Mažoretkový sport přijela do Hradce nad Moravicí shlédnout delegace až z Běloruska

Třetí kvalifikační kolo mažoretkového sportu v Hradci nad Moravicí bylo zahájeno zpívanou hymnou v podání sólisty Moravskoslezského národního divadla v Ostravě a tanečním vystoupením Tanečního a sportovního klubu v Opavě.
Soutěž odstartovala výkonnostní třídou „B“, věkovou kategorii do 8 let. Předvedení sestav nejmladšími účastnicemi soutěže předznamenalo, že budeme svědky výkonnostně silné soutěže.
Český rozhlas, přímým vstupem do vysílání, informoval své posluchače mimo jiné o tom, že na startu se vystřídá 880 mažoretek, především z Moravskoslezského kraje (Bílovec, Dolní Lutyně, Hradec nad Moravicí, Karviná, Opava, Ostrava , Klimkovice, Krnov, Orlová, Slatina, Studénka), Olomouckého ( Prostějov, Postřelmov, Zábřeh) a také z Východočeského (Lanškroun), o tom, že v choreografii se hodnotí rozmanitost prvků, využití prostoru, ztvárnění hudby, rozmanitost tempa, rytmická koordinace, synchronnost, celkový dojem, výraz, v pohybové technice především technika těla, technika kroku, taneční a gymnastické prvky a jejich provedení, v práci s náčiním pak výběr a pestrost prvků, obtížnost prvků, jistota provedení a dále, že se mimo srážek udělují také bonifikace např. za originalitu, virtuozitu, mimořádné vyjádření hudby. Posluchači se také dozvěděli, že Moravskoslezský kraj je nejsilnějším krajem co do počtu kvalitních mažoretkových klubů s elitními výkony a mnohé z nich se určitě dostanou nejen na mistrovství republiky, ale i světa WCH 2015
V průběhu soutěže byla poprvé „vyzkoušena“ možnost opravného startu. Opravný start byl zaveden teprve od letošního roku, jeho využití se očekává především pro sóloformace s náčiním baton. V praxi se stává, že hned v úvodu spadne soutěžícím hůlka (hůlky), čas na sestavu je max. 1 minuta 30 vteřin a pokud se nepovede začátek, soutěžící to „rozhodí“ a není co hodnotit. Druhým startem se může sestava zachránit, do výsledků se započítává lepší výsledek.
V disciplíně s náčiním pom-pom startoval ve věkové kategorii kadet Jirka Lexman, po jeho ohlášení se hala ztišila a jeho výkon sledovaly stovky pozorných očí. Přece jen je mužský element mezi stovkami děvčat raritou a zaujme. Pořadatelé příliv chlapců do tohoto sportu nepředpokládají, ale kdo ví. Pokud budou kluci chtít správné držení těla, zvládat taneční, baletní a gymnastické prvky, cestovat ze soutěže na soutěž, zvládat trému před vystoupením a radovat se z dobrých umístění, pak takovou možnost mají.
Již před osmou ráno přijela do sportovní haly hotelu Belária až z Běloruska delegace, kterou tvořila ředitelka, choreografka a člen skupiny estrádně-sportovního tance Černý lotos. Jejich zájmem je obohatit sportovní tanec o mažoretkový sport, a to jak o baton, tak i pom-pom. Soutěž, kterou pozorně sledovali až do konce, byla pro ně, jak sami řekli, velkou učebnicí mažoretkového sportu. Zaujala je i show majorettes a budou usilovat o startování se show ještě na letošním ročníku mistrovství světa. Možná se v Praze setkáme.
Celý průběh soutěže sledoval až do samotného konce také pan Josef Vícha, starosta, pan Roman Celta, místostarosta a porota VIP, která hodnotila samostatně, nezávisle na porotě hlavní a udělovala sladké odměny.
Pan starosta o soutěži řekl: „Jsem mile překvapen, kam se soutěž za dobu, kdy jsem ji viděl v Hradci nad Moravicí naposledy, posunula. Kdybych neměl program, nepoznal bych, že se dopoledne dívám na skupiny nižší výkonnostní třídy a byl jsem zvědavý, co uvidím odpoledne. Byl jsem překvapen podruhé, výkony byly v mých očích diváka dokonalé. Z malých vyzařovalo nesmírné nadšení a ze starších krása a elegance. Přiznám se, že jsem byl i zvědavý jak si povedou místní děvčata a byl jsem velice pyšný, když jsem je mohl dekorovat na stupních vítězů a moc jsem jim jejich umístění přál. Byly dobré i ty, které na medaili nedosáhly, ale medailová místa jsou vždy jen tři. Vyjadřuji obdiv a poděkování všem, kteří se o pokračování soutěže zasloužili a mým přáním je, aby Hradec nad Moravicí byl i v příštích letech hostitelem mažoretkového sportu.“

Soutěže byl přítomen a medaile předával i pan dr. Karel Valoušek, emeritní starosta, pamětník soutěží na Červeném zámku. Jeho návštěva potěšila pořadatele.
[dt-gallery width=“600″ rows=“1″ navigation=“true“ autoadvance=“true“ pauseonhover=“true“ urls=“https://majoretsport.cz/wp-content/uploads/Kvalifikace-MČR-2015-141.jpg | https://majoretsport.cz/wp-content/uploads/Kvalifikace-MČR-2015-500.jpg | https://majoretsport.cz/wp-content/uploads/Kvalifikace-MČR-2015-489.jpg | https://majoretsport.cz/wp-content/uploads/Kvalifikace-MČR-2015-580.jpg | https://majoretsport.cz/wp-content/uploads/Kvalifikace-MČR-2015-206.jpg | https://majoretsport.cz/wp-content/uploads/Kvalifikace-MČR-2015-544.jpg „]