V Bělotíně po sedmnácté

Bělotínský pohár, zařazený do projektu Šance talentům, byl zahájen za přítomnosti představitelů obce a VIP hostů.
Hned v úvodu se představily vedoucí klubů, které do Bělotína přivezly téměř 170 formací a přijely se svými svěřenci ze čtyř krajů:
Moravskoslezského: který to má nejblíže, přijel Excelent Dolní Benešov, Mažoretky DDM Bílovec, Mažoretky Petra Studénka, Mažoretky Sunny Kopřivnice, MK Ballerisimo Hlučín a SK Paprsky Hlučín, Jihomoravského: Lassies Brno a Neonky Moravská Nová Ves, Královehradeckého: Cheeky Cheerky Hradec Králové a z Hlavního města Prahy: Mažoretky Bailar Praha – TJ. Sokol Petrovice
Soutěž pozdravili pan Mgr. Petr Vika, místostarosta a pan Mgr. Tomáš Navrátil, ředitel školy. Pan Mgr. Eduard Kavala, starosta, ve svém projevu mimo jiné uvedl, že je potěšen vývojem mažoretkového sportu a jeho dosavadní výkonnostní úrovni a prohlásil již po 17. soutěž za zahájenou (po celých 17 let nevynechal ani jedno zahájení).
Hymna ve vokálním podání dua starosty a ředitele školy se stala pěkným zážitkem zahajovacího ceremoniálu. Co však také mile překvapilo, a to i přítomné zástupce obce i ředitele školy, byl vstup na plochu slečny Anne-Marie Tenglerové, se záměrem založit v Bělotíně mažoretkový klub. Jako bývalá mažoretka má k tomu blízko. Věříme, že si najde podporu obce, školy a rodičů. A pokud nadšení neopadne a rodiče do klubu děti přihlásí, tak výsledek uvidíme příští rok, možná už v exhibici.
Z projektu Šance talentům obdržely nominace do kvalifikačního kola Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu dvě sólo formace z klubu Sunny Kopřivnice, Adéla Aujezdská a Lucie Kremlingová, miniformace téhož klubu už získala nominaci na Zlaté Hlučínské hvězdě.
Bělotínský pohár, který uděluje starosta obce, byl do poslední chvíle neznámou, který klub jej získá. Hlasatel hned v úvodu sdělil, že pohár obce dnes může získat klub, který buď vybojuje nejvíce medailí nebo skupina, která získá nejvyšší bodové ohodnocení, tj. bude se nejvíce blížit číslu 70. Pohár byl udělen skupině seniorek s hůlkou klubu SK Paprsky Hlučín, a tak stejně jako vloni, odjel pohár do Hlučína, jen do jiného klubu.
Pohárová soutěž byla chápána jako opravdová „generálka“ před kvalifikacemi pro MČR, které začínají přesně za týden, nikoliv jako kostýmová přehlídka formací. Rozhodčí hodnotili dle stejných pravidel jako v MČR včetně technických chyb i časomíry. Hodnotilo se v jedné výkonnostní třídě. Výkony byly rozdílné, pokud se však na nich zapracuje, máme se v mistrovství na co těšit. Zpětnou vazbu – slovní hodnocení poroty, si přišlo vyslechnout málo vedoucích. Opakované chyby, které penalizuje technický rozhodčí:
* počet startujících uvedených na startovní listině musí odpovídat počtům členů formace na soutěžní ploše. Zaregistrovaná přihláška (jména, ročník a počet) je totiž platná, v kvalifikaci pak závazná i pro postup do všech kol, rozdíl v počtech členů formace se penalizuje
* změny je nutné nahlásit před zahájením soutěže, v průběhu už jen individuálně, jako např. z důvodu zdravotní indispozice
* obutí soutěžících je v pravidlech předepsáno, pokud se v pohárových soutěžích nehodnotí, pak se v kvalifikacích pro MČR a dalších kolech penalizuje stále dokola
* výše podpatků definována pro jednotlivé věkové kategorie se kontroluje, nedodržení správné výše se rovněž penalizuje, a to jak v případě nedodržení dolní hranice, tak překročení horní
Celý soutěžní den byl stejně jako vloni zpestřen o obecní zabíjačku, která se konala na fotbalovém hřišti a diváci mezi soutěžními disciplínami tak mohli být přítomni gastronomickému zážitku.
Soutěž ukončil po dvou medailových ceremoniálech starosta poděkováním všem, kteří se zúčastnili nebo ji organizovali, jako i přáním, abychom se ve zdraví sešli zase v příštím roce na dalším Bělotínském poháru.
Úplnou tečkou soutěžního dne byla společná skladba Hooray majorettes.
(slova napsal Richard Wagner, komentátor mažoretkového sportu, hudebně ji upravilo hudební studio Kapron Praha, choreografii pro společný nácvik vytvořila paní Hana Šimková a výukový záznam vytvořil pan Ondřej Veselý).

Stránka soutěžeStránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru