MČR 25.ročník, úvod

Milí kolegové, vážení příznivci mažoretkového sportu,
nastal opět čas, kdy je nutné se jednak ohlédnout, jednak podívat vpřed a uvážit stávající situaci. Utichly koledy, zmizely vánoční stromy, odezněly petardy, zhasly ohňostroje, které uzavíraly rok předešlý a vítaly rok letošní, Tři králové opět obdarovali nemluvně v Betlémě, čímž skončily Vánoce. My jsme vstoupili do další soutěžní sezóny, 25. ročníku Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu (MČR). Pokud se ohlédneme za rokem minulým, ušli jsme ve vývoji zase kus cesty. V celé historii se poprvé dosáhlo na „tisícovku“, přesně 1 007 zaregistrovaných formací na startovních listinách. Tento počet svědčí o tom, že mechanismus, který jsme vytvořili, funguje. Bude nadále důležité jej používat, v rámci možností vylepšovat a opatrně a uváženě reagovat na vějičky těch, kteří chtějí dělat mistry mažoretkového sportu pofiderními způsoby. Máme totiž konkurenci, která si díky své struktuře může dovolit nerozum jako slušné jednání a chybí ji smysl pro zdravou konkurenci.
Že bude letošní soutěžní sezóna náročná, to ostatně byly i předešlé, že bude děním „nabitá“, o tom svědčí soutěžní kalendář, že bude zajímavá, to slibují domácí i mezinárodní soutěže a jak si vše užijeme, to záleží jen na nás.
Do kalendáře byla de facto z vašich podnětů zařazena tematická školení k výkladu a způsobu hodnocení pravidel. Vedl nás k tomu váš zájem po zavedení zpětné vazby po skončení jednotlivých soutěžních kol, kdy hlavní rozhodčí definoval nejen klady, ale i oblasti, ve kterých je nutné přidat. Předpokládáme, že hlubší orientaci v pravidlech a ve způsobu hodnocení se může zvýšit důvěryhodnost k výrokům rozhodčích a může se pomoci eliminovat někdy i banální nebo opakované nedostatky v soutěžních sestavách.
Ve školeních v oblasti pohybové průpravy se rovněž pokračuje, pozitivní je váš zájem o taková školení. Zavádění poznatků do tréninků je efektivní; je viditelné čistější předvedení prvků a znatelný je skok k vyrovnávání výkonů. Absolvovaná školení se započítávají do počtu praktických hodin uchazečům o instruktora mažoretek III. třídy. Mnozí již mají tento počet splněný, chybí už jen písemná zkouška, která bude formou testu. Po znalostních testech obdrží instruktoři III. třídy certifikáty a budou předávány veřejně.
V soutěžním kalendáři jsou uvedeny i tentokrát pohárové soutěže, ale jen ty, které se hlásí k víceletému projektu Šance talentům. Na území republiky jsou kluby, které soutěží jen v pohárových, nepostupových soutěžích a není výjimkou, že jsou mezi nimi mažoretky, které určitě mají na zařazení do kvalifikace MČR. Účelem projektu je takovým účastnícím dát možnost, nominovat je a finanční úlevou je motivovat k účasti. Úspěchem od prvého vyhlášení projektu Šance talentům je skutečnost, že se některé formace probojovaly až k elitě mažoretkového sportu, což je skvělé.
Pravidla IFMS, kterými se MČR řídí, se od roku 2013 v podstatě nemění. Jejich úpravy spočívají pouze v doplňování počtu disciplín, případně věkové kategorie nebo jen „kosmetických“ úprav. Sbor rozhodčích se změnami zabývá, upřesňuje způsoby hodnocení, prohlubuje se v orientaci v pravidlech a rovněž absolvuje znalostní testy. V letošním, jubilejním ročníku, budou rozhodčí spolu s koordinační radou, před zahájením prvního kvalifikačního kola, zasedat ve Valticích. Před lety se konala ve Valticích setkání pravidelně, naposledy v roce 2011. Možná, že se ve Valticích sejdeme v říjnu na celorepublikovém semináři. To ovšem bude již podzim, konec soutěžní sezóny a čas na hodnocení uplynulých 25 let od první soutěžní přehlídky, na které byly zavedeny pravidla, které daly základ současnému mažoretkovému sportu.
S pozdravem „Sportu zdar a mažoretkám obzvlášť“,

Marta Pavelková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru