V Náchodě bylo ukončeno MČR 2018

„Je mi ctí, že mohu jménem vyhlašovatele i pořadatele ukončit finálové kolo 25. ročníku Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu s náčiním třásně, prapor a mix.
Zatímco včera, při zahájení, jsme znali jen účastníky zapsané na startovních listinách, dnes známe jejich vítěze i celkové pořadí. Je to hra, je to porovnávání výkonů, ale nejdůležitější je zapojení dětí a mládeže a jak jsme včera viděli i částečně dospělých, do estetického sportu, který jako každý jiný sport motivuje jeho účastníky pracovat na sobě, jít dál, radovat se z úspěchů a přijmout zklamání, když výsledek není podle očekávání. Ale vždy, když něco končí, v našem případě Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu, něco nového začíná a to jsou soutěže zapsané v kalendáři mezinárodních akci, nově je zařazená společná soutěž dvou silných střešních organizací NBTA a IFMS. Svátek mažoretek, Mistrovství světa, VI.World Championship Majorettes Sport, bude za tři měsíce. Seznam nominovaných z finálových kol se ještě doplní o formace, které dosáhly na bodovou hranici v mezinárodních soutěžích. Z mistrovství světa bude hodinový přímý přenos, bude jej vysílat ČT Sport, v pátek, 24.8. a pokud se nic nezmění, bude odvysílán i sestřih ze všech soutěžních dnů.“

sdělil v závěru Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu ředitel finálového kola, pan Ludvík Berger.

Do finále s náčiním třásně, prapor a mix (kombinace náčiní), postoupily formace z kvalifikačních kol a byly zapsány na startovní listiny, tyto kluby:
1. Mažoretky DDM Bílovec, 2. Prezioso Sokol Blatná, 3. Lassies Brno,4. Mažoretky Lili Brno, 5. Gina Brodek u Přerova,6. Dračice Bystřice, 7. Rodičovský tým Bystřice, 8. Excelent Dolní Benešov, 9. Angeles dance group Dvůr Králové nad Labem, 10. Kala MKS Havířov,11. MK Ballerisimo Hlučín, 12. SK mažoretky Paprsky Hlučín,13. DDM Hoříce, 14. Andria Hrabová-Ostrava, 15. Minima Husicec, 16. TJ Alexis Chotěboř, 17. ZUŠ Jirkov, 18. Mažoretky Hraběnky Kamenice, 19. Juventus Karviná, 20. Michelle, Karviná, 21. MiKaDo Karviná, 22. Lady „J“ Karviná, 23. MiKaDo Karviná, 24. Květinky TJ Sokol Kladno, 25. TMK Dreams Ludgeřovice, 26. Neonky Moravská Nová Ves, 27. Ametyst DDM Nýrsko, 28. Cheeky Cheerky Hradec Králové, 29. Dance club Spirit Kladno, 30. AMA Opava, 31. TK Dancing Roses Opava, 32. Taneční klub JOY Orlová, 33. Daisy Ostrava, 34. Elité Ostrava, 35. Stars Ostrava, 36. AliensDDM Písek, 37. LV2 Sokol Písek, 38. Hvězdičky Postřelmov, 39. Hvězdičky Prostějov, 40. Mažoretky Bailar Praha, 41. Fantasy Přerov, 42. Kaspi Přeštice, 43. Sevensport Příbram, 44. Mažoretky Ruda nad Moravou, 45. Sportovní klub Šumná, 46. Bohuňovické mažoretky Šternberk, 47. Koloseum Dance Team Štěnovice, 48. SK Nephilim Štětí, 49. Mirabell Teplice, 50. Zuzanky Týnec, 51.Klub mažoretek Valtice, 52. Mažoretky Klapeto Vimperk, 53. PV Team Vimperk, 54. Mažoretky Severovýchod Zábřeh, 55. Klub mažoretk Zakřany, 56. TJ Jiskra Zruč nad Sázavou, 57. Základní umělecká škola Jirkov, 58. Angeles Ždánice a domácí 59. MONA Náchod.
Svým vystoupením pozdravily konání finálového kola nejmladší mažoretky z domácího klubu Mona Náchod a nejstarší mažoretky z rodičovského týmu Bystřice nad Olší. Obě vystoupení si získala přízeň diváků. Nástup vedoucích kubů, asistentů a instruktorů, VIP hosté, zpívaná hymna, zahájení soutěže starostou města, to jsou atributy, které v úvodním ceremoniálu nechyběly. Starosta města, pan Jan Birke ve svém projevu poděkoval rodičům za to, že své děti k mažoretkovému sportu vedou, že je doprovází a podporují, že jim není lhostejné jak jejich děti tráví volný čas. Poděkoval vedoucím klubů a instruktorům, že ve svém volném čase své svěřence připravují a zapojují do soutěží a vedou ke kultivovanému pohybovému projevu. Poděkoval federaci za výdrž, že se mažoretkovému sportu věnuje naplno a žene jej kupředu a dává možnost pro vyplnění volného času dětem, mládeži i dospělým.
Samotná soutěž, rozdělená do dvou dnů, utekla jako voda v Metuji před zimním stadionem. Poslední startovní číslo patřilo mažoretkám Minima Husinec, které vystoupily se show. Tato diváky oblíbená disciplína se ze startovních listin ztrácí, v letošním ročníku se kvalifikovaly jen tři. Získaly sice přímý postup až na mistrovství světa, ale držme jim palce, aby se na mistrovství přihlásily skupiny ze zahraničí, aby mohly vůbec startovat.
Předvedení hodnocení s průběžnými výsledky bylo v disciplíně sólo s třásněmi a v disciplíně skupiny mix, v obou případech u věkové kategorie seniorky. Postupné předvádění trendů a technických možností je nezbytné pro další vývoj nejen moderního zpracování výsledků a administrace, ale je důležitým prvkem pro transparentnost soutěží.
Doprovodnou akcí bylo vytvoření sběrného místa pro darované kabelky. Akci vyhlásila Nadace pro transplantace kostní dřeně, výtěžek z darovaných kabelek pak půjde na účel, pro který byla nadace založena.
I tento ročník potvrdil a ukázal, že je důležité neustále se vzdělávat jak v praktických dovednostech, tak v teorii. Klást důraz na vzdělávání není sice populární, ale zato je výsledek vidět na dokonaleji a precizněji předvedených prvcích v sestavách a teorie i v osvojování a výkladu pravidel eliminuje mnohdy zbytečné chyby, někdy i nedorozumění nebo nedůvěru v objektivnosti hodnocení. Mažoretkový sport je oproti stoletým sportům ještě hodně mladý a je mladý i co do věku jeho příznivců. Jeho vývoj, zvláště v posledních letech, se dá přirovnat ke spirále; točí se dokola, ale stoupá úroveň. A to je největší odměna pro nás všechny.

Stránka soutěžeOfficial article

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru