Úvodník, Monika Bergerová

V každém soutěžním roce, i v tom, který právě skončil, jsou zařazovány nové a nové prvky, postupně se zvyšuje výkonnostní úroveň předvedených sestav a jejich obtížnost, a to jak v oblasti pohybové průpravy, tak v oblasti choreografie a práce s náčiním. Každá soutěžní sestava si zaslouží plnou pozornost všech porotců a jejich spravedlivé posouzení momentálního výkonu. Proto se na tento vývoj reaguje přípravou rozhodčích prostřednictvím aktivů, seminářů a školení a písemným ověřováním znalostí soutěžních pravidel formou testů.
Důležitým aspektem je sestavení poroty, střídání rozhodčích tak, aby nehodnotili vlastní soutěžní formace a skupiny. Tyto trendy budou zachovány i v přicházejícím soutěžním roce.
Vývoj se modernizuje, hodnotí se nejen prostřednictvím záznamů na připravené formuláře, ale přichází nové technologie, známky se již odesílají přes tablety. Není daleko doba, kdy se budou udělené známky rozhodčích zveřejňovat na světelné tabuli. To vyžaduje rychlost, flexibilitu a výbornou odbornou přípravu.
Důležitou roli v hodnocení hraje i technický rozhodčí. Mezi nejčastější srážky, které technický porotce uděluje, patří srážky za nevhodné obutí (obuv nemá celou podrážku), za nedodržení výše podpatků, za chybějící pokrývku hlavy nebo její imitaci, objevuje se nedodržení časového limitu sestavy, spadané části oděvů, ale i nepřipravenost hudby. Tyto chyby se objevují opakovaně, každoročně a při vyrovnaných výkonech mnohdy posunují soutěžící až za medailová místa.
Do další soutěžní sezóny přeji dobrou přípravu, žádná zranění, nízkou nemocnost, elán, optimismus, správnou obuv, kompletní kostýmy a bezchybné výkony.

Monika Bergerová,
hlavní rozhodčí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru