu či věkovou kategorii před jinými.
O tom, že je soutěž „kolos“ a zasahuje do ní více aspektů, jsme se setkali i v Karviné, lépe řečeno, na sociálních sítích bezprostředně po finále v Karviné, kde se nešetřilo slovními výpady na téma zákazu vstupu rodičů do šaten soutěžících. O vstup do šaten mažoretek se totiž v době soutěže rodiče opakovaně domáhali. Je třeba si však připomenout hned několik věcí. Rodiče dle soutěžního řádu nejsou účastníky soutěže, šatny jim přidělovány nejsou. Sportovní zařízení mají ve stavebnětechnických předpisech stanovené kapacity jednotlivých prostor, a to i šaten a není je třeba zvyšovat nebo přetěžovat pobytem dalších osob. V případě nějaké havárie pak nese odpovědnost ten, kdo je do šatny pustil. V neposlední řadě nemá mimo soutěžících a jejich vedoucích, registrovaných asistentů a choreografů nebo pořadatelů v šatnách co dělat, eliminuje se tak možnost krádeží věcí dětí.
Poprvé v historii mažoretkového sportu bylo z finálových kol zavedeno on-line vysílání, a to z výkonnostní třídy B, finále bylo v Kladně, tak z výkonnostní třídy A (Náchod, Karviná). Vysílání vede k transparentnosti soutěží, lze se zpětným pohledem podívat na výkony, organizaci a je to jedna z cest jak přispívat k rozvoji mažoretkového sportu.
Na finále v Karviné byli přítomni představitelé města a hosté. Pan Karel Wiewiórka, náměstek primátora statutárního města Karviné mimo jiné řekl, že město mažoretkový sport podporovalo jako volnočasovou aktivitu dětí a mládeže a činnost i podporu zařazovali jako obohacení kultury. Od příštího roku se v Karviné mažoretkový sport zařazuje do sportu, a to i do ankety o nejlepší sportovce.


Oficiální stránky MČR v mažoretkovém sportu v Karviné Článek 2016

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru