IX. Memoriál Jiřího Necida (MJN) po třech letech

Kliknutím na obrázek spustíte video

Když se v roce 2019 konal MJN v Hlučíně, nikdo netušil, že na další ročník si nepočkáme rok, ale tři. MJN zůstal v Moravskoslezském kraji, tentokrát na zimním stadionu v Karviné. Konal se pod záštitou náměstka primátora pana Andržeje Bizoně a za podpory města Karviné, stal se součásti Dnů Karviné. Závodnice i turistický doprovod, kteří se této akce zúčastnili, mohli vnímat slavnostní atmosféru, vstřebávat kulturní zážitky a po tak dlouhé době zákazů a roušek nasávat pocit svobody. Byl to dobrý nápad začlenit soutěž do těchto dnů. Na tribuně bylo sice volněji, ale zase to byl pěkný a pestrý „doprovodný“ program.

 

Do Karviné přijely závodnice z 38 klubů (Česko, Slovensko a Polsko) a ve srovnání s rokem posledním byla účast klubů obměněna, stejných bylo z domácích jen dvanáct, ze zahraničních jeden, jsou vyznačeny silněji:
AMA Opava, Andria Hrabová-Ostrava, BANIMO Opava, BELLA Junior Chotěboř, CHEEKY CHEERKY Hradec Králové, Clariss Frýdek-Místek, Dance Ardent Hradec Králové, Dračice Bystřice, Dream Zábřeh, Elité Ostrava, Excelent Dolní Benešov, Fantasy Přerov, Fialky Příbor, Grace BRNO, KALA MKS Havířov, Klub mažoretek Valtice, Klub mažoretek Zakřany, Květinky TJ. Sokol Kladno, LASSIES Brno, LEXY Kroměříž, LV2 Sokol Písek, Mažoretky Elements TJ Sokolo Petřvald, Mažoretky Hvězdičky SVČ Rosice, Mažoretky Panterky Dolní Beřkovice, Mažoretky Severovýchod Zábřeh, Mažoretky Sunny Kopřivnice, Minima Husinec, Nové Strašecí, SK PROVO Brno, VerSário Hlučín, Mažoretky Edit Staškov SK, Mažoretky SPIRIT Senica SK, Mažoretky TAKTIK Sobotiště SK, Sašetky Hlohovec SK, Cieszyńskie Gwiazdeczki PL, Gliwice maźoretki PL, RYTM IV Cisek PL a domácí mažoretky Michelle Karviná

 

Soutěž byla původně plánovaná jako jednodenní, ovšem počtem přihlášených formací byla kapacita soutěžního dne naplněna již v době, kdy se ještě konala kvalifikační kola. Místní pořadatel po dohodě s vyhlašovatelem obětavě zařídil rozšíření soutěže o další den. Přihlášky se hrnuly, při počtu 428 byl vyhlášen stop stav a začal tlak klubů na pořadatele o možnost přihlášení dalších formací, v mailu bylo doručeno dalších více jak šedesát formací a zápis na startovní listiny byl kluby urgován. V momentě, kdy všechny formace zapsány byly, nastal zvrat.

 

S blížícím se termínem soutěže zájem opadl a počet přihlášených formací se redukoval, odhlášky se množily, a to ještě ráno před konáním soutěže. To mělo za následek, že se neustále měnila startovní listina. Na jedné straně je pro nezúčastněné výhodou, že jejich změny byly akceptovány, ovšem na straně druhé, kdy musí být vše připraveno je takový stav pro pořadatele až stresující a snadno se může stát chyba.

 

Místního pořadatele vysoký počet odhlášek přivádí do rizika; dvoudenní mandatorní výdaje zůstávají a příjem za startovné se snižuje. To je důvodem, že může dojít k situaci, kdy o pořadatelství nebude zájem. Letošní stav je podnětem k zamyšlení a řešení bude zakomponováno do příprav na další sezónu.

 

Důležité ovšem je, že vedení města bylo se zařazením soutěže do Karviné spokojeno a pokud bude v Karviné i vyšší soutěž, jako je finále Mistrovství ČR, hodlá tuto podpořit. V zahájení se představily ty nejmenší, členky, které teprve do mažoretkového sportu teprve nakukují, jejich vystoupení bylo líbivé. Soutěž také pozdravil pan Rostislav Grim z kroužku krojovaných horníků, ti stále ještě neodmyslitelně do Karviné patří. Hymnu zazpívala paní Sára Sedláková, členka sboru Permoník, ten dnes patří ke světové sborové špičce. Za všechny závodnice přednesla poděkování Michaela Olšoková z pořadatelského klubu. Porota hodnotila v mezinárodním sestavení.

 

V medailovém ceremoniálu zazněly hymny všech třech zúčastněných států a snad už nic nebude stát v cestě a ti nejlepší se utkají na mistrovství v Praze.

 

MJN je i příležitosti pro různá sdělení, mezi ně patřilo, že Klub mažoretek Valtice účasti na IX. ročníku končí svoji letitou aktivní činnost. Zdá se to poněkud neskutečné, mažoretky byly místní chloubou, starosta města se netajil tím, že klub patřil k nejaktivnějším spolkům.

 

Marta Pavelková

Přejít nahoru