Sobotním finálovým kolem v Hranicích byl ukončen 29. ročník MČR v mažoretkovém sportu a mažoretek.

Sobotním finálovým kolem výkonnostní třídy B, třináctým soutěžním dnem, byl ukončen 29. ročník Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu a mažoretek. 

Rozdělení na výkonnostní třídy, což je pro sporty běžné, se zvažovalo delší dobu.

Ke skutečnému rozdělení došlo po projednání na celorepublikovém summitu vedoucích skupin pro soutěžní sezónu 2014, v Kralupech nad Vltavou. Vývoj ukázal, že rozdělení je vhodné u těch disciplín a věkových kategorií, které jsou početně nejvíce zastoupené.   Od té doby se soutěží ve dvou třídách, první finále pro třídu B konalo 01.06.2014, v Bělotíně a je tomu přesně sedm let. V rozdělení na dvě výkonnostní třídy máme prim, tento model je vzorem.  

Tentokrát byly do třídy B zařazeny formace dle celorepublikových výsledků, dle udělených bodů získaných v základních kolech nebo v semifinále, z následujících klubů:

Ametyst DDM Nýrsko,  Andria, Hrabová-Ostrava,  BANIMO Opava,  BELLA Junior Chotěboř Charlie Hradec nad Moravicí, Clariss Frýdek-Místek, Crazy mažoretky Roudnice nad Labem,  Daisy Ostrava, Dračice  Bystřice,  Dům dětí a mládeže Modřany- Praha,  Dům dětí a mládeže Stonožka  Nová Paka,  Elité Ostrava,  Excelent Dolní Benešov, Fantasy Přerov,  Fialky Příbor, Glory Prah , Ještěrky SK Branka u Opavy,  Juventus  Karviná,  Klub mažoretek Valtice, Klub mažoretek Zakřany,  Koloseum Dance Team Štěnovice,  Květinky T.J. Sokol  Kladno,  LASSIES Brno, LEXY Kroměříž,  Mažoretky Elements TJ Sokol Petřvald, Mažoretky GINA Brodek u Přerova, Mažoretky Hraběnky Kamenice – Olešovice,  Mažoretky Hvězdičky SVČ Rosice,  Mažoretky Panterky Dolní Beřkovice,  Mažoretky Petra Studénka, Mažoretky TS Airai Borek, MiKaDo Karviná, Minima Husinec, MK Ballerisimo  Hlučín, SARRA Trutnov,  Sevensport  Příbram, SK mažoretky Paprsky Hlučín,  SK PROVO Brno,  SK Šuměnky,  Taneční centrum YESDANCE Jeseník a Vinohradské mažoretky DDM Praha 2.

K hodnocení zasedala porota v česko-polském obsazení, což přispělo k prestiži soutěže. Polské kolegyně hodnotily samostatnou třídu B poprvé, v Polsku zatím zavedená není, ale třeba to nebude dlouho trvat. Jakmile přibude počet formací ve stejné disciplíně, stane se rozdělení pro udržení motivace a výkonnostního růstu nutností. Rozdělení si ovšem klade své nároky na evidenci a zpracování výsledků a musí k tomu být vhodné vybavení. A to si zase klade nároky na vyšší finanční zatížení.

Sportovní hala této soutěži více vyhovovala, počet formací byl nižší než u třídy A, a tak bylo v hale trochu volněji. Na atmosféře to však poznat nebylo, ta byla sportovní, plná emocí, radosti z medailí, ale i smutnění z neúspěchu. 

Medaile, poháry a diplomy předaly závodnicím vedoucí největších výprav a zástupci pořadatelských měst.

Společná skladba Hooray majorettes byla poslední tečkou nejen za soutěžním dnem, ale i za posledním finálovým kolem.

Teď už jsou na řadě mezinárodní soutěže, jako první z nich Memoriál Jiřího Necida. 

Nezbývá, než si přát, aby všechny dobře dopadly a nic vrchol sezóny nepokazilo, jak už to známe z předešlých let.

Přejít nahoru