VII. Memoriál Jiřího Necida (MJN) 2018

Sedmý ročník, je to vůbec možné? Po prvních třech ročnících v Olomouci následovaly dva v Hranicích, šestý byl v Ostravě a je tu sedmička na Šumavě, ve Vimperku. Sedmičku jako číslo uznávaly již nejstarší kultury, v numerologii má svůj význam. Pan Jiří Necid, když byl v roce 2004 na obhlídce ve Vimperku před zařazením soutěžního místa ve do kalendáře, to bylo ještě pochodové defilé na venkovních plochách, prohlásil: „Vimperk je jak sedm pahorků římských a pro pochodové defilé rovnou trasu nenajdete“. V letošním roce jsme vzpomněli jeho nedožité 80. narozeniny. Plocha zimního stadionu byla však pro pochod se třemi zatáčkami možná, a tak se zde sjížděly kluby ke kvalifikaci do MČR, i když pak bylo od pochodu v prvním kole upuštěno a zařazoval se až do kol semifinálových. V roce 2014 se ve Vimperku konalo finálové kolo s třásněmi.
Na MJN soutěžily mažoretky z Čech a Slovenska:
AMA Opava, Ametyst DDM Nýrsko, Dům dětí a mládeže Hořice, Elité Ostrava, Fantasy Přerov, Kaspi Přeštice, Klub mažoretek Zakřany, Koloseum Dance Team Štěnovice, LV2 Sokol Písek, Mažoretky Bailar Praha, Mažoretky Bella Junior Chotěboř, Mažoretky Hraběnky Kamenice, Mažoretky Hvězdičky SVČ Rosice, Mažoretky Klapeto Vimperk, Mažoretky Lili Brno, Mažoretky SPIRIT Senica, SK, Mažoretky Panterky Dolní Beřkovice, Mažoretky TS Airai Borek, Mirabell Teplice, Merci Záhorská Ves, SK, Mona Náchod, Queens Štětí, Sašetky Hlohovec, SK, Sevensport Příbram, Sportovní klub Šumná, Top mažoretky Praha.
Soutěž MJN se stala již tradiční záležitosti a obohacením soutěžní sezóny. Od prvního ročníku, který byl ještě živou vzpomínkou na zakladatele mažoretkového sportu, změnila svůj ráz. Z festivalové záležitosti se stala soutěží zařazenou do mezinárodního kalendáře a postupovou, která dává jeho účastnicím možnost se probojovat až na mistrovství Evropy nebo i světa. Pokud mažoretky na sobě pracují a nenechávají nic náhodě, mají šanci uspět. Mohou se předvést i ve volbě Golden Majorett, která byla do programu MJN zařazena již po třetí. Počet kandidátek byl téměř shodný jako v minulém roce. V porotě pro volbu usedli představitelé města a VIP hosté: pan Pavel Dvořák, starosta, pan Jan Bauer, člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, pan Zdeněk Kuncl, vedoucí odboru školství MěÚ, pan Bohumil Petrášek, emeritní starosta, paní Dagmar Rückerová, ředitelka soutěže, paní Iveta Toušlová, autorka oblíbených TV pořadů ( Toulavá kamera, 13. Komnata, Gejzír a Rub a líc) a pan Miroslav Rys, Energie AG.
Soutěž je tříkolová, do druhého postoupily všechna kandidátky, do třetího už jen 8 finalistek a vítězkami se staly: 1. Natálie Uhříčková, Klapeto Vimperk, 2. Valérie Palkosková, Hraběnky Kamenice, 3. Nela Fleišmanová, Klapeto Vimperk
Zda zůstane volba Golden majorett i nadále zařazena v soutěži MJN je otázka, výběr kandidátek je přímo závislý na počtu startujících v této soutěži, omezený věkovou hranicí nad 14 let. Na druhé straně je to však zajímavé zpestření programu soutěžního dne a společenská událost nejen pro diváky, ale i pro VIP hosty.
Velice pozitivní byla účast soutěžících ze slovenské Senice, Záhorské Vsi a Hlohovce. Zahraniční soutěžící jsou obohacením nejen co do počtu formací, ale především výkonnostní úrovni, choreografiemi a kostýmy.
Sedmý ročník oficiálně ukončila ředitelka soutěže, paní Dagmar Rückerová a poděkovala všem zúčastněným.
Byla to pěkná soutěž se vším co k ní patří, na startovní listiny bylo zapsáno 216 formací. Udělené medaile a hlavně postupy udělaly jistě mnohým radost. Pohár International Federation Majorettes Sport odjel se Sašetkami do slovenského Hlohovce.
Další postupy lze získat ještě na GP v Bulharsku, výprava do Pazardzhiku odjíždí už ve čtvrtek, 7. června. Přejeme úspěšné starty a šťastnou cestu.