… k dotazům na postupový klíč z ME

Po zveřejnění postupů z ME do Prahy bylo i zklamání a přišlo pár dotazů, představa byla, že závodnice z prvních šesti míst by postoupit měly.

Všeobecně je cílem nominovat do vyšších soutěží ty nejlepší soutěžící a nejlepší výkony, a to v pořadí dle výsledkových listin. Princip postupů je popsán v soutěžním řádu.

Nominace na ME do Novigradu se diskutovaly; naposledy konané ME bylo v Crikvenici v r. 2019, pauza dlouhá, účast nejistá. Po zvážení se udělily postupy v té nejširší možné míře a všichni finalisté z MČR dostali možnost porovnat své výkony v zahraničí.

I přes medailová umístění některých soutěžící na ME nemusí být výkony dostačující pro nominaci na MS, vzhledem k nižší konkurenci na ME. Účast na ME není automaticky cestou k postupu, odměnou by závodnicím mělo být dobré umístění, pohár, medaile z ME, nejde jen o postup dále, ale závodnice by měly brát jako úspěch samotné umístění a titul z ME.

Postupy nikde nebyly slíbeny ani dopředu deklarovány (kolik postupů bude uděleno), vše závisí na výkonu. Závodnice ME ovšem dokázaly, že všechny, které se dostanou do finále MČR, už něco umí.

Do roku 2011 se postupy udělovaly podle početní kvóty, z každé disciplíny a věkové kategorie v kvalifikaci byl dán přesný počet formací, které postoupí do semifinále nebo finále. Z finále na ME postupovaly první tři, pokud nebyla startovní listina naplněna, měly šanci další v pořadí. Jiné vyšší soutěže, než ME nebyly a mezinárodní soutěž GP byla dobrovolná a postupy se z ní neudělovaly. Diskutabilní byl fakt, že pokud byly postupy z regionu se slabšími výkony a v jiném byly vyšší výkony, pak ty vyšší, co se do kvóty nevešly, ze soutěže vypadly.

Od roku 2012 se začalo přihlížet k výkonu, což je pro zvyšování úrovně mažoretkového sportu zásadní a náročné, ovšem pro mnohé méně populární, ne každý klub požadovanou náročnost ustojí.

Zavedený trend se vyplatil, mažoretkám se splnil sen, mažoretkový sport byl zařazen do televizního vysílání na ČT sport.

Rada rozhodčích
Média team ČFMS

Přejít nahoru