úvodník sezóny 2018 – IFMS

Milé mažoretky, dámy a pánové,

před pár dny skončil nejen další kalendářní rok, ale také soutěžní rok, v pořadí existence International Federation Majorettes Sport (IFMS) již pátý. Pokud se za tímto ročníkem ohlédneme, můžeme konstatovat, že to byla sezóna náročná, ale i úspěšná. Velmi nás potěšil počet formací na všech mezinárodních soutěžích. Zvyšující se zájem svědčí o dobře určeném směru, který vede k vyšší výkonnostní úrovni soutěžících ve všech disciplínách a věkových kategoriích. Mezinárodní srovnávání výkonů je nejlepší cesta ke sjednocení mažoretkového sportu. Já touto cestu děkuji ještě jednou všem, kteří se na tomto trendu dosud podíleli.
Vyvrcholením celé sezóny je Mistrovství světa. Vedení IFMS zvolilo pro jeho konání Prahu, hlavní město Česka. Tato volba byla úmyslná. Troufám si říci, že Česko je v historii mažoretkovém sportu jedno z nejdéle působících zemí, ostatně, zde vzniklo sousloví “mažoretkový sport” a byl dán základ pravidel k tomuto novodobému sportu určenému především děvčatům. Výhodou konání této vrcholové soutěže právě v Praze je, že můžeme WCH naplnit kvalitní výkonnostní úrovni v těch diciplínách a věkových kategoriích, které nemají dostačné zastoupení od zahraničních účastníků. Česko zastřešuje největší portfolio účastníků, ale je i zárukou kvality.
Je skvělé, že se mažoretkový sport šíří Evropu, Asií a jinými světadíly. Věřím, že není daleko doba, kdy se poměr účastníků vyrovná a Mistrovství světa bude v hlavním městě jiného státu; ostatně, o stoupající úrovni zahraničních účastníků svědčí jejich umístění na medailových místech. Touto cestou ještě jednou děkuji všem zájemcům o mažoretkový sport ze zemí celého světa, kteří mají eminentní zájem zúčastňovat se soutěží pod hlavičkou IFMS nebo se s mažoretkovým sportem teprve seznamují. Nejen nám, ale i do soutěží přináší nové podněty a postřehy. My je využíváme ke zkvalitnění a doplnění disciplin v návaznosti na jejich zapracování do soutěžních pravidel.
Naším cílem je pravidelně organizovat nebo spoluorganizovat soutěže v mažoretkovém sportu na všech světových kontinentech. Víme, že je to cesta náročná. S radostí můžeme konstatovat, že Mistrovství Evropy nebo Grand Prix konané pod hlavičkou IFMS přináší své ovoce; stává se tradící a mapuje i rozšiřuje věhlas mažoretkového sportu. Děkuji pořadatlům z Polska, Chorvatska, Ruska, Česka a budoucím pořadatelům z Bulharska a Kyrgyzschánu za podporu.
Snažíme se o navazování nových kontaktů, což je činnost dlouhodobá; zařadit se do stávající výkonnostní třídy není pro nově vznikající kluby snadné. Podpora IFMS pro nové adepty je daná; IFMS vysílá nejzkušenější odborníky-lektory mažoretkového sportu do zemí, které se chtějí do mažoretkového dění zapojit ( např. Bělorusko, Kazachstán, Bulharsko, Chorvatsko).
Pro propagaci a lepší pochopení mažoretkového sportu jsou zaváděny on-line přenosy se sportovními komentátory. Děkuji všem současným komentátorům, kteří se této úlohy zhostovali. Je to zároveň i výzva pro nové adepty, neotálejte a přihlaste se (kontakt info@ifms-majorettes.com), naše pedstava je, že komentování bude i v jiných jazycích.
Budoucnost v oblasti lepší informovanosti je ve face booku. Za tímto účelem delegují jednotlivé členské státy svého moderátora; jeho úloha spočívá ve zveřejňování informací a zajímavosti z okruhu své působnosti.

Těším se na Vás
Hodně štěstí
Josef Doležel, president IFMS

Oficiální stránka článku – originál 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru