Na finálovém kole v Náchodě se nešetřilo překvapeními

Finálové kolo 24. ročníku Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu dosáhlo svého vrcholu. Náchod se stal hostitelem finále s náčiním poms, flag, mix a show, již po páté. Do dvou soutěžních dnů bylo nominováno a na startovní listiny zařazeno 57 skupin a 207 malých formací z následujících klubů:
1.Prezioso Sokol Blatná, 2. Ještěrky Branka u Opavy, 3. Lassies Brno, 4. Lili Brno, 5. Gina Brodek u Přerova, 6. Dračice Bystřice, 7. Excelent Dolní Benešov, 8. ANGELES Dance Group Dvůr Králové nad Labem, 9. KALA – MKS Havířov, 10. MK Ballerisimo Hlučín, 11. Paprsky Hlučín, 12. DDM Hořice, 13. Cheeky Cheerky Hradec Králové, 14. Charlie Hradec nad Moravicí, 15. FO Hradec Králové, 16. Charlie Hradec nad Moravicí, 17. Minima Husinec, 18. ZUŠ Jirkov, 19. Michelle Karviná, 20. MiKaDo Karviná, 21. FO Karviná, 22. Dance club Spirit Kladno, 23. Květinky TJ Sokol Kladno, 24. Neonky Moravská Nová Ves, 25. AMA Opava, 26. Roses Opava, 27. Taneční klub JOY Orlová, 28. Andria z.s. Ostrava, 29. Daisy Ostrava, 30. Elité Ostrava, 31. Stars Ostrava, 32. LV2 Sokol Písek, 33. TOP mažoretky Praha, 34. Postřelmovské mažoretky Postřelmov, 35. Fantasy Přerov, 36. Bohemia ZUŠ Přeštice, 37. Kaspi ZUŠ Přeštice, 38. SevenSport Příbram, 39. Koloseum Dance Team Štěnovice, 40. SK Nephilim Štětí, 41. ZŠ a MŠ Šuměnky Šumná, 42. Mirabell ZŠ Teplice, 43. Klub mažoretek Valtice, 44. Klapeto ZŠ TGM Vimperk, 45. Mažoretky Severovýchod Zábřeh, 46. Mažoretky Zábřeh, 47. Klub mažoretek Zakřany, 48. TJ Jiskra Zruč nad Sázavou, 49. Angels Ždánice a 50. domácí Mona Náchod
Na finálovém kole v Náchodě se hned od sobotního dopoledního programu nešetřilo překvapeními. Hned v zahajovacím ceremoniálu zazněla hymna v podání Terezie Bernardové, mažoretky z Mony Náchod, bylo vzpomenuto významné životní jubileum paní Věry Sudkové, zakladatelky mažoretkového klubu Bohemia a soutěží mažoretek v Přešticích. Paní Sudková významně přispěla k rozvoji mažoretkového sportu České federace mažoretkového sportu, poděkoval ji a popřál i samotný pan starosta města Náchoda, Jan Birke; z jeho rukou obdržela paní Sudková květiny. Paní Lenka Valentová zase obdržela cenu získanou v soutěži Poznej se. Společná skladba, která roztančila všechny nastoupené mažoretky, byla věnovaná nejen paní Sudkové, ale také všem divákům a fanouškům mažoretkového sportu nejen na tribunách, ale i u živého vysílání. Slibem hlavní rozhodčí, Moniky Bergerové, byl pak odstartován dopolední program. Po polední přestávce byla na chvíli soutěž přerušena, protože se orosila podlaha na startovní ploše. Následně pak bylo pozměněno startovní pořadí, skupiny věkové kategorie grandseniorů startovaly před formacemi. Mezitím ustal venku déšť, snížila se vlhkost vzduchu, podlaha oschla a soutěž se dokončila v ideálním čase. Vyhlášením výsledků, ve kterém se udělovala i mimořádná ocenění, byl ukončen první náročný soutěžní den. Zvláštní cenu 2017 v kategorii grandseniorů obdrželi tři nejstarší členové skupin: Václav Těžký a Jindřiška Těžká, TK Dancing Roses Opava a Zdeňka Veselá, Květinky TJ Sokol Kladno.
Druhý den začal stejně slavnostně, jako den první; roztomilé bylo nesoutěžní vystoupení těch nejmenších little kadetek, které se teprve seznamují s prostředím mažoretkového sportu. Soutěž podpořila svou účastí paní ing. Pavla Maršíková, místostarostka, která po oba dnydekorovala vítěze medailemi. Terezie Bernardová i tentokrát zazpívala hymnu, soutěžní den zahájil pan místostarosta ing. Jan Čtvrtečka, komplimenty nešetřil. Byl představen i zástupce firmy Saar Gummi, pan Martin Kuchař s partnerkou; firma se finančně podílí na sportovních aktivitách města. Společná skladba, které se mažoretky zhostily s elánem, byla věnována maminkám, vždyť také byl Svátek matek. Byl to ale krásný dárek a milá pozornost, děkujeme.
I druhý soutěžní den se rozhodčí střídali, tempo soutěže bylo zvolené tak, aby hodnotitelé měli čas na posouzení předvedených sestav. Na dvoudenní finále nasadila hlavní rozhodčí porotu ve složení: ing. Eva Dudová z Opavy, Kamila Charvátová z Havířova, ing. Hana Novotná z Blatné, dr. Kamila Pečenková z Plzně, Iva Poláková z Karviné, Michaela Strachanová z Ostravy, Bc. Michaela Poláková z Karviné a Jiří Duda z Opavy. Výsledky jako pokaždé zpracovával komisař Bc. David Serafin, nástupy řídil Zdeněk Pecold, ozvučení zajistil Michal Kops, živé vysílání tým Vysíláme živě se sportovními komentátory Bc. Annou Bergerovou, Bc. Veronikou Pecoldovou a Richardem Wágnerem.
Pěkný hlasatelský výkon podal pan Jan Dian, mažoretkový fanda; mezi startujícímu byla jeho dcera Karolína. Tatínků a maminek v pořadatelském štábu byla většina, stejně jako ve všech pořadatelských městech. Manželé Jana a Roman Blechovi však v ochotě pomáhat klubu Mona Náchod, která byla i tentokrát místním pořadatelem, vedou prim; podílí se na organizaci takřka 20 let, i když jejich dcera, bývalá mažoretka, už je mimo Náchod a jde si vlastní cestou. Soutěž také osobně navštívil pan Josef Prát, kdysi aktivní sportovec, dnes ještě provozovatel rekreačního zařízení Bedřichovka. Tam po 15 let jezdí pravidelně svěřenci Mona Náchod na soustředění a pan Prát vstřícně a trpělivě poskytuje zázemí neposedným účastnicím. Úrovni mažoretkového sportu byl nadšený i dojatý. Škoda, že pro zdravotní indispozici (operace hlasivek), nemohl mažoretkám sdělit, co měl na srdci.
Byly to pěkné dva dny, plné soutěžního zápolení i zvažování, zda soutěž s ohledem na zvlhlou podlahu ukončit nebo pokud není stav tak vážný, zda v soutěži pokračovat. Mohli jsme se přesvědčit o tom, že i nejlépe připravenou soutěž může ohrozit viz maior. Ale vše dopadlo dobře a vedoucí i mažoretky potvrdily, že jsou flexibilní, vytrvalé a mažoretkový sport jim není lhostejný, ba naopak, je i jejich srdeční záležitosti.