V. Memoriál Jiřího Necida

Již po páté patřila soutěž vzpomínce zakladateli mažoretkového sportu (2001). Zatímco první soutěže byly jen pro skupiny, nyní měly násobnou převahu malé formace, nejvíce pak sóla. Tento ročník byl ze všech pěti nejvíce naplněn, na startovní listiny bylo zapsáno 31 pódiových sestav skupin, 8 pochodových defilé a 229 malých formací. Zatímco v předešlém roce, kdy soutěž byla poprvé zařazena tak, aby startující mohli ještě zabojovat o postupy do vyšších soutěží (ME, MS), se ze dvou vyhlášených dnů eliminovala na jeden, tak letos by byly dva dny ideální. Soutěžní kalendář se sestavuje s předstihem a vychází se z jakéhosi předpokladu nebo stavu z předešlého roku. Po zkušenostech z loňska byl do programu zařazen průvod městem a volba Golden majorette, aby se program nejen zpestřil, ale také, aby byla využitá hala. Ještě několik dnů před soutěží to vypadalo, že průvod bude chudý a soutěž skončí v podvečer. Opak se stal pravdou, do Hranic se přihlásili soutěžící z těchto klubů:
Prezioso Sokol Blatná, Lassies Brno, LILI Brno, Gina Brodek u Přerova, DDM Rebelky Bílovec, Dračice Bystřice, Excelent Dolní Benešov, Mažoretky Ladies Memorial of Jiří NecidDolní Benešov, Berušky Dolní Lutyně, Panterky Dolní Beřkovice, Cheeky Cheerky Hradec Králové, Stars Talento FM Frýdek-Místek, Michelle Karviná, Dance club Spirit Kladno, Květinky Kladno, Kala Havířov, SK Mažoretky Paprsky Hlučín, Charlie Hradec nad Moravicí, JK Dance Team Chotěboř, Andílci Lanžhot, Neonky Moravská Nová Ves, Mona Náchod, Ametyst DDM Nýrsko, Mažoretky Petra Studénka, AMA Opava, Mažoretky Roses Opava, TK Adria Ostrava, Elité Ostrava, Stars Ostrava, TŠ Hapy Day Ostrava, Donna Praha, Top mažoretky Praha, Fantasy Přerov, Mažoretka Šlapanov, Koloeum Dance team Štěnovice, Mirabell Teplice, SVČ Sara Trutnov, Klub mažoretek Valtice, DK Dance team Vimperk, Mažoretky Severovýchod Zábřeh, Mažoretky Zábřeh o.s., Klub mažoretek Zakřany, SVK Merci Záhorská Ves, Slovensko, SVK Staškov, Slovensko, Formacja Taneczna Zygzak Czerwionka-Leszcczyn z Polska a Rytm Dlugomilowice z Polska.
DSC_0047Na soutěž byly sestaveny dvě poroty, aby program „odsýpal“. Mažoretky, které došly průvodem do haly, přece jen potřebovaly pár minut vydechnout a provoz v hale se musel usadit a připravit k zahájení. Soutěžní program byl proložen volbou Golden majorttes a vyhlášení výsledků prvního bloku soutěže a Golden majorette se konalo s celou parádou. Před vyhlášením výsledků juniorek na nás začala tlačit správa haly s požadavkem, že musíme soutěž ukončit ve 22 h kvůli skutečnosti, že druhý den se v hale hraje důležitý zápas a hala musí být vyklizena a na ráno připravena. Tuto informaci jsme dopředu nezískali, došlo zde k nedorozumění. Pronajímatele nenapadlo, že budeme soutěžit tak dlouho. Vloni byla soutěž skoro o polovinu méně naplněná a nás nenapadlo, že by mohl s pronájmem haly do pozdních hodin být problém. MJN 2015 se konal až 13. Června což byl už konec házenkářské sezóny, na čase tak nezáleželo. Pod hrozbou, že pokud neoznámíme zkrácení soutěže, vypnou v hale elektrický proud, jsme byli přinuceni udělat opatření. Rozhodlo se o tom, že soutěž poběží bez ceremoniálů vyhlášení výsledků, čímž se nejméně o hodinu zkrátí. Tímto opatřením odstartovali všichni soutěžící, ale byli ochuzeni o ceremoniál. Mrzí nás to. K prestiži soutěže to také nepřidá. Na druhé straně nedokončit soutěž a dát postupy bez soutěže, na to je čas, to si nechme např. na živelné pohromy, kterou může být i silná bouřka, která dovede znemožnit nejen soutěž. Přesto to byla soutěž krásná. Mažoretkám se splnila touha soutěžit ve veliké konkurenci, mnohým se splnil sen o postupu. Byl položen základní kámen na „skokany soutěže“ a je dobře, že někteří soutěžící tuto možnost využili. Ještě bude třeba tuto novinku přesněji definovat, naučit se s ním pracovat; k tomu jsou praktické zkušenosti k nezaplacení. Efektem je otevřená cesta většímu počtu soutěžících do mezinárodních soutěží.
Dopoledním průvodem se vrátili účastníci pomyslně o nějaké to století zpět, kdy prapůvod vzniku mažoretek byl v pobavení veřejnosti. Toto bylo stoprocentně splněno. Pestrý průvod, třpytivé flitry na kostýmech a odlesky pohybujících se hůlek a třásní, doprovod kapely, to byl fantastický zážitek.
V Hranicích byla v roce 1994 zvolena vůbec první Miss mažoretka, stala se jí tehdy Barbora Hubínská z Havířova. Po 23 letech byla ve stejném městě zvolena Golden majorette a stala se jí Lenka Charvátová, také z Havířova.
Teď nám nezbývá, než v nastolených trendech pokračovat, prohlubovat je a upřesňovat. Pokud něco nevyšlo tak, jak si diváci nebo účastníci soutěže představovali a je to naše chyba, promiňte nám to. Víme, že laťka, která byla nastavena už osobností pana Necida, je vysoká. Chceme ji držet, ale přesto jsme jen lidé a děláme chyby, i když ne úmyslně.
DSC_0126Soutěž se konala pod záštitou 1. náměstka hejtmana Olomouckého kraje, pana Radovana Rašťáka, který předal skupině s nejvyšším počtem nasbíraných bodů pohár 1. náměstka hejtmana Olomouckého kraje. Pohár byl udělen skupině Merci ze Záhorské Vsi. Děvčata soutěžila se třemi choreografiemi. Pan náměstek byl členem poroty pro volbu Golden majorette. V porotě také zasedala členka zastupitelstva paní Vlasta Zapatová či choť prezidenta IFMS paní Jitka Doleželová. Pocta dekorovat bronzovou, stříbrnou a zlatou mažoretku byla udělena mužské části poroty; panu starostovi Jiřímu Kudláčkovi, prezidentovi IFMS panu Josefu Doleželovi a panu hejtmanovi Radovanu Rašťákovi. Společně korunovali slušivými čelenkami, šerpami a květinami první účastnice. Všechny soutěžící obdržely balíček kosmetiky od paní Evy Havranové a dárek od vyhlašovatelů soutěže. Všem soutěžícím to moc slušelo.
Téměř až do večera se zdržela paní Jana Necidová a paní Marie Krausová, zakladatelka klubu mažoretek v Hranicích. Obě dámy pozorně sledovaly soutěžní vystoupení a neskrývaly obdiv a radost nad předvedenými výkony. Kéž by měly mažoretky více takových vděčných diváků!
Nyní nás čeká XI. roční Mistrovství Evropy v mažoretkovém sportu, i tato soutěž je náročná jak pro organizátory, tak pro soutěžící. Malý časový odstup od posledních soutěží, vzdálenost, jazyková bariéra, to vše jsou aspekty, které přípravy neusnadní. Na straně druhé čeká soutěžící Jadran a v případě příznivého počasí to budou jistě idylická, odpočinková odpoledne na plážích průzračného moře.
Všem přejeme šťastnou cestu a dobré starty, napětí, milá překvapení a hlavně, aby jste si soutěž užili, vyhnuli se zranění, špatné náladě a brali soutěže jako přátelská setkání.


Oficiální stránky V. Memorial of Jiří Necid Článek 2016

Volně přeloženo ze stránek IFMS

Oficiální stránky článku Článek 2016

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru