Ročenka PF 2017

Vážené dámy i pánové,
jsem nesmírně rád, že mohu být společně s vámi přítomen mažoretkovému dění a že funguje vaše zápolení v soutěžích a naše snaha o organizaci soutěží a sjednocení mažoretkového sportu na světě.

yearbook-090117-2
Archiv: MČR v mažoretkovém sportu, Marta Pavelková

S mažoretkami jsem se setkal poprvé v Hranicích před dvaceti lety, na soutěžní přehlídce mažoretkových skupin. Bylo to vlastně poprvé, co jsem viděl mažoretky „naživo“, do této chvíle jsem o mažoretkách mnoho nevěděl. Soutěže mě zaujaly, proto jsem jako ředitel Hanácké kyselky Horní Moštěnice soutěž podpořil a v počátečním rozvoji se stala Hanácká kyselka hlavním sponzorem.
Vývoj, který se stal živým organismem, reagoval na potřeby mladé generace a sestavy byly obohacovány prvky z tanečních sportů, gymnastiky i prvky akrobatickými, rozšířil se počet náčiní. Tyto aspekty přetransformovaly mažoretky do oblasti sportu. Mažoretkový sport sice vznikl už v roce 2001, jako rozlišení od počátečních soutěží výhradně s pochodovým krokem, hůlkou a kostýmy s motivy uniforem.
 
yearbook-090117-1
Archiv: MČR v mažoretkovém sportu, Marta Pavelková

Původní předpoklad, že si každá oblast půjde vlastní cestou, se nesetkal s pochopením. Tyto dvě linie se neustále proplétají a to i proto, že stejní soutěžící startují u různých vyhlašovatelů, kteří pravidla nemají nebo je přebírají z různých federací (twirling, cheerlading, mažoretkový sport) a v různých úpravách, pokud možno k výkonům jejich vlastních klubů, upravují. Smývají tak čistotu zaměření, konkurenci ve výkonech a dělají tento sport úsměvným co do počtu evropských nebo světových soutěží.
IFMS, jehož jsem prezidentem, zachovává původní linii, federace vznikla jako nástupnická organizace IMA Opole, Polsko, po krizi, kterou po skonu pana Necida vyvolali právě její členové. Původní IMA Opole je členem IFMS.
Mažoretkový sport má budoucnost, ale pokud se bude i nadále tříštit a nedojde k jakémusi konsensu, bude dvacetiletá snaha o uznání nového, moderního mažoretkového sportu sportem pouhým snem.

Oficiální stránky článku Článek 2017

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru