Finále výkonnostní třídy B je již po čtvrté

Ještěrky Branka u Opavy, Mini Lassies Brno, Mažoretky Lili Brno, Gina Brodek u Přerova,Excelent Dolní Benešov,Mažoretky Minnie Český Těšín, Mažoretky Rebelky Bílovec, Panterky Dolní Beřkovice, Dračice Bystřice,StarsTalento Frýdek-Místek, Princezny Hluboká nad Vltavou, MK Ballerisomo Hlučín, Paprsky Hlučín, DDM Hořice, CheekyCheerky Hradec Králové, Charlie Hradec nad Moravicí, Minima Husinec, Mažoretky Junior Chotěboř, Hraběnky Kamenice, Michelle Karviná, Mikado Karviná, Dance klub Spirit Kladno, Květinky TJ Sokol Kladno, LEXY Kroměříž, Mona Náchod, Ametyst DDM Nýrsko, Taneční klub JOY Orlová,Andria Ostrava, Daisy Ostrava,Elité Ostrava, FO Ostrava, Mažoretky Impressio SVČ Ostrava, Stars Ostrava, Babetky Pacov, LV2 Písek, TOP mažoretky Praha, Vinohradské mažoretky DDM Praha, Hastrmanky Prosenice, SevenSport Příbram, Anife Rosice, Mažoretky Hvězdičky SVČ Rosice, Crazy DDM Trend Roudnice nad Labem, Pusinky Říčany u Brna, Mažoretky Petra Studénka, FO Sviadnov, Koloseum Dance Team Štěnovice, SK Nephilim Štětí, ZŠ a MŠ Šuměnky Šumná, Mirabell Teplice, Sarra Trutnov, Tykadla TJ. Sokol Ústí nad Orlicí, Klub mažoretek Valtice, Mažoretky Klapeto Vimperk, PV Team Vimperk, Klub mažoretek Zakřany, TJ Jiskra Zruč nad Sázavou a domácí AMA Opava a TK Dancing Roses Opava.
Své finále v Opavě měla výkonnostní třída B již po čtvrté (2014 Bělotín, 2015 Valtice, 2016 Kladno). Do finále postoupilo 43 skupin a 288 malých formací. Na soutěž se tentokrát sjely mažoretky z 45 měst a obcí napříč republikou a zastupovaly 56 klubů. Úvodní, společný nástup byl úžasný. Zaplněná plocha byla nejen pěknou podívanou a mohla potěšit obecenstvo v hale, ale také diváky živého vysílání a samozřejmě i organizátory; taková podívaná je pěknou odměnou za vynaloženou námahu. Nástupy na nedělní vyhlášení výsledků byly stejně krásnou podívanou; na plochu nastoupilo ve dvou ceremoniálech 40 ohodnocených skupin a 80 malých formací (47 sólo, 17 duo-trio a 16 mini). Jednu nevýhodu tak dobře naplněná soutěž ovšem má, stupně vítězů mají jen tři místa. Pro mnohé je ovšem odměnou, že do finále postoupili. Pro všechny pak, že se stali součástí takového velkého podniku, kterým Mistrovství ČR v mažoretek a mažoretkového sportu je.
Druhý soutěžní den patřil malým formacím juniorek a seniorek s hůlkou a sólistkám s třásněmi. Celkem bylo v pondělí ohodnoceno a v živém vysílání okomentováno 113 sólo, 44 duo-trio a 27 mini formací.
Pro hodnocení byly nasazeny 2 poroty, které se střídaly a každá byla obsazena 4 bodovými rozhodčími, dvěma technickými, pod dohledem hlavní rozhodčí. Při nasazení 4 rozhodčích se uděluje 12 známek, škrtá se nejvyšší a nejnižší v každé oblasti, výsledná známka je součtem zbývajících šesti, maximální dosažený počet mohl být 60 bodů. (V kvalifikaci mohl být maximální počet 70 bodů).
Oba soutěžní dny byly živě vysílány a komentovány. Komentátoři získávají postupně zkušenosti a máme za to, že se ujali tohoto úkolu svědomitě a je zřejmé, že o mažoretkovém sportu hodně vědí. Sportovní komentátoři v této oblasti sportu nebyli dosud zaznamenáni a orientovat se v pravidlech, názvosloví a v dalších úskalích, které si komentování vyžaduje, není zase až tak jednoduché.
Výsledky, které byly zpracovány včas, včetně tisku diplomů pro všechny soutěžící, překvapily jako vždy někoho mile, někdo byl v rozpacích, jedni slzeli radosti, jiní se radovali z lepšího umístění, než předpokládali nebo takto z toho, že jejich svěřenkyně předběhly v umístění soupeřky… Atmosféra v hale byla pohodová, místní pořadatelé ochotní vyhovět i poradit, zdravotní služba bez práce, a to vše jistě přispělo k dobrým dojmům ze soutěže. Mažoretky AMA Opava, místní pořadatel finálového kola, oslavuje v letošní roce 25 let od svého založení (1992-2017). Uspořádaní finále výkonnostní třídy B se tak stalo součástí oslav tohoto výročí. Víte proč zrovna AMA? Název vznikl z počátečních písmen: Art Majorettes Association.
Pro mažoretky, které chtějí v soutěžení pokračovat a využít ještě možnost „zabojovat“ o postup do vyšších soutěží, jako i děvčata, která na finále z nějakého důvodu nedorazila, jsou připraveny otevřené postupové soutěže Memoriál Jiřího Necida v Ostravě (03.06) a Silesia Grand Prix v Hlučíně (04.06.). Soutěže jsou zařazeny v mezinárodních soutěžích a mohou se do nich přihlásit mažoretky z kteréhokoliv klubu i když v MČR v mažoretkovém sportu na startovních listinách zapsány nebyly. O ukončení přijímaní přihlášek rozhoduje naplnění kapacity.

Oficiální stránky finále B 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru