Třídenní soutěž se uskutečnila za podpory města Hradec nad Moravicí ve spolupráci se zdejší základní školou a nesla se ve znamení mimořádného jubilejního okamžiku. Hradec nad Moravicí se totiž stal prvním z 62 měst a obcí, které dosáhlo úctyhodného počtu 25 uspořádaných soutěží mažoretkového sportu.
Historie těchto soutěží se začala psát už v roce 1997. Tehdejší starosta Josef Vícha chtěl obohatit město, proslulé nádherným zámeckým komplexem Bílého a Červeného zámku, o kulturní událost, která by podpořila také cestovní ruch. A tehdy vstoupily do Hradce nad Moravicí mažoretky. Nádvoří Červeného zámku zaplnila hudba, elegance, pohyb a nadšení mladých děvčat – a vznikla tradice, která přetrvala desetiletí.
Soutěže v Hradci nad Moravicí mapují téměř celý vývoj mažoretkového sportu. Od venkovních vystoupení a pochodových defilé na Opavské ulici, přes pódiové choreografie na nádvoří Červeného zámku až po dnešní moderní sportovní soutěže. Pamatujeme dobu, kdy soutěžily pouze klasické skupiny s hůlkou, postupně však přibývala další náčiní, nové disciplíny i malé formace.
Proměnou prošlo také samotné zázemí soutěží – od prvních let sportovní haly bez tribuny až po její současnou moderní podobu. Velký podíl na návratu soutěží do Hradce nad Moravicí po několikaleté odmlce měl klub Mažoretky Charlie vedený manželi Hozovými, paní Miroslavou Vincurkovou a podpora města.
Na obnovené období soutěží se váže i řada nezapomenutelných vzpomínek. Hned první rok po návratu soutěží, kdy se konaly ve sportovní hale hotelu Belaria, napadlo tolik sněhu, že závěje zasypaly nouzové východy a technika musela udržovat příjezdové cesty, aby se účastníci vůbec mohli do hotelu dostat.
Po dvou sezónách v Belarii se soutěže díky podpoře vedení školy přesunuly do sportovní haly základní školy, už s vestavěnou tribunou, kde našly svůj domov dodnes.
Během prodlouženého víkendu tak všichni společně zavzpomínali na více než 25 let vývoje mažoretkového sportu, stovky choreografií, tisíce závodnic i nespočet emocí, které soutěže přinesly.
Jubilejní soutěž slavnostně zahájil starosta města Patrik Orlík za přítomnosti senátora Tomáše Navrátila, zastupitele Moravskoslezského kraje Tomáše Michopoluse, ředitele školy Jiřího Kupčíka, dlouholetých pořadatelů manželů Hozových a paní Miroslavy Vincurkové, hlavní rozhodčí Moniky Bergerové a za vyhlašovatele soutěže, Českou federaci mažoretkového sportu, Marty Pavelkové.
Milým překvapením bylo také taneční vystoupení pořadatelů, kteří pro inspiraci mladým závodnicím zatančili waltz, tango, valčík a quickstep.
Paní Hana Hozová při této příležitosti poděkovala všem příznivcům mažoretkového sportu za dlouholetou podporu a symbolicky předala „organizátorskou štafetu“ i klub Charlie nové generaci.
„Byly to krásné roky věnované smysluplné činnosti dětem a mládeži, radosti z medailí a pohárů, ale také chvílím, kdy se ne vše podařilo podle očekávání. Především to však byly roky přátelství, obrovského nasazení a práce lidí, bez kterých by tato tradice nikdy nevznikla. Jen málokdo si dokáže představit odpovědnost a starosti pořadatelů. O to více si jejich práce zaslouží obdiv, úctu a upřímné poděkování,“ dodala Marta Pavelková.
