„Netradiční“ sezóna 2020

Tak slibná soutěžní sezóna na začátku kalendářního roku se stala mnohým z nás noční můrou.

Pouhé tři dny chyběly do prvních startů v sobotním kvalifikačním kole v Ivančicích a v neděli v Pardubicích. Obě města, stejně jako šest dalších Dolní Benešov, Chotěboř, Hradec nad Moravicí, Bystřice, Nová Paka a Zruč nad Sázavou, byla připravena, stejně jako 1 300 přihlášených formací. 

Nejenže se v termínech  neuskutečnilo žádné z osmi kvalifikačních kol pro MČR, ale nemohla se konat ani obě kola semifinálová v Moravské Nové Vsi a v Radotíně a tři finálová kola, Kladno, v Havířově, zde bylo finále zařazeno jako součást oslav 65. výročí od založení města a poprvé v královském městě Hradec Králové.

Rovněž byly zrušeny všechny mezinárodní soutěže, ECH, EMC, WCH, WMC nebo také pohárové soutěže Back Together či MJN.

Téměř „o fous“ se stihla se uskutečnit pouze pohárová soutěž Bělotínský pohárvíce o poháru – to už byla vyhlášena omezení v souvislosti s vypuknutím „Covid pandemie“. 

Za čtyři dny po Bělotíně bylo vyhlášeno mimořádné opatření, byly uzavřeny nejen školy, ale také tělocvičny a sportovní haly, mažoretkový sport byl značně omezen, stejně jako jiné sporty, a začal se blížit k  nule. 

stav_nouze

Covid-19 udělal čáru přes tak slibnou sezónu. Celá příprava jak soutěžících, tak po stránce organizační se stala marnou. Nabídka účasti v soutěži sólových formací z vlastních nahrávek, které by byly vysílány on-line a hodnotila je porota prostřednictvím vysílání, nebyla akceptovatelná z více důvodů. I když v době trvání mimořádných opatření se na FB něco obdobného objevilo, sledování se nesetkalo se zájmem. 

Mimořádná opatření byla uvolněna až ve druhé polovině května, ale ne všechna sportovní zařízení znovu fungovala. Třeba zařízení u škol se pro tréninky nájemců vůbec neotevřela. Některé kluby už v tuto dobu vzdávaly účast, ale federace ve své činorodosti svolala koordinační radu místních pořadatelů k jednání.  

All-focus

Po červnovém zasedání koordinační rady pořadatelů v Chotěboři, kdy už se věřilo na lepší zítřky, byl znovu sestaven soutěžní kalendář, což bylo poměrně náročné, chvílemi se zdálo, že sestavení kalendáře bude nemožné; přesun soutěží byl i u jiných sportů a v halách vždy mají přednost ti, pro které je hala určena. Podařilo se, soutěže se přesunuly do náhradních termínů v Dolním Benešově, Chotěboři, Zruči nad Sázavou a chybějící město na Moravě doplnila Ostrava, i když v jarních termínech zařazena nebyla. Vynechala se kvalifikační kola, protože se upustilo od zařazení skupin (z důvodu nemožnosti tréninků) a finále se mělo konat v Hradci nad Moravicí a v Radotíně.

Soutěžní ročník se omezil jen na malé formace v obou výkonnostních třídách. Skupinám byla otevřena cesta přímými přihláškami na mistrovství nebo světový pohár, dle výkonnostní třídy,  do Prahy. 

Zpočátku poměrně vysoký zájem, co do počtu přihlašovaných formací v podzimních termínech, kdy se rýsovalo, že čtyři kvalifikační kola nestačí, se postupně redukoval, stejně jako pořadatelská města. Důvodem byl opět nejistý vývoj situace, vyhlašování různých opatření, nové výskyty nákazy či obavy z onemocnění.

Ve čtyřech kvalifikačních kolech se utkalo a bylo ohodnoceno úžasných 399 formací výkonnostní třídy „A“ a 115 formací výkonnostní třídy „B“. Chuť k předvedení sestav nechyběla, ba naopak, děvčata se těšila a bylo to vidět. I když tréninkové podmínky byly v mnoha případech omezené, bylo se na co podívat. Počet diváků byl sice omezený, průběžným vyhlašováním se obecenstvo střídalo a ve výsledku viděl své favority vždy odpovídající počet turistického doprovodu. Zpětná vazba od porotců.

kvalifikace_2020

Všechna plánovaná kvalifikační kola v náhradních termínech se uskutečnila a ročník byl ukončen zveřejněním celostátních výsledků ze všech kvalifikačních kol,  i když původně šlo ještě o postupy do finálových kol MČR, ze kterých se pak dle výsledků sestavuje česká výprava na mezinárodní soutěže. Udělené postupy do vyšších kol nemohly být, ze stejných důvodů, jak tomu bylo na jaře, využity; dříve něž se konala finálová kola bylo znovu vyhlášeno mimořádné opatření, osiřely školy, uzavřely se tělocvičny a sportovní haly… 

Přes všechna opatření, která v letošním roce ovládala celý vývoj, se přece jen 27. ročník uskutečnil, i když „netradičně“. Odvolat vše hned na začátku, to by bylo snadné, ale udržet naději, motivovat děti, dávat smysl jejich volnočasové aktivitě, přesto, že doba je složitá, to je to, co nás po celou dobu drželo „nad vodou“, jako i podpora MŠMT  a NSA,  podpora Magistrátu hl. m. Prahy a ČT sport. 

Je nám líto, že se s panem primátorem na letošní soutěži už nesetkáme, mažoretkový sport ho zaujal, možná i proto, že jeho manželka je emeritní mažoretka

Musel být zrušen i přímý přenos a vysílání z finálových kol, ale všichni věříme, že „příště“ bude a že bude nejméně tak úspěšné, jako v předchozích letech. 

V této době se otevřela – HISTORIE – již slibovaná cesta ke vzpomínání na léta předchozí a přece jen nám mohou archiválie i trochu zvednout náladu; ono platí, že čím jsou fotky starší, tím jsme na nich mladší. Jednotlivé roky doplňujeme postupně; podělte se s námi o nálezy ze šuplíků, určitě tam máte mažoretkové poklady. Nyní je na to vhodná doba, ono i to špatné bývá k něčemu dobré.

kronika

Těšíme se na vás
– vaše choreografie, kostýmy a provedení –
v novém roce 2021

Váš organizační a média tým

Přejít nahoru