Postupem všech soutěžících do dalšího kola předcházíme zklamání po neúspěšném prvním startu
Postupový klíč se ve svém vývoji do r. 2011 postupně ustálil na kvótě, která vycházela z počtu přihlášených v závislosti na stanoveném počtu startujících ve finále. V praxi to znamenalo, že se již v kvalifikačních kolech vyřazovali startující podle pořadí výsledkových listin a kvóta stanovovala jejich počet. Tento model byl funkční , zvykli jsme si na něj, ale diskutabilní se stával v případech dosažených výsledků výkonnostně lépe vybavených startujících; děvčata nepostoupila, i když na to „měla“.
Počínaje rokem 2012 se postupový klíč obměnil; postupy byly podle počtu udělených bodů. Nový systém hodnocení přinesl „nový pohled“ a pro další vývoj bylo důležité tento princip „zažít“. Podle tohoto modelu se může stát a praxe to potvrdila, že nepostoupily soutěžící z méně obsazených věkových kategorií a disciplín přesto, že soutěžící děvčata byla na „medailovém“ místě a naopak, postoupila všechna, pokud jejich výkony byly nad stanovenou hranici. Tento model klade vyšší tlak na sjednocení principů hodnocení rozhodčích a vyžádal si zřízení funkce hlavního rozhodčího pro každou soutěž. Práce rozhodčích byla ještě ztížena o poměrně obsáhlou úpravu pravidel; tyto byly doplněny především o prvky a jejich hodnocení v oblasti práce s náčiním, jejich obtížnosti a také o další prvky v oblasti pohybové techniky v taneční, baletní, tak i gymnastické oblasti a v neposlední řadě i v oblasti choreografie, v rozmanitosti prvků, využití prostoru, ztvárnění hudby a rozmanitosti tempa s důrazem na celkový dojem, výraz.
Podstatná změna nastává v r. 2014 rozdělením jednotné výkonnostní třídy na třídu A a B, jejíž základem pro rozdělení byla výsledková listina r. 2013. Rozdělením se logicky změnil počet startujících v jednotlivých disciplínách a věkových kategoriích, což dalo prostor k dalšímu kroku vpřed vývoji mažoretkovému sportu. Nemusí se vyřazovat startující po prvním startu, mohou v soutěži zůstat do dalšího kola a dále na sobě pracovat. To platí pro obě výkonnostní třídy. Do budoucna se musíme zamyslet na postupech v málo obsazených disciplínách; vynechání semifinálového kola mnohdy vede ke stagnaci, což bývá zřetelné v předvedené sestavě ve finálovém kole.
V soutěžní sezóně 2015, s ohledem na výsledky třech kvalifikačních kol a po vzájemné diskuzi, soutěžící z kvalifikačních kol postupují do kola vyššího s tím, že teprve po těchto kolech budou počty do kol finálových redukovány.