ČFMS Newsletter III. 2023

Kvalifikace malých formací ukončeny

Kvalifikace vybraných malých formací s náčiním hůlka a třásně byla o prvním dubnovém víkendu ukončena. Výkonnostní třída B se uzavřela posledním startovním číslem v sobotu a celostátní výsledky s vyznačenými postupy pro 241 formací byly ještě večer zveřejněny. V neděli startovaly formace už jen třídy A, celostátní výsledky s postupy očekávalo dalších 475 soutěžních formací. Výsledky s postupy jsou zveřejněny, zde https://majoretsport.cz/30-roc…

K postupům
· dodržujte přidělené místo startu
· změny startů v semifinále jsou rozděleny proporčně dle kapacit jednotlivých soutěžních kol

Letos poprvé udělená „zelená karta“
· soutěžící Natálii Bartkové, sólo senior pom byla udělena „zelená karta“ k postupu do finále. Postup byl udělen s přihlédnutím ke skvělým výkonům v minulých soutěžních ročnících. Monika Bergerová, hlavní rozhodčí

Některé poznatky nebo dotazy z kvalifikací malých formací
Disciplína zúčastněných klubů byla na dobré úrovni, soutěže nebyly ničím narušovány, startovní čísla běžela, časový rozpis fungoval, škrtnutými startovními čísly se soutěž dostávala do předstihu.

Pochvala také za nástupy na vyhlašování, závodnice to zvládaly bez řízení nástupů

Změny ve formacích, přesuny
· změny včetně dodatečných přihlášek a zrušení startů zasílat na změnovém formuláři (jeho prostřednictvím jsou doručovány na jedno místo)
· po uzavření aplikace (před soutěži ke generování dat, hlásíte změny přímo na stanovišti pro zpracování výsledků

„Totálové“ výsledky
· zveřejňují se ke každé soutěži
· při nasazení čtyř bodových rozhodčích vydělte počet bodů v každé oblasti dvěma, při nasazení 5 bodových rozhodčích třemi, tak zjistíte průměrnou známku (princip je v soutěžním řádu)

· z technických srážek je opět na prvním místě neprovedená stop figura, v některých případech až tak výrazně, že byla srážka i od bodových rozhodčích
· soutěžící by si musí pohlídat dostatečné rozestupy u přehozů a dostatečnou výšku výhozů, což jsou povinné prvky, pozor, rozhodčí ve vyšších kolech budou za nedostatečnou vzdálenost u přehozů a výšku výhozů udělovat srážky
· opakovaně se objevuje špatně provedený spin
· stále chybí zakončení kostýmu, tedy čepička nebo čelenka nebo jiná ozdoba, která je viditelná z čelního pohledu
· objevil se i nevhodný kostým s holými zády
· v průběhu soutěže byly povoleny opakované starty, důvody byly čistě technické, tedy např. špatná hudba, zlomený podpatek, rozbité brýle

Nové (druhé) starty
Další starty si mohou zvolit závodníci, pokud nejsou se svým výkonem spokojení. Pravidla takové starty připouští a lze se přihlásit do dalšího kola. Toto samozřejmě neplatí v posledním kvalifikačním kole, to už se není kam přihlásit. Naprostá většina těchto opakovaných startů, které se letos v kvalifikacích konaly, dosáhly lepšího umístění. Monika Bergerová, hlavní rozhodčí.

————————–
„Podporujeme a rozšiřujeme mažoretkový sport od roku 1994“ motto soutěžní sezóny 2003/2004, kdy si připomínáme 30leté jubileum.“

Stejně jak se v určitých sportech objevovali jedinci, kteří vynikali a měli touhu se měřit s jinými, tak se objevovali i mezi mažoretkami, a to byl krůček ke vzniku mažoretkového sportu. Pro dokumentaci je důležité napsané slovo, to zůstává – Litera scripta manet. Symbolem písma je pero a pera s mottem jsou určená závodnicím.

Přejeme hodně sportovních radosti, pevnou vůli při tréninku a dobré výsledky při soutěžích. Ve sportu platí dvojnásob, že ne každý výsledek je adekvátní vynaložené námaze.

—————-
Hlohovec, SK

Hranice-město, kde to žije, je název výstavy v partnerském městě Hlohovec. Na výstavě nechybí ani mažoretkový sport, konkrétně upoutávka na X. ročník Memoriálu Jiřího Necida.

Návštěvníci si mohou odnést pozvánky na tuto soutěž, plakáty a historii založení a také volné vstupenky. Vernisáž výstavy se konala 29. března a výstava potrvá do 30. dubna.

Zakladatel mažoretkového sportu a město Hranice otevřeli dveře a budou se konat další výstavy věnované alespoň částečně mažoretkovému sportu.

—————
Inkognito

V zábavném pořadu Inkognito, který vysílala TV Prima, patřilo pár minut mažoretkovému sportu. Fotografie jsou zveřejněné www.majoretsport.cz . Ze zákulisí víme, že protagonisté s podivem sledovali živé ukázky členek klubu Preziosa. Exhibice v omezeném prostoru studia, se speciálním osvětlením, pro odhlučnění s koberci na podleze, byla děvčata jistě náročnější, ale přesvědčivě to zvládla. Diváci pozorně sledovali, zda triu spadne hůlka, či nikoliv a z výkonu obou ukázek byli překvapeni; jejich představa o mažoretkách byla dosud přiřazena k doprovodu kapely. Tím se netajili.