Bystřice v novém čase

Přesto, že si museli všichni účastníci 5. kvalifikačního kola v Bystřici přivstat, ze soboty na neděli se posunul čas, samozřejmě dopředu, nikdo se neopozdil. Na programu byly formace z následujících klubů:

Elité Ostrava, Juventus Karviná, Michelle Karviná, Mikado Karviná, Pietrovky Písek u Jablunkova, Taneční centrum Yesdance Jeseník, TS Mažoretky Minnie Český Těšín, SK Provo Brno a domácí Dračice Bystřice a Rodičovský tým Bystřice

Kvalifikační kolo v Bystřici zahájil starosta obce pan Roman Wróbel, za přítomnosti ředitelky soutěže, paní Jarmily Wróbelové a ředitele školy, pana Jana Čechury. Hymnu v zahajovacím ceremoniálu zazpívala Klára Sýkorová, žákyně 9. třídy zdejší školy. Do úvodního bloku zařadili pořadatelé vystoupení tanečníků latinskoamerického a standardního tance z tanečního klubu Elán Třinec. Dva páry, David Herman s Eliškou Koštovalovou a Eliška Sušková s Antonínem Šmekem, kteří si vytančili třídu A, předvedli waltz, tango, valčík, slow fox a Quit step. Pěkný zážitek nejen pro přítomná děvčata.

Na brífinku se znovu diskutovalo o kostýmech pro třásně, s tím, že kluby, které mají kostýmy jiné, než na odhalených místech podšité „tělovkou“, tyto budou v letošní soutěžní sezóně používat.

V průběhu soutěže se stala docela kuriózní věc, když hlasatel ohlásil nestartující formaci, o které jinak nikdo nevěděl, že nestartuje. Zapsaná změna alias škrt ve startovní listině nebyla práce hlasatele. Všechno se s úsměvem vysvětlilo, jen je vždy nutné každou změnu ve startovní listině nahlásit kompetentní osobě, která už si poradí, jak se změnou naloží. Hlášení startovního čísla neslyší živé vysílání, mají sluchátka a grafiku shodnou se startovní listinou, takže by snadno mohlo dojít k záměně startující nebo rozhodčí by mohli chybně zadat body … Změny je před soutěží nutné zaslat na info@majoretsport.cz, změny na místě soutěže nahlásit nejlépe přímo u zpracovatelů výsledků, případně u hlavní rozhodčí nebo režii vedle hlasatele.

Za spuštění správné hudby odpovídá vedoucí, důležitý je správný popis, vše musí fungovat. Pan Lešek Sajdok nejvíce ocenil, když bylo u hudby uvedené startovní číslo. Tuto pomůcku lze doporučit všem, osvědčila se.

Pro sjednocení soutěžních podmínek a eliminování úrazovosti např. z kluzkých parket, se na každou soutěž pokládá standardizovaná plocha. Po letech se podařilo, že třásně se už netřepí, spadané úlomky jsou jen ojediněle a možnost uklouznutí na sypkých a gelových třpytkách se odstranila úplně. O to bylo větší překvapení, když do závěrečné figury soutěžící pro efekt rozsypaly pudr. Pořadatelé museli plochu očistit, ale přece jen se soutěž přerušila mimo stanovený program. Je to další podnět, kterým se bude zabývat grémium, pro definici k udělení srážky v soutěžních pravidlech nebo v soutěžním řádu.

Některé soutěžící mrzí, že semifinále je jen pro výkonnostní třídu A. Dvoudenní kapacita finálového kola třídy B zvládne pojmout všechny postupující formace (v této třídě je jen minimum seniorek). Pokud bude početně se zvyšující trend formací trvat, pak nebude na sebe semifinále malých formací B zase až tak dlouho čekat.

Stejně jako pan starosta soutěž prohlásil za zahájenou, tak ji prohlásil za ukončenou. Mažoretkový sport si našel v Bystřici další příznivce a pokud se nic nestane, rádi by se zařadili do soutěžního kalendáře v příštím roce. Místní pořadatel, Dům dětí a mládeže Bystřice, spolu se základní školou, jsou také pro. Děkujeme.

Marta Pavelková

Stránka soutěžeStránka soutěže


Komentáře

 1. Všechny zdravím,
  vracím se k tématu kostýmů pro kategorii pom pom (holá břicha).
  Jak uvádíte ve svém článku “ Bystřice v novém“,
  citace
  Na brífinku se znovu diskutovalo o kostýmech pro třásně, s tím, že kluby, které mají kostýmy jiné, než na odhalených místech podšité „tělovkou“, tyto budou v letošní soutěžní sezóně používat. (Neuvádíte nic o srážce)
  U této problematiky jsem si v Bystřici na brífinku vzala slovo za porotu a přednesla jsem názor poroty, že v letošní sezóně nebudeme „holá břicha“penalizovat a to mimo jiné i z důvodu, že nebudeme porušovat pravidla ČFMS. Celá záležitost je k projednání v radě poroty a pro příští sezónu se specifikuje do pravidel.
  Je mi velmi líto, že přesto došlo opět u skupiny MICHELLE Karviná ke srážce za (holé břicho) v kategorii pom pom junior (velká formace) , přesto, že na brífinku bylo řečeno něco jiného.
  Máme před sebou finálová kola a ráda bych věděla, zda ve finále v Náchodě budou udělovat srážky v kategorii pom pom za kostýmy s holým břichem. Kostýmy byly nákladně ušity a další finance na došití a přešití dle představ asociace je velmi složité získat. Navíc pravidla nic o srážkách za holá břicha u pom pom kostýmů nemluví a v předešlých letech se srážky neudělovaly.

  Děkuji za informaci

  Ivana Poláková

 2. Marta Pavelková říká

  … k uvedené soutěžní sestavě, která měla být poškozena za „holá břicha“, po ověření udělení srážek, sděluji následující. Skupina startovala s náčiním pom-pom, ve věkové kategorii junior, startovní číslo 58, ve startovní listině byl však uveden název (téma) skladby Anděl strážný, a to je to důležité. Skupině byly za předvedení uděleny srážky tři: za přešlap, nepřipravenost hudby a za kostým. Dle soutěžních pravidel obecně platí, že u stylových kreací může porotce hodnotit estetiku a vhodnost kostýmů, účesů a líčení pro danou věkovou kategorii a hudbu, pro výběr kostýmu je uvedeno, že je výběr podmíněn hudbou, tanečním stylem a tématem. Anděl strážný je náboženský pojem, označující nadpřirozenou netělesnou bytost (anděla), která je určena jednotlivci k jeho ochraně. Jeho výtvarné znázornění můžeme najít po staletí v sochařství, v malířství …
  Udělená penalizace 0,3 bodu za kostým (černé kalhoty s černým vrchním dílem) nevybočuje ani z rámce hodnocení, ani z rámce diskuze na brífinku.
  A jak se bude hodnotit v Náchodě? Podle platných soutěžních pravidel, všem stejně. Slovo za porotu si bez předešlého projednání vzít netroufnu. Federace (ČFMS) však musí hájit zájmy všech soutěžních i nesoutěžních účastníků rovným dílem.

Napiš zprávu:

*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*