MČR 2017 zahájilo kvalifikační kolo ve Stochově

Na startovní listiny byli zapsáni svěřenci z následujících klubů:
Lady Birds Benešov nad Ploučnicí, Prezioso Sokol Blatná, Panterky Dolní Beřkovice, SK Ballerisimo Hlučín, Mona Náchod, Tarabičky Nové Strašecí, Ametyst Nýrsko, Mažoretky Písek z.s., Vinohradské mažoretky DDM Praha, Bohemia ZUŠ Přeštice, Kaspi ZUŠ Přeštice, SevenSport Příbram, Crazy mažoretky DDM Trend Roudnice nad Labem, Koloseum Dance Team Štěnovice, SK Nephilim z.s. Štětí, Mirabell Teplice, TJ Sokol Ústí nad Orlicí a domácí Květinky Kladno
Vedení města ve složení Mgr. Miroslava Becherová, starostka, Roman Foršt, místostarosta a Roman Klusák, tajemník městského úřadu, byli přítomni zahájení kvalifikačního kola pro Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu 2017. Diváky naplněná hala vítala nastupující mažoretky již po dvanácté (v nepřetržité řadě od roku 2006).
MČR 2017 zahájilo kvalifikační kolo ve Stochově (3)Součástí dopoledního bloku bylo oficiální zahájení kvalifikačního kola s povedeným nástupem všech přítomných mažoretek, s představením kandidátek do soutěže Golden majorette, s předáním osvědčení o absolvovaných školeních klubům a rozhodčím. Živě zpívána česká hymna, v podání samotného hlasatele soutěže pana Milana Iléše, vhodně doplnila zahajovací ceremoniál soutěžního dne.
Dopolední blok byl určen výkonnostní třídě B. V této třídě startují nejen mažoretky, které už mají se soutěží zkušenost, ale také mažoretky, které se do této soutěže přihlásily vůbec poprvé a to je dobře. Děvčata zkusí jiný soutěžní formát, změří si své výkony s jinými soutěžícími ve svých věkových kategoriích a disciplínách. Je samozřejmostí, že v této výkonnostní třídě jsou mezi soupeřkami výkonnostní a bodové rozdíly, což se očekává, je to přece jen pro mnohé „startovací“ třída. Najdou se zde i výkony „áčkové“ úrovně, a to je také dobře. Důležité je vydržet, trénovat, pilovat výkon, nepodceňovat soupeře a úspěch se dostaví. Aplikovat tyto rady v praxi je sice náročné, ale je to cesta dostat se k nejlepším. Chtít vyhrávat a obrážet soutěže různých vyhlašovatelů s jinými, mnohdy i nejasnými pravidly, je sice podporou mažoretkového turismu, ale tato cesta není zrovna optimem ke zvyšování výkonů; ztrácí se čas tak potřebný k trénování a finančně klub zatěžuje. Ušetřené peníze by se mohly vynaložit na doškolování a soustředění soutěžících se specialisty, a to jak na pohybovou průpravu, tak na práci s náčiním. Jiná cesta k úspěchu, než je trénink, výkonnostní růst a silnější soupeři, neexistuje.
Nedostatky, které se znovu opakovaly (zbytečně jsou formace za tyto chyby penalizovány):
• obutí – v pravidlech je uvedeno, že soutěžící předvádí soutěžní sestavu v obutí. To platí pro všechny disciplíny a věkové kategorie, v disciplíně baton je výběr obuvi ještě přísnější na výši podpatků a výšku boty na holeni (kozačky)
• chybí závěrečná pozice (stop figura), soutěžní sestava končí zastavením soutěžících a zaujmutím závěrečné pozice
• setrvání v závěrečné pozici je alespoň 4 sekundy
• v soutěžních sestavách přetrvává absence povinných prvků, nejčastěji chybí spin
• signál na začátku doprovodné hudby, pípnutí, se považuje za součást hudebního doprovodu a je spolu s ním hodnocen jako celek, tj. jako špatný hudební a zvukový mix jednotlivých motivů. V souladu s pravidly je předmětem bodových srážek u každého bodového rozhodčího -0,10 bodu za technicky špatný mix, a 0,10 bodu za chyby v pohybovém vyjádření takového mixu
Mobilita povrchu umožňuje zařadit do programu i pochodové defilé tak, aby trasa splnila délku 100 m se třemi otáčkami (4 x 25 m) a měla předepsanou šířku minimálně 6 m. Operativní přizpůsobení povrchu k disciplínám pódio a pochod nevede ani k delším časovým ztrátám či prodlevám. Časové ztráty však nastávají u méně naplněných disciplín, což v kvalifikačních kolech zatím je. Soutěžící si vyžadují čas na úpravu kostýmů (převleky), pokud startují následně v další formaci. Pravidla to umožňují, do startovního pořadí se tak nezasahuje, startovní listina se nemění. Převleky kostýmů nejsou důvodem ke změně startovního pořadí přesto, že častější čekání může prodloužit dobu soutěžního dne.
Odpolední blok patřil výkonnostní třídě A. Dle předvedených výkonů většina formací postoupí do finále a odtud je už cesta otevřená až na mistrovství Evropy a na mistrovství světa.
Celá soutěž byla vysílána živě, měla 4 900 unikátních diváků a záznam lze vyhledat na www.majoretsport.cz.

Oficiální stránky kvalifikace 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru