Osmé kvalifikační kolo

Osmé a zároveň poslední kvalifikační kolo soutěžní sezóny 2018 se konalo tentokrát v Ivančicích u Brna, rodném to městě nezapomenutelného Vladimíra Menšíka. Soutěž v mažoretkovém sportu zde měla svoji premiéru a s tím vždy souvisí obavy z neznámého, než se v praxi odzkouší načerpaná teorie včetně předávaných zkušeností z koordinační rady místních pořadatelů. Bylo to jedno z nejdiskutovanějších kol už od samého začátku. Nejprve termín, který byl z důvodu obsazenosti haly posunut až na 21. dubna, pouhý týden před finálovým kolem výkonnostní třídy B a ještě kolidoval s prvním mistrovstvím Asie. Poté překvapil počet přihlášených formací. Předpokládaná účast se pohybovala v počtu předešlých let v Moravské Nové Vsi, ale zvyšující se počet přihlášených klubů a poslední možný termín se kvalifikovat, přilákal do Ivančic počet soutěžících na 2 dny. Stop stav přihlášek a výzva k přehlášení se do méně obsazených měst, ustálil počet formací na startovních listinách na 196, což bylo stejné číslo, jako v Hradci nad Moravicí. Rozdíl byl jen v tom, že Charlie Hradec jsou zkušení pořadatelé, soutěž tam byla po sedmnácté, zatímco v Ivančicích byla soutěž poprvé a pro pořádající Klub mažoretek Zakřany byla hala v sousedním městě. Tímto děkujeme klubům, které na výzvu reagovaly a kvalifikovaly se v jiných městech (Ruda nad Moravou, Valtice, Paprsky Hlučín a další).
V 8. kvalifikačním kole startovaly tyto kluby: Lassies Brno s Leou Roganskou, LILI Brno s Janou Hobovou, Gina Brodek u Přerova s Klárou Mazalovou a Janou Hebelkovou, MK Ballerisimo Hlučín s Karin Wronovou, LEXY Kroměříž s Janou Pavlíčkovou, Neonky Moravská Nová Ves s Radkem Doležalem, TK Dancing Roses Opava s Jindřiškou Tyranovou, Hvězdičky Prostějov s Monikou Pechovou, Fantasy Přerov s Kateřinou Krmelovou, Mažoretky Anife Rosice se Zuzanou Kousalíkovou, Mažoretky Hvězdičky Rosice s Kristýnou Steinochovou, Pusinky Říčany u Brna s Martinou Ondrovičovou, Šuměnky Šumná s Denisou Vybíralovou, Zuzanky Týnec se Zuzanou Psotovou, TJ Jiskra Zruč nad Sázavou s Alenou Heroutovou, Angels Ždánice s Kláro Odříčkovou a Veronikou Vlasákovou a domácí Klub mažoretek Zakřany s Kateřinou Jaškovou.
Na zahajovacím ceremoniálu byli přítomni starostové, pan Milan Buček z Ivančic, který se ujal slova a oficiálně prohlásil soutěž za zahájenou a pan Milan Veverka ze Zakřan, který byl po celou dobu přítomen se svou chotí a dcerou Alicí, společně na vyhlášení výsledků předávali ocenění. Ve své zdravici poděkoval mažoretkám za šíření dobrého jména Zakřan, poděkoval zakládajícím a současným vedoucím mažoretkového klubu a pochválil jejich úspěchy. Paní Hana Přibylová, ředitelka kvalifikace mimo jiné vzpomněla 18. výročí od založení Klubu mažoretek Zakřany a organizaci soutěže přijali jako poctu možoretkovému sportu k jejich výročí. V zahajovacím ceremoniálu při nástupu vedoucích tentokrát v eleganci určitě vedla paní Jana Honová, LILI Brno a Zuzana Kousalíková, Anife Rosice. Soutěže se již nekonají na venkovních plochách, hřištích a stadionech a oblečení zástupců soutěžních klubů nemusí být jen sportovní. Zpívaná hymna, v podání Jany Svobodové, žákyní ZUŠ Alfonse Muchy a poděkování mažoretek, které přednesla Jana Planková, přispěly ke slavnostní atmosféře zahájení.
V soutěži byla dobře obsazena věková kategorie little kadetky (do 7 let), což je potěšující, protože ty nejmenší, které se teprve s mažoretkovým sportem seznamují, jsou jeho budoucnosti. Věková kategorie grand seniorů potvrdila, že mažoretkový sport je pro všechny, bez věkové hranice. „Grandi“ jsou velkou motivací pro soutěžící děti. Celá kvalifikace probíhala standardně, jen jednou se vyskytlo nedokončení sestavy s opuštěním soutěžního prostoru. V pravidlech je uvedeno, že pokud jednotlivé soutěžící ze skupiny nebo malé formace přeruší vystoupení a opustí soutěžní prostor před koncem sestavy, je hodnocení anulováno. Taková skupina nebo malá formace nemá nárok na opakování sestavy. Případy nedokončení sestavy a opuštění prostoru nejsou časté, stávají se jen zřídka nebo vůbec. Pokud by ovšem startující prostor neopustila, zůstala do konce sestavy a možná se pokusila o improvizaci, pak by porota mohla opakování sestavy v kvalifikaci povolit. V průběhu soutěže se do obecenstva dostavila paní ředitelka Střediska volného času Ivančice, v nedaleké základní škole bylo zázemí pro soutěžící a obědy v DDM.
Místní pořadatelé a vyhlašovatelé soutěže potvrdili odpovědný přístup, využili své zkušenosti a Klub mažoretek Zakřany může být na oslavu svého výročí pyšný. Soutěž byla oficiálně ukončena ředitelkou soutěže dle časového harmonogramu s předstihem, což potěšilo nejvíce ty, kteří byli zdaleka. Ještě jednou děkujeme všem, kteří se zdárný průběh a celou přípravu soutěže zasloužili, soutěžícím přejeme dobré starty v dalších kolech a mezinárodních soutěžích.

Ing. Bc. Irena Vrbová

Stránka soutěžeOfficial article

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru