Marta Pavelková dostane Řád Elišky Přemyslovny

Celorepublikové ocenění pro výjimečné ženy, Řád Elišky Přemyslovny, letos opět poputuje také na Hranicko. Po spisovatelce Jaroslavě Černé a ošetřovatelce Anně Pavelkové se další honorovanou ženou regionu stane Marta Pavelková.

Za svůj nezištný přínos společenskému a kulturnímu životu převezme Marta Pavelková řád 23. září v prostorách Poslanecké sněmovny.
Při pohledu na činnost a aktivity Marty Pavelkové je zřejmé, že máme co dočinění s renesanční ženou dnešní doby. Považte sami. Je viceprezidentkou mezinárodní mažoretkové organizace, zakladatelkou společenského spolku Patriot, pořadatelkou společenských akcí, autorkou několika publikací, a tak dále, a tak dále.
Je však jasné, že s takovým vytížením člověku občas dojdou síly. Právě při dokončování knihy Olšovec v proudu dějin, která vyšla teprve před pár týdny, přepadly Martu Pavelkovou zdravotní potíže způsobené přepracováním.
„Tehdy jsem si říkala, jestli to mám vůbec zapotřebí. Ale sama jsem si odpověděla, že když zkrátka chci, aby se něco udělalo, tak nemůžu čekat, že to udělá někdo jiný. A tím se snažím řídit celý život. Člověk zkrátka musí investovat svou vlastní energii a svůj vlastní čas,“ prozradila.

Spousta aktivit

Jak Marta Pavelková sama přiznává, je ráda, že přispěla a stále přispívá k pro společnost užitečným věcem. V devadesátých letech například významně pomáhala manželům Musilovým při snaze rozběhnout hranickou Galerii M+M.
„Deset let jsme dělali vánoční výstavu dortů, které jsem sama pekla. U lidí to mělo velký úspěch. Ale po těch letech už jsem řekla, ať to dělají mladší, bylo toho už opravdu hodně. Bohužel nikdo v této tradici dál nepokračoval,“ mrzí Martu Pavelkovou.
Další z jejich významných aktivit představovalo také pořádání soutěže O nejlepší koláč, která se postupem času rozrostla v soutěž O nejlepší koláč, salát a slivovici. „Během deseti minut byly vždycky všechny koláče pryč. Někteří lidi si je cpali do tašek. Bylo to úsměvné,“ vzpomíná.
V rámci svého působení na Městském úřadě v Hranicích se Marta Pavelková angažovala například v anketě Sportovec roku, pro níž psávala scénáře. Patrně nejvýraznější činnost ženy mnoha talentů však představuje její péče o mažoretkový sport u nás.

Je to morální ocenění

„Myslím, že dáváme velkou šanci dětem k nějakému volnočasovému a sportovnímu vyžití. To je hlavní cíl. Po smrti pana Necida, od nějž jsem mažoretky převzala, se vyrojila spousta lidí, kteří z toho chtěli udělat především komerčně úspěšnou záležitost. A to by přece neměl být ten hlavní smysl,“ myslí si.
Na ocenění Martu Pavelkovou nominovala laureátka z minulého roku Jaroslava Černá, jakožto členka Vědecké rady Nadačního fondu Elišky Přemyslovny. „Když mi to oznámila, tak jsem si ze začátku říkala, že nevím, jestli se to hodí. Ale pak jsem nad tím přemýšlela, že to je vlastně takové morální ocenění za to, co jsem lidem během svého života dala. Tak jsem se teda rozhodla, že do té Prahy pojedu,“ zakončila odlehčeně.
Udělením Řádu Elišky Přemyslovny oceňuje Nadační fond vynikající občanské zásluhy v oblasti pracovních výsledků, charitativní činnosti, významné podpory církvím, hrdinské a jiné výjimečné činy.


Autor: David Král, www.hranicky.denik.cz

Oficiální stránky článku Oficiální stránky článku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru