Mažoretky tentokrát v Ostravě, v rekonstruovaných, památkově chráněných budovách

Finále Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu , výkonnostní třídy A, s náčiním hůlka, odstartovalo v hostitelském městě Ostrava, v Trojhalí Karolina, místním pořadatelem byl mažoretkový klub Daisy Ostrava.
Do finále postoupily formace z devíti kvalifikačních kol a jednoho semifinálového kola sólových formací. Na startovních listinách bylo zapsáno 359 formací ze 46 klubů: Aliens DDM Písek, All Stars mažoretky Turnov, AMA Opava, Ametyst DDM Nýrsko, Charlie Hradec nad Moravicí, Crazy Mažoretky Dům dětí a mládeže TREND Roudnice n.L., DDM Stonožka Nová Paka, Dračice Bystřice, Dům dětí a mládeže Hořice, Elité Ostrava, Excelent Dolní Benešov, Fantasy Přerov, Gina Brodek u Přerova, Juventus Karviná, Kala-MKS Havířov, Klub mažoretek Valtice, Klub mažoretek Zakřany, Koloseum Dance Team Štěnovice, Květinky T.J. Sokol Kladno, LASSIES Brno, LEXY Kroměříž, Mažoretky Bailar Praha-TJ. Sokol Petrovice, Mažoretky BELLA Junior Chotěboř, Mažoretky Hraběnky Kamenice, Mažoretka Nový Bydžov, Mažoretky Panterky Dolní Beřkovice, Mažoretky Petra Studénka, Mažoretky Písek, Mažoretky TS Airai Borek, MICHELLE Karviná, MiKaDo Karviná, Minima Husinec, Mirabell Teplice, MK Ballerisimo Hlučín, Mona Náchod, Neonky Moravská Nová Ves, Tarabičky Nové Strašecí, Pietrovky Písek u Jablunkova, PREZIOSO Sokol Blatná, Queens Štětí, SARRA Trutnov, Scarlett Kutná Hora, SK mažoretky Paprsky Hlučín, Stars Ostrava, TS Mažoretky Minnie Český Těšín a domácí Daisy Ostrava
Po dva dny startující mažoretky usilovaly o umístění na stupních vítězů, ale také o nominace na Mistrovství Evropy v Chorvatsku a o nominace na Mistrovství světa v Praze.
Na finálovém kole byli přítomni představitelé města a hosté. Paní Zuzana Ožanová, starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, pan Josef Doležel, prezident International Federetion Majorettes Sport a chotí Jitkou Doleželovou, pan Tomáš Kupka s chotí Kateřinou, pan Radim a Martin Křivoňovi. Finálové kolo oficiálně zahájila paní Lucie Baránková, starostka městského obvodu Poruba.
Za všechny mažoretky poděkovala za podporu a organizaci dvoudenního finále Eva Oberherrová, vítězka semifinálového kola. Eva zároveň pozdravila jménem všech závodnic diváky v Trojhalí Karolina a diváky u živého vysílání a mimo jiné řekla:
„Na dnešní finále, které ukončí další ročník Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu, jsme se těšily a zároveň je nám smutno, že tak dlouho očekávané finále skončí. Účast v tak velké soutěži, kterou finále výkonnostní třídy A je, v nás vyvolává pocit něčeho zvláštního. Víme, že soutěž je zápolení o něco, co je cenné pro všechny soutěžící a čeho není dost pro všechny; v každé disciplíně a věkové kategorii jsou první místa jen tři, ale to nic nezmění na našem zapálení pro mažoretkový sport.“
Mažoretkový sport v porovnání se stoletými sporty je sportem ještě se rozvíjejícím a sportem novým, na který nejsou přizpůsobeny sportovní objekty; v každém se narazí na slabé místo. Víceúčelový objekt dvojhalí je prostorově pro tak velkou soutěž vhodný, skýtá dostatek místa pro šatny, velkou plochu pro rozcvičování hned vedle soutěžní plochy, vysoké stropy, důležitý aspekt – dostatek čerstvého vzduchu, dostatečnou kapacitu sociálních zařízení, prostor pro stravování, bufet … Ovšem nevýhodou, stejně jako na zimních stadionech, je absence vytápění, což bylo více citelné druhý den, kdy slunce bylo schováno za deštivými mraky.
Celá soutěž jela podle stanoveného programu, mírně se mohla zdržet jen průběžnými výsledky, ale ty byly jen u některých disciplín a v neděli se od nich upustilo, aby se soutěž, pokud možno, ještě zkrátila.
Po nedělním vyhlášení výsledků prohlásil dvoudenní klání za ukončené pan Radim Oberherr, ředitel soutěže a předseda klubu Daisy. Úplnou tečkou pak byla společná skladba Hooray majorettes.
Místní pořadatelé se s přípravou vhodným způsobem „poprali“, přece jen jsou již zkušení, vloni byli místními pořadateli Silesia Grand Prix. Ale zase v jiném a tak velkém objektu, kterou unikátní industriální prostory jsou, to neměli vůbec snadné. Ve své skromnosti, stejně jako ostatní pořádající sami říkají, že je vždy co vylepšovat.
Po oba dny, stejně jako u všech soutěží, mohli výkony soutěžících sledovat diváci na on-line přenosu. Sestřih z obou dnů odvysílá ČT Sport, pokud se nic nezmění, bude sestřih zařazen do vysílání 18. května v dopoledních hodinách. Ale to už bude běžet další finálové kolo, tentokrát v Náchodě.
Za organizaci ještě jednou děkujeme.

Stránka soutěžeStránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru