Nová Paka představila svému městu mažoretkový sport

Náročný víkend pokračoval sedmým kvalifikačním kolem, tentokrát v Nové Pace. Místo pro kvalifikaci bylo zařazeno do soutěžního kalendáře na přání klubu Stonožky. O zařazení usilovali proto, že chtěli svému městu blíže představit současnou úroveň mažoretkového sportu, ve kterém město reprezentují. Pak stačila náhoda, že nebude soutěž v nedalekých Hořicích a Stonožky s DDM se mohly připravovat na realizaci soutěže jak po stránce organizační, tak přijely předvést své formace do Dolních Beřkovic, jako exhibiční vystoupení. Do Nové Paky přijely tyto kluby, sedm z nich startovalo v MČR poprvé:
All Stars mažoretky Turnov, Angeles dance group Dvůr Králové, Cheeky Cheerky Hradec Králové, DDM Rokytnice nad Jizerou, Dům dětí a mládeže Hořice, Koloseum Dance Team Štěnovice, FO Rokytnice nad Jizerou, LV2 Sokol Písek, Maršálky Plzeň, Mažoretky Bailar Praha, Mažoretky Písek, Mona Náchod, FO Nový Bydžov, PM Stars Pardubice, Sarra Trutnov, Sokol Ardent Hradec Králové, Starlette České Budějovice, Taneční skupina Coralina Pardubice a domácí DDM Stonožka.
V té části zahajovacího bloku, kdy se představovaly vedoucí klubů, paní Jaroslava Toušová, ředitelka Domu dětí a mládeže Hořice, organizátorka 19 soutěží některého z kol Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu, připomněla, že Dům dětí a mládeže Nová Paka, převzal pomyslnou štafetu v organizování soutěží po Hořicích. Popřála kolegyním uspořádat nejméně tolik soutěží, jako bylo v Hořicích, bez zranění, ve zdraví a s velkým zájmem ze strany soutěžících, turistického doprovodu a ostatní veřejnosti.
Soutěž pozdravila paní Ivana Nováková, ředitelka soutěže a ředitelka DDM a oficiálně ji prohlásil za zahájenou pan Milan Pospíšil, místostarosta města. Stejně jako v sobotní kvalifikaci byla i v Nové Pace porota VIP, složená z ředitelky soutěže, paní Ivany Novákové, pana místostarosty Milana Pospíšila a zástupkyně sponzora paní Heleny Laušmanové. Porota VIP v dopoledním programu udělila ocenění:
· skupině baton little kadetky, Berušky Hořice, za milé zahájení soutěže i své soutěžní kariéry
· mini formaci baton little kadetky, Mona Náchod, za působivé vystoupení plné poslaných pusinek
· skupině pom-pom kadetky Shrek, Coralina Pardubice, za nápadité kostýmy i vystoupení
· sólo baton kadetky, Lucie Bajerová, za to, že si vystoupení užila s radostí
· solo pom-pom little kadetky Kominíček, Cheeky Cheerky Hradec Králové, za roztomilé vystoupení dokončené i poslepu (spadlá čepička přes oči)
Kvalifikace ve výkonnostní třídě B byla zpestřena formacemi nových startujících, z programu Šance talentům se úspěšně představily Maršálky Plzeň.
„Když se naše mažoretky dostaly vloni až na mistrovství světa do Prahy, přijali jsme je po návratu na radnici, i když nevybojovaly medaili. Podporujeme děti a mládež a jsme rádi, když je jejich činnost motivována a mažoretkový sport motivací je. Sám jsem si nedovedl kvalifikační kolo v našem městě představit, nevěděl jsem, co mám očekávat. Jsem však překvapen v pozitivním slova smyslu, ani jsem netušil, kam až se tento sport výkonnostně dostal“, řekl pan Milan Pospíšil, místostarosta.
V odpoledním programu byla porotou VIP udělena tato ocenění:
· sólo baton kadet, Matěj Krejčí, All Stars Turnov, za výrazná vystoupení v konkurenci dívčích vystoupení
· skupina klasik baton kadetky, Viktoria, Nová Paka, za kostýmy a choreografii
· skupina pom-pom kadet, Trolky, DDM Hořice, za nápaditou choreografii
· skupina pom-pom grand senior, Egypt, Koloseum Dance Team Štěnovice, za kostýmy a nasazení
· duo pom-pom seniorky, sestry Kordíkovy, Mona Náchod, za sesterský soulad
Do sportovní haly se sešlo tolik veřejnosti, že tribuna nestačila. Pro další diváky byly pohotově usazeny lavičky na ploše haly, ovšem vstoupit na plochu lze, dle provozního řádu, jen ve sportovní obuvi, nebo bez obutí. To u některých diváků způsobilo rozpaky. Pro příště je nutné, aby pořadatelé počítali i s vyšší návštěvností a na obuv předem upozornili (plakát, místní propozice). Zájem veřejnosti všechny potěšil; je důležitý pro soutěžící a pro vytvoření soutěžní atmosféry.
„Už jsem se nemohla dočkat, až zase některou soutěž navštívím. Byla jsem sice na pohárové soutěži v Nýrsku, ale mistrovství mě pořád láká. Doma se dívám na živé vysílání, ale naživo je naživo. Využila jsem dnes účasti ze Štěnovic a přijela jsem s nimi“ řekla Věra Sudková, nestorka mažoretkového sportu.
Znovu se objevují dotazy na postupy z výkonnostní třídy B a A po finálových kolech. Nominace do české výpravy budou dle výsledkových listin jako obvykle, finalistům z výkonnostní třídy B je dána možnost zúčastnit se mezinárodního srovnání ve své třídě a v programu ME a MS je třídě B vyhrazen jeden soutěžní den. Na pohárových soutěžích, jako je Memoriál JN nebo GP, little kadetky startovat mohou, dává se jim tak možnost seznamovat se se soutěžním prostředím, ale jejich účast záleží vždy na vedení příslušného klubu.
Mažoretky musí mít zakončení kostýmu lodičkou nebo její imitací (v mažoretkovém sportu se jedná v každé disciplíně o mažoretku). Imitace musí být výrazná, tak, aby byla zřetelná na první pohled, aby rozhodčí ze svého stanoviště imitaci viděl a o její existenci nepochyboval. Nějaký šum vznikl o spodním prádle, vyčnívající horní díl v tělové barvě se vůbec neřeší….
Kluby, které své formace již kvalifikovaly, nechť si znovu zkontrolují správné zařazení do výkonnostní třídy B. Do konce kvalifikačních kol platí „amnestie“. Ve finálových kolech, pokud se chybné zařazení zjistí, bude formaci udělena penalizace 3 body.
Je dobře, že se o pořadatelství v rámci Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu hlásí další kluby. Mažoretkový sport se tak dostane více do povědomí veřejnosti a k děvčatům, pro které je přímo určen. Kostýmy, účesy, líčení, hudba, pohyb, tanec, to jsou atributy, které k mažoretkovému sportu patří a děvčata baví.
Děkujeme.

Marta Pavelková

Stránka soutěžeStránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru