Hradec nad Moravicí po třiadvácáté

Sedmé a poslední kvalifikační kolo, stejně jako druhé semifinálové kolo vybraných malých formací se konalo v Hradci nad Moravicí. Místním pořadatelem byl klub mažoretek Charlie, soutěž se konala za podpory města a Moravskoslezského kraje.

Po ukončení obou soutěží se zveřejňují postupy do finálových kol.

Z finálových kol v Praze-Řepích a Karviné televize pořídí sestřih a odvysílá jej na ČT sport stejně jako v minulém roce, jen vysílací čas bude letos delší. Mistrovství ČR je kvalifikací pro mezinárodní soutěže, ME se koná v polské Ratiboři, a 11. ročník MS již podruhé v Ostravě za podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy.

V Hradci závodily účastnice z těchto klubů:

 • AMA Opava
 • Ametyst DDM Nýrsko
 • CATS Ostrava
 • Clariss Frýdek-Místek
 • DANIMA Zábřeh
 • Dračice Bystřice
 • Elements Petřvald
 • Elité Ostrava
 • Fialky Příbor
 • Juventus Karviná
 • KALA-MKS Havířov
 • Magma Dance Havlíčkův Brod
 • Mažoretky Charlie Hradec nad Moravicí
 • Mažoretky Elements
 • Mažoretky Petra Studénka
 • Mažoretky Sunny Kopřivnice
 • MICHELLE Karviná
 • MiKaDo Karviná
 • MK Ballerosimo Hlučín
 • Mona Náchod
 • SK Monema Bohuslavice

Soutěžící v Hradci přivítal ředitel soutěže, pan Tomáš Hoza a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, pan Jaroslav Kania, který ve své zdravici dodal: „Věřím, že letošní účast závodnic z Moravskoslezského kraje na mistrovství světa v Ostravě bude ještě vyšší než v minulém roce a získaných medailí také“.

V Hradci se vůbec poprvé konala soutěžní přehlídka mažoretkových skupin v r. 1997. Město hledalo pro oživení společensko-kulturních aktivit akci, která by přispěla ke zviditelnění města a požádalo o tip tehdejšího ředitele ZUŠ v Opavě, pana Vlastimila Šemoru. Pan ředitel věděl od Jiřího Necida, že se hledá místní pořadatel pro regionální kolo „Soutěžní přehlídky severní Moravy a Slezska“ a tuto akci Hradci doporučil.

Ze soutěžních přehlídek mažoretkových skupin vzešel mažoretkový sport, přibyly malé formace a k náčiní hůlka pak třásně, prapory, mace …

V bulletinu k Hradci (1998) je napsáno:
„Vážené dámy a pánové, město Hradec nad Moravicí již podruhé vítá mažoretkové skupiny na regionální soutěžní přehlídce. Zájem o účast na přehlídce je tak velký, že musela být vytvořena celostátní kvalifikační struktura. Jsem rád, že se na ni podílí i naše město, jehož občané tak dostávají pěknou kulturní a společenskou akci. Byl bych rád, kdyby se přehlídka stala trvalou součásti kulturního života Hradce nad Moravicí. Vítám u nás mažoretky, jejich vedoucí, porotu, hosty a diváky. Přeji všem příjemný pobyt v našem městě, mažoretkám úspěchy v soutěži a nám všem hezké zážitky, Josef Vícha, starosta města“.

Přání pana starosty Jiřího Víchy se splnilo, jako bonus byly založeny „Hradecké mažoretky“, které se již v následujícím roce předvedly v mimosoutěžním vystoupení. Klub se přejmenoval na mažoretky Ještěrky, které se v roce 2009 rozpadly. Ještěrky nikdy soutěž nepořádaly, pořadatelem bylo přímo město Hradec.

V roce 2010 vznikl klub mažoretek Charlie, který město Hradec reprezentuje již 14. let a přivedl zpět tradici v organizaci soutěží. Od roku 2013 se stal místním pořadatelem kvalifikačních i semifinálových kol MČR.

„Na prvních soutěžích v Hradci jsem opravdu nebyl, to až později, dokonce několik let jsem jezdil jako doprovod autobusových zájezdů mažoretek na republikové soutěže“, podotkl pan Patrik Orlík, starosta a ocenil práci a přípravu soutěžních ročníků, oficiálně pak prohlásil za zahájené oba soutěžní dny.

Za mažoretky poděkovala organizátorům a donátorům Žaneta Víchová, členka klubu Charlie a dodala: “Jsme potěšeni nejen vaší přítomností, ale především vaši přízni a podporou, že jste se již po třiadvacáté spolu s federací zapojili do mistrovství, které je kvalifikací pro mezinárodní soutěže. Rády bychom všechny startovaly na mistrovství světa v Ostravě, ale víme, že se to všem nepovede“.

Na sobotní startovní listině bylo zapsáno 175 formací, z toho 48 skupin. Pohled z tribuny na devět pochodových defilé bylo unikátním diváckým zážitkem.

Na nedělním programu semifinálového kola vybraných malých formací bylo nutné ohodnotit 208 formací. Na výkonech bylo zřetelné, že závodnice využily čas od kvalifikace do semifinále k intenzivnějšímu tréninku.

Již tradiční tečkou „Hoooray, majorettes“ byly zakončeny oba soutěžní dny, po poděkování všem a předáním pozorností na tyto dva dny, za soutěž oficiálně pan Tomáš Hoza, ředitel soutěže.

Děkujeme

Každý, kdo někdy připravoval soutěž ví, že pořadatelství je náročné a udržet nastavenou úroveň je rok s rokem náročnější. K tomu potřebujete tým pomocníků, což bohužel nám chybí, a proto bych chtěl moc poděkovat hlavně našemu organizačnímu týmu mažoretek Charlie, především paní Mirce Vincurkové a paní Haně Hozové, se kterými dáváme každoročně celou dvoudenní soutěž dohromady. A protože by to opravdu nešlo bez pomoci dalších skalních příznivců, poděkování patří také hrstce rodičům, kteří byli nápomocni při přípravě, také kamarádům , kteří i přesto, že nemají s mažoretkami nic společného, vždy nám přijdou pomoci a bez kterých bychom to opravdu jen těžko zvládli. Taktéž je potřeba poděkovat SDH ze Žimrovic, kteří každým rokem, již 8. let, dohlížejí na požární bezpečnost při mistrovství. Přestože jsou přípravy velice náročné a soutěž je dvoudenním maratonem, musím říci, že jsem velmi rád, že si naše město stále udržuje prvenství v pořadatelských městech. Díky této akci se staneme po oba dva dny mažoretkovým městem, které zaplaví nesmírné množství návštěvníků a tito navštíví krásy našeho Hradce. V letošním roce to bylo již po třiadvacáté, kdy se Hradce stal útočištěm mažoretkového sportu. Hradec je malé malebné město, kde může každý návštěvník najít své místo a uspokojení najdou i fanoušci historie. Jsme rádi, že i v letošním roce vyšlo počasí, protože za oba dva dny se ve sportovní hale vystřídalo přes 800 diváků a právě díky přízni počasí si mohli v mezičase prohlédnout krásu našeho města.

Snad se nám i v příštím roce podaří MČR zorganizovat a mažoretky v našem městě opět přivítat, náš spolek vrátil zpět mažoretkový sport do Hradce v roce 2013 a letošní rok je to již 11. let.

Příznivci mažoretkového sportu a našeho týmu Charlie si více o nás přečtou na webových stránkách mazoretky-charlie.cz

Tomáš Hoza
předseda z. s.
Mažoretky Charlie Hradec nad Moravicí, z.s.
kontakt: +420605816997

Přejít nahoru