Mgr. Věra SUDKOVÁ
(*19.04.1937)
Emeritní členka baletu DJKT Věra Sudková, manželka někdejšího sólisty baletu Zdeňka Sudka, oslavila 19. dubna 2017 své 80. narozeniny.
Celá její profesionální dráha tanečnice byla spjata s plzeňským divadlem, až na malé odskočení do Laterny magiky, zde strávila pětadvacet let, které zahájila rolí Šípkové Růženky a završila Macechou v Popelce.
Výrazně přispěla k modernizaci divadelního archivu, kde pracovala 13 let.
Paní Věra Sudková je dodnes aktivní, v Přešticích vede úspěšnou skupinu mažoretek. Rod Sudkových působí v plzeňském divadle i nadále, dcera Veronika je vedoucí dámské garderoby v Novém divadle, syn Ondřej je vedoucí zámečnické dílny, kde pracuje i vnuk Tomáš.
Věra Sudková obdržela v únoru 2015 ocenění za přínos mažoretkovému sportu. Ocenění bylo paní Sudkové uděleno na summitu mažoretkového sportu, v kongresovém sále hotelu Juno, v Praze.
Paní Sudková se s mažoretkami setkala při náhodné návštěvě Hranic v roce 1995. v Hranicích se právě konala celorepubliková soutěžní přehlídka mažoretkových skupin.
Mažoretky ji zaujaly tak, že ve školním roce 1995/96 založila při Základní umělecké škole Přeštice klub Bohemia. V roce 1997 z její iniciativy vznikla v Přešticích soutěž mažoretek s vysokou organizační úrovni Bohemia Cup. Soutěž se stala kvalifikačním kolem pro celorepublikové mistrovství.
Mažoretky se staly její srdeční záležitostí. Od svého založení jsou mažoretky Bohemia ZUŠ pod jejím vedením na startovních listinách Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu každoročně.
Jako odborník v oblasti tance obohatila paní Sudková svými choreografiemi a nápaditými prvky úroveň mažoretkového sportu a zasloužila se o jeho výkonnostní posun. Jedním z jejich originálních nápadů je závěrečná figura skupin, v pochodovém defilé ji poprvé předvedly její svěřenkyně na soutěži ve Rtyni v Podkrkonoší. Závěrečná „stop figura“ s otočkou byla zavedena jako povinná do pravidel a převzal ji celý mažoretkový svět.
Český taneční slovník. Tanec, balet, pantomima, ed. J. Holeňová, Praha: Divadelní ústav 2001, s. 307
Žačka J. Škody a J. Němečka, TKP nedokončila.
Angažmá v Plzni 1952–77 (1968 Laterna magika, Expo 68).
Z rolí: Šípková Růženka ve Z pohádky do pohádky (1953), Kapuletová v Romeovi a Julii (1964), Macecha v Popelce (1971).
Od 1972 choreograficky spolupracovala s činohrou, operou a operetou. Měla velkou zásluhu na vybudování archivu DJKT v Plzni (1977–90). Pedagogicky působila na ZUŠ. Manželka Zdeňka Sudka.