VI. Memoriál Jiřího Necida (MJN) 2017

Šestý ročník této již prestižní soutěže se tentokrát konal v Ostravě, ve sportovní hale Prof. Zdeňka Matějčka, pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje, prof. ing. Ivo Vondráka, CSc.
MJN je zařazen do mezinárodních soutěží a zahraniční kluby spolu s českými naplnily soutěž až na hranici kapacitních možností, ještě před ukončením mistrovství. Na MJN byly zastoupeny následující kluby:
Mažoretkinje Dubrovčan Veliko Trgovišće, Chorvatsko, Bratislavské mažoretky Bratislava, Sašetky Hlohovec, MK Flowers Prešov, EDIT Staškov, Merci Záhorská Ves, Panterky Dolní Beřkovice, TOP mažoretky Dixi Havířov, Cheeky Cheerky Hradec Králové, Minima Husinec, Hraběnky Kamenice, Juventus Karviná, Michell Karviná, MiKaDo Karviná, M Ladies Klimkovice, AMA Opava, Adrianky Ostrava, Donna Praha, TOP Mažoretky Praha, Fantasy Přerov, Bohemia ZUŠ Přeštice, Koloseum Dance Team Štěnovice, Sara Trutnov, Elité Ostrava, Mirabell Teplice, PV Team Teplice.
Volba Golden Majorett, která se konala podruhé, byla rozdělena podle jednotlivých částí mezi soutěžní bloky. Tentokrát bylo přihlášeno 25 mažoretek (vloni 10), a to i ze Slovenska a Chorvatska. České kandidátky byly představovány již v průběhu mistrovství, ostatní pak měly premiéru až na MJN. Jak je již běžnou praxí, na poslední chvíli se přihlášené kandidátky odhlašovaly a nepřihlášené zase přihlašovaly. Bylo to docela „zábavné“ stále měnit seznam; nejprve se zdálo, že připravená pořadová čísla nebudou stačit, poté zase, že je nebude komu připnout. Před startem se vše „utřepalo“ a na plochu nastoupilo 16 uchazeček. Volba Golden majorett je chápána jako společenská hra s cílem další pozitivní propagace klubů prostřednictvím jejich svěřenkyň. Děvčata se zhostila volby se vší parádou, slušelo to všem uchazečkám, odekorovaným pak obzvlášť. Golden majorett 2017 se stala Aneta Vacková, MONA Náchod, Silver majorett 2017 Tereza Torčíková, Elité Ostrava a Bronze majorett 2017 Sara Bogović, Mažoretkinje Dubrovčan Veliko Trgovišće.
MJN je soutěž postupová, a tak se o postupy bojovalo. Výsledkem byly v některých případech postupy až na Mistrovství světa, v jiných zase na Mistrovství Evropy. Jen těch medailových míst bylo na takovou účast zase málo, bohužel, stupně vítězů jsou jen tři.
V závěru soutěže byl také udělen pohár prezidentem International Fedeation Majorettes Sport. Pohár mohla získat skupina s náčiním baton (hůlka) za nejvyšší počet dosažených bodů. To se povedlo domácí skupině juniorek z Elité Ostrava, která získala 60,1 bodů. Všechny členky juniorské skupiny neskrývaly překvapení a radost z takového poháru.
Na startu se vystřídalo a bylo ohodnoceno celkem 212 formací (39 skupin a 173 malých formací). Soutěžící mažoretky ze Slovenska a Chorvatska soutěž zpestřily a obohatily. Pan Necid by měl z takové soutěže určitě radost, vyhlašování výsledků se podobalo ročníkům v devadesátých letech, která mažoretkovému sportu předcházela. Při vyhlašování se střídaly hymny, atmosféra v hale byla úžasná a přátelská, ovace gradovaly a nebraly konce. A tak to má být; všichni nemohou vyhrát, ale mohou brát soutěž jako přátelské setkání.
„Vážení přátelé mažoretkového sportu! Zdravím Vás u příležitosti 6. Memoriálu Jiřího Necida a velmi mne mrzí, že se nemohu s Vámi této akce z pracovních důvodů zúčastnit. Pan Necid vlastně asi netušil, jakým způsobem ovlivní náš život. Odvážně šel za svým cílem, vymyslel pravidla a celou organizaci soutěží. Zapojil do své myšlenky známé a přátele po celé naší vlasti. Bohužel nás opustil příliš brzy, ale naštěstí, našel následovníky, kteří převzali jeho myšlenky a mažoretkový sport se dále rozvíjí nejen v naší republice, ale i v zahraničí. 5. ročník Mistrovství světa, které se pravidelně pořádá v Praze, bude toho v srpnu letošního roku opět zářným důkazem. A tady patří velký dík paní Martě Pavelkové a všem, kteří ji pomáhají, že mažoretkový sport získává stále více přiznivců a že odkaz práce pana Necida nadále zůstává platný pro další generace. Všem soutěžícím přeji dobrý pocit z poctivého sportovního výkonu a těším se na setkání v Praze. Váš Milan Ludvík“

Oficiální stránky MJN 2017 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru