Nadšení, bojovnost, elegance, flexibilita,….

5. Mistrovství světa v mažoretkovém sportu

Nadšení, bojovnost, elegance, flexibilita, šminky, tužidla, pestré kostýmy – to byly mažoretky v Praze, tedy již na 5. mistrovství světa v mažoretkovém sportu. Mažoretky již dávnou nejsou o pochodování a točení hůlkou a svědčí o tom nejen účast 560 formací, kdy se na startu vystřídalo necelých 4000 soutěžících z celého světa , ale i excelentní výkony, které řadí mažoretky do oblasti sportu.
WCH MajorettesSport_IFMS_201729Sportovní hala Královka patřila koncem srpna mažoretkám – účastnicím 5. World Championship Majorettes Sport. Soutěžící rozvířily své soutěžní sestavy v pestrých kostýmech v termínu 23. – 26.8.2017. Silné startovní pole zaplnily týmy z Česka, Slovenska, Ruska, Polska, Kazachstánu, Itálie, Bulharska, Rumunska…… Mistrovství zaštítila primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Soutěžilo se ve čtyřech základních kategoriích: kadet, junior, senior a grandsenior a to buď ve skupinách (teams) nebo v malých formacích: sólo, duo- trio a mini. Soutěžní disciplíny byly pro všechny kategorie stejné: baton (hůlka), pom-pom (třásně), flag (prapor), mix (kombinace náčiní), show majorettes a v nově zavedené disciplíně „classic“.
Nejsilnější zastoupení měly české týmy, jak také jinak, vždyť Česká republika je kolébkou mažoretkového sportu. Není se tedy čemu divit, že na medailových pozicích české týmy kralovaly.
Bylo rozdáno 59 zlatých , 56 stříbrných a 54 bronzových medailí, většina zůstala domácím klubům, dobře si vedly také skupiny z Polska a Ruska.
Česká reprezentace udivuje mažoretkový svět nejen svým počtem, ale hlavně výkony. Původní pochodový krok je v choreografii nahrazován prvky z tanečního sportu, gymnastiky, nutná je také baletní průprava. Vše je ztíženo o práci s náčiním, nejčastěji hůlkou a třásněmi, přibývají také kombinace náčiní a prapory, eliminuje se show majorettes. Z 99 % se jedná o sport pro ženské pohlaví, ale už i muži si našli cestu do mažoretkových skupin. Na mistrovství byli zastoupeni převážně v týmech věkové kategorie grandsenior (nad 27 let), kde předvedli spolu se ženami dokonalou choreografii s nápadem. To vše spolu s líbivým zjevem dodává mažoretkovým disciplínám ten správný šmrnc, jež přitahuje diváky všech věkových kategorií.
Víceprezidentka mažoretkové federace, Marta Pavelková , zhodnotila letošní mistrovství následně:
„Pokud se bude mažoretkový sport rozvíjet dosavadním tempem, pak bude nutné rozšířit světový šampionát o další den (pro srovnání: letošních pátý ročník 560 formací, první ročník 277 formací) a více jak třetina formací (36 %) byla ze zahraničí. Téměř obsazené tribuny, vydané akreditace, živé vysílání (on-line stream), vysílání záznamu na ČT Sport, to jsou důkazy zájmu o nový, moderní, mažoretkový sport. I nadále budeme připravovat jak soutěže, tak pravidla k podpoře rozvoje životního stylu a pocitů mladé generace, jejich hudebních, tanečních i kostýmových zálib, podporovat přirozenou kreativitu choreografů, trenérů a mažoretek. Je to úkol náročný, ale odměnou je zvyšující se zájem o mažoretkový sport jak u dětí a mládeže, tak u pořadatelských měst, divácké veřejnosti a v neposlední řadě i médií“.
Ing. Jana Poskerová, publicista

Oficiální stránky WCH 2017 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru