Vážení kolegové, přátelé mažoretek a mažoretkového sportu,
letošní celorepublikové setkání uteklo jako voda, nová soutěžní sezóna se kvapem blíží a je nutné se na ni připravit a z předešlé se poučit. Vaše připomínky, postřehy, dotazy, ať už zazněly přímo v kongresovém sále nebo je zasíláte, jsou pro udržení a rozvoj mažoretkového sportu nepostradatelnou součástí. Děkujeme za ně. Děkujeme za Vaši účast na semináři a příjemnou atmosféru, v přátelském duchu, tentokrát bez soutěžního napětí a starosti o svěřence. Pro připomenutí obsahu a také pro ty, kteří si tento zážitek museli nechat ujít, přinášíme následující resume.
Soutěžní kalendář je zveřejněn, reaguje na vaše podněty, soutěže pokrývají 9 krajů a tím by se měly optimalizovat i dojezdové vzdálenosti. Nejvíce soutěžních dnů je v kraji Moravskoslezském, což je pochopitelné, tento kraj má nejvyšší počet příznivců mažoretkového sportu. Počet kvalifikačních kol je letos 8, některé soutěže budou možná méně naplněny, ale na druhé straně to zaručuje, že se soutěžící dostanou domů v rozumném čase. Předpokládáme, že ze všech soutěží bude živé vysíláním s komentátory, hlásí se noví uchazeči, možnost stát se komentátorem mažoretkového sportu je stále otevřená. Podrobněji se soutěžemi budeme zabývat na koordinační poradě pořadatelských měst, v sobotu 10.2.2018, ve Valticích.
Ve stejném termínu, rozšířeném ještě o neděli, se koná aktiv rozhodčích. Rovněž se hlásí noví adepti o post hodnotitele a stejně jako u komentátorů je možnost podání přihlášky otevřená. Důvodem je, že přibývá soutěží, rozhodčí jsou nasazováni i do pohárových soutěží, a to klade nároky na časové možnosti. Sestavit porotu tak, aby rozhodčí nehodnotili „své“ svěřence, respektovat možnost dopravy do místa soutěže, nebývá snadné. Zvýšením počtu rozhodčích se tyto „útrapy“ omezí, časem snad i odstraní, vyškolení hodnotitele, než je nasazen, trvá obvykle 2 – 3 roky.
Někteří žadatelé o instruktora III. třídy už mají splněny téměř všechny podmínky pro udělení certifikátu (licence), některým pomohou ještě plánovaná školení, a to v pohybové průpravě, tam se plánuji dvě jednodenní školení, jedno na Moravě, v Olomouci a jedno v Čechách, v Praze, ve dnech 27.1. a 3.3.2018. Po potvrzení volného termínu školících prostor budou podrobnosti zveřejněny. Novinkou je školení pro osvojení a orientaci v pravidlech i způsoby hodnocení, určené vedoucím, instruktorům, asistentům a choreografům, 13.1. bude v Praze a 20.1. v Olomouci. Absolvování školení se započítává do předepsaných hodin z teorie pro instruktory III. třídy. Od tohoto školení očekáváme přínos nejen pro nové účastníky v soutěžích v rychlejším správném osvojení pravidel, ale především přínos v rozšíření povědomí o způsobu hodnocení a přínosem by také mohlo být předcházení různým mýtům, dohadům a nepravdám o objektivnosti hodnocení, které mohou poškozovat dobré jméno nejen hodnotitelů, ale také celé organizace, ať už místních pořadatelů nebo vyhlašovatele. Pochybnosti jsou zpravidla způsobeny nepřesným výkladem nebo neznalosti. První certifikáty pro trenéry III. třídy budou udělovány veřejně, k obřadu je pořízena i insignie.
Novinkou byly demonstrované ukázky předvedení jednotlivých prvků, jak z pohledu čelního i bočního, což je důležité pro správné pojmenování, správný nácvik a předvedení. To jsou aspekty, které určitě urychlí další vývoj, usnadní výuku, ulehčí hodnocení technickým i bodovým rozhodčím, což je cesta prostřednictvím správného nácviku k vyrovnávání výkonů.
Soutěžní pravidla se nemění, jsou jen drobná upřesnění, nově se zavádí duo-trio mix; totéž platí pro ústřední propozice a soutěžní řád, nově se doplňuje rozlišování poplatků pro registrované soutěžní formace a pro pobočné spolky. O více informací si můžete napsat e-meil: majoretsport@centrum.cz. Pobočné spolky jsou zakotveny ve stanovách a proces pobočných spolků je trvalá záležitost.
Na dotazy, zda bude a kdy zavedená sekce twirlingu můžeme zopakovat odpověď, že současná soutěžní pravidla, sekci twirlingu nemají. K zavedení do pravidel je několik způsobů. Ten nejjednodušší je opsat pravidla z jiné organizace, to je rychlé a v různých asociacích je opisování cizích předpisů dokonce hitem. Jinou možnosti je udělat prioritu z práce s náčiním (hůlkou) na úkor choreografie a pohybové průpravy, ale to bychom sami sobě vzali současné pojetí, které se udržuje a vyvíjí po čtvrt století. Přikláníme se ke stejnému principu tvoření pravidel jako dosud, pro vysokou a neomezenou práci s hůlkou tvořit pravidla postupně, což si vyžaduje delší časový úsek. Můžeme však sdělit, že se realizaci zabýváme, stejně jako pracujeme na zavedení sekce s bubínky. Vše je však podmíněno zájmem soutěžících a našim úkolem je pak reagovat na cítění a nároky mladé generace a změny definovat v předpisech.
Pro pobavení mažoretek vzniká choreografie společné skladby k novému hitu „Hooray majorettes“, po dokončení bude rovněž zveřejněno na webu ke stažení.
Ještě jednou blahopřejeme všem, kteří byli na celorepublikovém semináři oceněni, vítáme nové příznivce mažoretkového sportu jako i nové místní pořadatele, všem děkujeme za podporu, přejeme zdraví, elán, trpělivost a těšíme se na jubilejní 25. ročník mistrovství ČR v mažoretkovém sportu a mažoretek.
S pozdravem „Sportu zdar a mažoretkám obzvlášť“ Marta Pavelková