V Dolním Benešově se na startu vystřídalo 1 220 mažoretek

Dolní Benešov byl poprvé v historii mažoretkového sportu hostitelem soutěže, tentokrát šestého kvalifikačního kola, ve dvou samostatných programových blocích startovala výkonnostní třída „A“ a „B“. Startovalo 24 skupin a 201 formací.

Dolní Benešov_zahájení_slib mažoretkek
Na každé soutěži se pronáší slib mažoretek.

Soutěž pozdravil pan Mgr. Miroslav Krist, ředitel soutěže a oficiálně prohlásil za zahájenou pan Mgr. Jiří Krömel, místostarosta; mimo jiné vyjádřil překvapení na minutu přesným spuštěním úvodní znělky. Jako první soutěžila věková kategorie grandsenior, nad 26 let, s hůlkou, v osmičlenných skupinách. Vystoupení se setkalo s velkým ohlasem publika. Ohlas pokračoval i s náčiním třásně. Tato věková kategorie je oživením letošního ročníku a počkáme si na jejich zápolení ve finále, startovat budou v sobotu 16. května ve Valticích.
„Jsem nadšená z věkové kategorie grandsenior. Celkově mám pocit, že výkony mají vyšší úroveň než v předešlých letech. S organizací soutěže jsem spokojená, jednotlivé bloky na sebe navazují a při tolika startujících je to opravdu náročný den“ řekla jedna z účastnic soutěže.
První „plná“ přihláška k registraci do výkonnostní třídy „B“ přišla z Bystřice nad Olší, zaslali ji Dračice Bystřice a startovaly v MČR poprvé (3 skupiny a 21 formací). „Naši soutěžící jsou natěšeni, ale jsou i nervózní z konkurence, chtěli by se probojovat do tabulky třídy „A“ a pak až do republikového finále v Karviné, dávají do toho maximum. Můj první poznatek ze zhlédnutých formací, které pozorně sleduji, je jednoznačný; musíme se více zaměřit na trénink pohybové průpravy“, řekla vedoucí, paní Renata Holmeisterová. Výprava měla i svůj fanklub, který nejen pozorně soutěž sledoval, ale také své soutěžící odměňoval potleskem a fanděním. „Mám zde favoritku, dceru Lucinku, cvičí druhým rokem a jako hrdý otec mohu říci, že už má i své první úspěchy. Dnes společně očekáváme, že Dračice Bystřice dovezou medaile, tipuji 2 zlaté, aspoň 2 stříbrné a za každou bronzovou budeme rádi, máme hodně přihlášek a děti to baví. Jsem na tak velké soutěži tohoto druhu poprvé, perfektní atmosféra, dobrá organizace a asi budu v doprovodu dcery na soutěže zastupovat manželku napořád, líbí se mi to“, sdělil pan Roman Kupiec, Bystřice nad Olší. (Poznámka autora: Dračice Bystřice získaly 2 zlaté, 6 stříbrných a 3 bronzové medaile). „Dobrá atmosféra, trénovaly jsme usilovně, jednou bychom se chtěly probojovat až na Mistrovství světa, to je našim snem. Teď usilujeme o postup do finále a odtud uvidíme, jak se zadaří, konkurence je silná“, sdělila Jana Palkovičová, Stars Ostrava (Poznámka autora: Stars Ostrava získala 1 zlatou a 1 bronzovou medaili).
Při tak velkém počtu startujících, jaký v Dolním Benešově byl, je obtížné poskytnout soutěžícím zázemí, pohodlí a komfort šaten. Stávající objekty, přesto, že jsou moderní, nebývají vybaveny tolika šatnami a pořadatelé musí improvizovat. „Jsem mile překvapena, že soutěžící jsou k sobě ohleduplní, dělí se o šatny, tolerují se v nástupním prostoru. Uřídit program a organizaci při tak velkém množství startujících je obdivuhodné“, podotkla paní Zuzana Crhová, vedoucí Fantasy Přerov. Markéta Richtárová, vedoucí Petra Studénka dodala: “Jsem nadmíru spokojená, jak jsme byli nešťastni ze šaten, tak všechno je nad očekávání dobré, pan zvukař je perfektní a ozvučení dobré“.

Netrpělivě očekávaným bodem programu je vyhlášení výsledků. Vyhlášení je poměrně náročným blokem, vyhlašovalo se celkem 4x. Počet oceněných podle disciplín a věkových kategorií byl v sobotu rozsáhlý. Řízení nástupů muselo do plochy umístit početné skupiny a početné formace. Zpracování výsledků bylo rychlé a bezchybné včetně tisku diplomů, bylo jich uděleno 225. Místní pořadatel připravil k předání stovky medailí. Společný nástup soutěžících ukázal masovost tohoto sportu. Ceremoniál končí odchodem soutěžících s pódia na pokyn hlasatele. Ve druhém bloku vyhlašování formací byli soutěžící netrpěliví a odcházeli s plochy ještě před závěrečným pochodem. Svévolný odchod soutěžících může být posuzován jako porušení soutěžního řádu a propozic, s výsledkem diskvalifikace a anulováním výsledků. Pokud není nástupní pochod a pochod při odchodu proveden brilantně, pak není divácky zajímavý a udělené medaile zanikají v chaosu. Ceremoniál je koncipovaný pro soutěžící tak, aby si v defilé užili ještě pár minut slávy, potlesku a ovací diváka a elegancí odměnili pořadatele za jejich snahu a obětavost.


Oficiální stránky kvalifikačního kola v Dolním Benešově Article 2014

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru