Finálové kolo Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu zahájil primátor města

„Na stupně vítězů dosáhli noví Mistři a Vícemistři ČR, dvoudenní soutěž trvala plných 20 soutěžních hodin, na startu se vystřídalo 106 skupin a 315 malých formací. Z celkového počtu 433 přihlášených formací se na startovní čáru nedostavilo jen 13 formací. Bylo uděleno téměř 1 000 medailí a s kategorií little kadetky bylo vydáno 421 diplomů.
Ráda bych zopakovala kompliment z dnešního brífinku; byla to soutěž jak má být. Plná očekávání, adrenalinu, emocí a krásných výkonů. Je to soutěž, na stupních vítězů nemohly stát všechny vysoké výkony, ale dostaly se ty, které měly při poměřování i trochu soutěžního štěstí. Ve snaze dostat se k metám nejvyšším nepolevujte, trénujte, své sestavy pilujte a budete to příště vy, komu bude hrát fanfára pro vítěze. Ostatně, ještě jsou pro vás připraveny další postupové soutěže, ještě volných několik míst na Grand Prix do Bulharska, je škoda je nevyužít a v prázdniny bude úplně nová, společná soutěž Back Together, v překladu bychom mohli tento název uvést jako zpět a společně po téměř 20 letech“, řekla v závěru ředitelka soutěže, Iva Poláková
Do finále se probojovaly tyto kluby:
1.Prezioso Sokol Blatná, 2. Mažoretky TS Airai Borek, 3. Lassies Brno, 4. Mažoretky LILI Brno, 5. Gina Brodek u Přerova, 6. Excelent Dolní Benešov, 7. Panterky Dolní Běřkovice, 8. Dračice Bystřice, 9. TS Mažoretky Minnie Český Těšín, 10. Kala Havířov, 11. MK Ballerisimo Hlučín,12. SK mažoretky Paprsky Hlučín, 13. DDM Hořice, 14. Mažoretky Junior Chotěboř, 15. Charlie Hradec nad Moravicí, 16. Mažoretky Hraběnky Kamenice, 17. Květinky TJ Sokol Kladno,18. Lexy Kroměříž, 19. TMK Dreams Ludgeřovice, 20. Neonky Moravská Nová Ves, 21. Mona Náchod, 22. Mažoretky Nový Bydžov, 23. TJ Sokol Nové Strašecí, 24. DDM Stonožka Nová Paka, 25. Ametyst DDM Nýrsko, 26. AMA Opava, 27. Daisy Ostrava, 28.Taneční klub JOY Orlová, 29. Elité Ostrava, 30. Stars Ostrava, 31. Babetky Pacov, 32. Aliens DDM Písek, 33. LV2 Sokol Písek, 34. Mažoretky Písek u Jablunkova, 35. Mažoretky Bailar Praha, 36. Bohenia ZUŠ Přeštice, 37. Anife Rosice, 38. Hvězdičky SVČ Rosice, 39. Pusinky Říčany u Brna, 40. CrazyDDM Trend Roudnice nad Labem, 41. Sportovní klub Šumná, 42. Koloseum Dance Team Štěnovice, 43. Nephilim Štětí, 44. Mažoretky Queens Štětí, 45. Mirabell ZŠ Teplice, 46. SarraTrutnov, 47. Rozetky DDM Třinec, 48. Klub mažoretek Valtice, 49. Mažoretky Klapeto Vimperk, 50. Klub mažoretek Zakřany a domácí 51. Michelle Karviná, 52. Juventus Karviná a 53. MiKaDo Karviná
Finálové kolo připadlo na výročí 750 let od založení města Karviné a osobně jej přišel zahájit pan ing. Jan Wolf, primátor. Ve svém projevu soutěž nejen pozdravil, ale také prohlásil za zahájenou a přispěl tak vhodným způsobem k její prestiži. Současně s výročím města bylo vzpomenuto výročí 100 let vzniku Československé republiky.
Soutěžící, které do finále postoupily (do finále se nedostal žádný hoch), odváděly pěkné výkony, nedostatky ze zpětné vazby z kvalifikací se vyskytovaly jen ojediněle. Jestliže v kvalifikačních kolech vládnou emoce, pak v kolech finálových jsou umocněny na druhou.Výkony hodnotí rozhodčí s licencí České federace mažoretkového sportu. Sestavení poroty na jednotlivé soutěže nebývá zrovna jednoduché, bere se ohled na vazby k startujícím, na časové možnosti, na dojezdové vzdálenosti, na specializaci (bodový, technický) a počet členů sboru není bezedný. Některé kluby namítaly, že je v porotě nekvalifikovaný porotce, ale bez určení, o kterého porotce se jedná. Tento podnět se využije, rozhodčí budou pokazovat vědomosti formou znalostních testů i v průběhu soutěžní sezóny.
Přesto, že porota je rozšířena o technického rozhodčího pro práci s náčiním již třetím rokem, byly námitky k hodnocení této oblasti co do počtu prvků ve stupních náročnosti (levelů). Je nutné si však uvědomovat, že pro hodnocení není prioritní počet provedených prvků s nejvyšší náročnosti, ale hodnotí se jejich výběr a zařazení do sestavy, návaznost, pestrost, obtížnost a jistota provedení. Opakovaně se bude tato oblast „C“ přednášet na některém z příštích seminářů zaměřených na způsob hodnocení.
Podívanou pro diváky jak na tribuně, tak u živého vysílání jsou vystoupení skupin. Bylo na co se dívat. Sestavit a natrénovat skupinu je daleko náročnější než natrénovat malou formaci, proto patří trenérům náš kompliment. Jmenný počet členů ve skupině včetně dvou náhradníků je závazný od prvního startu až do finále. Pokud se počet členů změní, je nutné takovou změnu hlásit, počet členek na ploše by měl souhlasit s počtem členek na soupisce. Po zavedení výběru startovného paušální částkou (dříve podle počtu startujících), někteří vedoucí od hlášení změn upustili. Změny v počtu členek skupiny mohou mít vliv i na limity v počtu starších a neohlášené změny se penalizují.
Pořadatelé předvedli aplikaci pro zveřejňování průběžných výsledků, a to u věkové kategorie seniorky. Zveřejňování průběžných výsledků se zavádělo již v minulosti, určitě jsou mezi vedoucími pamětníci. Bylo však od něho upuštěno. Dostupnost technologií byla tehdy omezená, soutěže se konaly na otevřených prostorách náměstí a stadionů. Ohlašování průběžných výsledků záviselo na hlasateli a ohlašování nepřinášelo očekávaný efekt v posunu rozvoje a kvality soutěží. Dnes je tomu jinak, současné technologie jsou na vysoké úrovni, jejich zavedení je závislé de facto jen na finančních možnostech. Předvedení průběžných výsledků bude mít pokračování v některých dalších soutěžích tak, aby bylo mohlo být zavedeno kompletně pro všechny disciplíny a věkové kategorie ve vyšších soutěžích. Možná je blízko doba, kdy se a stane standardem všech soutěží v mažoretkovém sportu. To si však klade zvýšené nároky na živé vysílání, práci rozhodčích, zpracování výsledků a další vybavení.
Poděkování patří všem, kteří nalezli různé věci, jako peněženky, mobily, hůlky, klíče a odevzdali je u hlasatele, aby se po vyhlášení dostaly ke svým majitelům, děkujeme. Opakem jsou ztráty peněz a cenností přímo ze šaten. Je zbytečné děti vybavovat vyššímu obnosy peněz, mobily a cennostmi. Zabránit negativním jevům je obtížné, ale prevenci lze snížit případné škody. Služba u vstupu do šaten není všemocná a vedoucí není trezor. Soutěžní řád uvádí, že vyhlašovatel a místní pořadatelé v době konání jednotlivých kol mistrovství neodpovídají za ztrátu peněz, cenností, věci v majetku účastníků, jako jsou videokamery, fotoaparáty, mobily a další, a za škody na nich.
Finále v Karviné bylo ukončeno poděkováním všem zainteresovaným a pomyslnou tečku za 25. ročníkem Mistroství České republiky v mažoretkovém sportu s náčiním hůlka byla společná skladba Hooray majorettes.
Sestřih záznamu odvysílá ČT Sport 29.05.2018, v 19:15 h
Soutěžní sezóna však ještě zdaleka neskončila. Ve dnech 19.-20.5. bude v Náchodě finálové kolo s náčiním třásně, prapor a mix, ve dnech 21.-25.8. se koná Mistrovství světa, na soutěžící čeká ještě Memoriál Jiřího Necida (2.6.), Silesia Grand Prix (26.5.), Grand Prix v Bulharsku (8.-10.6.), Mistrovství Evropy (14.-17.6.) a Back Together (21.7.).
Přejeme úspěšné starty a pěkné prázdniny, Marta Pavelková
V tuto chvíli jsou soutěže Silesia Grand Prix (26.5) a Memoriál Jiřího Necida (2.6.) naplněné a pokud se nikdo nehodlá odhlásit, je přihlašování ukončeno. Volná místa jsou ještě na GP Bulharsko a Back Together (pro skupiny a malé formace s hůlkou). Pokud některý klub starty zruší, mohou být nahrazeny dalšími v pořadí.

Stránka soutěžeOfficial article

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru