Výkony mažoretek v Opavě obdivoval zakladatel mažoretek AMA

Semifinálové kolo 22. ročníku MČR v mažoretkovém sportu, v pořadí třetí, odstartovalo v moderní, víceúčelové sportovní hale. tato moderní hala je vhodným objektem pro mažoretkový sport; dostatek míst pro diváky na tribunách, fungující catering, k rozcvičování je vhodný prostor na vnějších ochozech, potřebný počet šaten lze řešit využitím lóží a zástěnami. Do Opavy přijeli soutěžící Z Dolního Benešova, Dolní Lutyně, Hradce Králové, Hradce nad Moravicí, Hlučína, Jeseníku, Karviné, Krnova, Lanškrouna, Moravské Nové Vsi, Ostravy, Přerova, Studénky a Zábřehu.
„Přípravu semifinálového kola jsme rozhodně nepodcenili, využili jsme zkušenosti z loňského roku, zapojili jsme do pořadatelského štábu více rodičů, pořídili jsme s pomocí rodičů vlastní centrální dekoraci, na projekci může divák sledovat kdo právě soutěží, maminky připravily občerstvení vlastnoručně napečené. Trénovaly jsme intenzivně, od kvalifikace v Hradci n. M. a Dolním Benešově jsme neměly volný víkend. Věřím, že na dnešních výsledcích se naše příprava zúročí. Počet medailí si nedovolím ani tipovat, vždycky je podstatné konečné provedení sestavy na soutěžní ploše. Dobrých soutěžících, kteří na medailové umístění mají, je tu hodně, konkurence je prostě silná“ řekla ředitelka soutěže ing. Eva Mašíková, AMA Opava
Soutěž odstartovala věkovou kategorii littlecadets, roztomilou ozdobou soutěže a miláčky publika.
„Naše přípravka se trénuje dobře, děti tréninky baví, jsou snaživé a hodné“, pochválila své littlecadets Markéta Richtárová, Petra Studénka.
„Děvčata jsou velice šikovná, hlavně ta malá, větší už se mezi sebou hašteří, ale protože startují ve stejné skupině, před startem se vše utřepe a je chvíli klid. Mažoretky doprovázím od letošního roku, rád obětuji volný čas, abych usnadnil práci trenérkám; trenérky jsou ty, které drží týmy pohromadě, motivují je k týmové spolupráci a výkonům“, prozradil David Stoczek, Dolní Benešov

Semifinále MČR Opava_135
Pan Petr Asmus s bývalou žákyní Ing. Evou Mašíkovou

Je již zavedenou tradicí, že se soutěže MČR konají za přítomnosti představitelů města a také VIP hostů. Jedním z nich, který soutěž přišel shlédnout, byl pan Petr Asmus, zakladatel mažoretkové skupiny v Opavě.
„Základní umělecká škola v Opavě, na které jsem vyučoval, měla v hudebním oboru svoji dechovku a také vyučovala taneční obor. Mažoretky byly založeny ve školním roce 1992/93 jako doprovod dechovky a vystupovaly pod názvem AMA (Arts Majorettes Asociation). Společně jsme pak vystupovali doma i v zahraničí, především na hudebních festivalech. Abychom porovnali naše výkony, přihlásili jsme mažoretky do soutěží. Největší z nich bylo Mistrovství České republiky mažoretkových skupin, později mažoretkového sportu. Několik let už ve škole nepůsobím, užívám si zaslouženého odpočinku. Dechovku už škola nemá. Mažoretky vedou moje žákyně, v Opavě jsou kluby dva, AMA a Roses. Dnešní výkony jsem sledoval a mažoretky udělaly obrovský skok ve výkonech a ovládání hůlky. Nevím, jak to dělají, ale dokážou toho nesmírně hodně“, řekl pan Petr Asmus
„Soutěž v této podobě vidím poprvé. Doma mám syna a tak u nás ze sportů kraluje hokej. V první řadě se na soutěž dívám jako pedagog, sporty obecně a mažoretkový sport především, jsou symbiózou krásy a pohybu. Je vidět, jak děvčata disciplínou přistupují ke svému koníčku. Nezbytně je nutné poděkovat rodičům, kteří nesou řeholi vypravování dětí z domu, česání, malování, netrpělivé očekávání jejich startů, podporování při nezdaru a v neposlední řadě financování. Moje ocenění patří trenérům, kteří vědomosti a zkušenosti předávají mladé generaci a to je podstatné. Myslím si, že město Opava bude i nadále tento sport podporovat a těšíme se na další úspěchy mažoretek“, sdělila paní Mgr. Simona Horáková, radní statutárního města Opavy.
Semifinále MČR Opava_060
Úsměv je nezbytnou součástí elegance dam a slečen

Rodiče jsou na soutěžích její důležitou součástí, odměňují děti potleskem, vytváří soutěžní atmosféru, jsou dětem oporou.
„Mám zde dvě favoritky dceru Sandru a Kristýnku, doprovázím je spolu s manželkou na každou soutěž. Baví mě to, ale musím přiznat, že je to někdy vyčerpávající. Udržet pozornost a sedět na jednom místě je i pro diváka náročné. Hudba mi nevadí, ba naopak, střídají se různé žánry a taneční hudbu mám rád. Líbí se mi všechny disciplíny a o něco více formace mini a skupiny, pochodové defilé je moc pěkné, ale je málo vidět, je až v semifinálových kolech, mohlo by být pokaždé. Sólo je náročné na celkový výraz, projev a schopnost mažoretky projevit svoji osobnost. Je to velice individuální, jak se která soutěžící s touto náročností srovná“, řekl Vilibald Stoček z Kravař
„Z pohledu doprovodu skupiny si soutěž užívám úplně jinak, než když jsem jejím organizátorem, to jsou dvě zcela nesrovnatelné pozice. Dnešní soutěž v Opavě si zapamatuji na dlouho, chtěla jsem dát poslední pokyny skupině před startem a dostala jsem ránu hůlkou přes horní ret od vedle si pohazující děvčice. Děvčata mi donesla led, snad se otok eliminuje“, sdělila paní Bc. Lenka Kostovčíková, Neonky Moravská Nová Ves.
„Právě soutěžily naše favoritky v seniorkách, s jejich výkony jsem spokojená, žádný pád hůlky, menší chybička se vždycky vloudí, ale o nich víme jen my. Dnes máme celkem 15 startů, věříme, že na medailová místa dosáhneme, důležitý je pro nás postup do finále v Karviné, přípravu jsme nepodcenily. Snem je pro nás cesta do Prahy na mistrovství světa Článek 2015; vloni se náš sen stal realitou“. Marcela Tesařová, Charlie, o. s. Hradec nad Moravicí
„V pátek jsme měly starty v Bělotíně, dnes máme další děvčata zde, nikdo neonemocněl, jsme v plném počtu“, pochvalovala si Kateřina Doležalová, Juventus Karviná
Pokud je soutěž hodně naplněná, nasazuje se více rozhodčích tak, aby se mohli v hodnocení střídat. V semifinálových kolech jsou započítány výsledky 4 bodových rozhodčích, škrtá se nejvyšší a nejnižší známka z každé oblasti hodnocení (choreografie, pohybová technika, práce s náčiním). Tento princip odvozený od způsobu hodnocení v krasobruslení prosadil a zavedl do programu pro zpracování výsledků p. Necid. Výhoda takového sčítání bodů je pak v tom, že pokud by chtěl některý z rozhodčích soutěžícímu pomoci nebo ho poškodit, známka se škrtne (vypadne). Pokud jsou známky ve shodě, škrtá se známka rozhodčího hodnotícího pod písmenem A. Může to být vidět z hodnocení zveřejněného na webu, že rozhodčí v prvním řádku je častěji škrtán.
„Z postu technického rozhodčího lze jednoznačně konstatovat, že skupiny v pódiových sestavách třídy A od kvalifikace ještě zapracovaly a své sestavy celkově zlepšily. Ve výkonnostní třídě B jsme dnes viděli několik skupin, které se zcela jistě probojují do třídy A, ale měly by doplnit podskupinové chybějící prvky, je zbytečné dostávat penalizace za jinak dobré sestavy. Formace jak sóla, tak dua tria a mini dosahovaly ve třídě A vyrovnané výkony, můj osobní názor je, že většina postoupí do finále. Ve třídě B jsou výkony rozdílné, ale od toho tato výkonnostní třída je. Zlepšení od kvalifikace je i u B viditelné“ konstatovala Bc. Michaela Poláková, technická rozhodčí.
Přesto, že v Opavě startovalo nejvíce formací ze čtyř semifinálových kol, měla soutěž rychlý spád a poslední výsledky se vyhlašovaly v rozumném čase „televizních“ zpráv.


Oficiální stránky semifinálového kola v Opavě Článek 2015

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru