ČFMS Newsletter IV. 2024

Česká federace mažoretkového sportu, z.s. se stala platným České asociace Sport pro všechny
Stalo se tak dne 4.5.2024, kdy přijetí jednomyslně schválila valná hromada. Tímto aktem se upevňuje vážnost a jedinečnost mažoretkového sportu, který již 30 let podporuje a rozvijí Česká federace mažoretkového sportu.

„Mažoretkový sport je sportem pro všechny“, oznamoval hlasatel, když uváděl dle scénáře p. Necida rodičovské týmy nebo děti předškolního věku, v zahajovacích ceremoniálech soutěží. Obě věkové kategorie se po letech vyvinuly do dnešní podoby little kadetek a grand seniorů a mažoretkový sport se stal opravdovým sportem pro všechny.

———

Vybrali jsme pro vás některé příspěvky z kvalifikačních a semifinálových kol

Bystřice-Návsí
Jak se soutěž dostala do Návsí prozradila paní Renata Klimková, hlavní trenérka
„Bylo to asi minulý rok, kdy jsme objevily novou tělocvičnu v Návsí. Uspořádaly jsme tam vystoupení pro rodiče a zjistily jsme, že prostory, celkové vybavení a možnosti jsou dostačující k uspořádání soutěže. Spolupráce se správcem tělocvičny panem Davidem Tatarkou byla tak na vysoké úrovni, že jsme se rozhodly s ostatními trenérkami nabídnout tuto tělocvičnu federaci pro uspořádání některého z kol MČR. Na brífinku, na finále v Karviné, jsme se o této hale poprvé zmínila a od té doby se tato možnost evidovala.

Když jsem v září nastoupila na DDM Bystřice jako pedagog volného času, volba byla jasná. Zapsala jsem nás tedy do kalendáře a doufala, že si nás ČFMS opět vybere. Naposled jsme pořádaly kvalifikační kolo v roce 2019, v Bystřici. Tělocvična v Návsí má oproti Bystřici velkou tribunu, tak jsme doufaly, že všichni budou spokojení.

Na rozdíl od ostatních pořadatelů máme jednu výhodu a to, že nás podporují dvě obce a na soutěži tak máme dva starosty; v sobotu ráno měli oba dva proslov k zahájení a musím říci, že tolik energie a motivace jsem dlouho neslyšela. V neděli při ukončení soutěže byla opravdu úžasná atmosféra. Pan starosta Bystřice dokázal na závěr roztleskat všechny diváky a soutěžící asi 4x po sobě a pan starosta Návsí projevil vděčnost za možnost být součástí Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu a doufá, že i do budoucna. Jsme za tak velkou podporu vděčni a uděláme vše pro to, aby u nás soutěže pokračovaly i nadále“.

Pokud se váš klub hodlá zapojit do organizování soutěže v mažoretkovém sportu, pak neváhejte a můžete tak učinit ZDE

Radotín
Krásné ráno, ráda bych vysekla poklonu porotě, která hodnotila celý včerejší den v kuse bez výměny. Je to obdivuhodné a zároveň to zaručuje konzistenci výsledků celého soutěžního dne. Stejné poděkování patří i ostatním členům organizačního týmu. Vážíme si vaší práce. Hodně sil do dalších soutěžních dní a víkendů. Aneta Brindová

Z pohledu zdravotníka bylo dvou denní kvalifikační a semifinálové kolo v Radotíně více než úspěšné.

Všechny týmy dbaly rad pořadatelů a organizátorů a dohlížely na své svěřenkyně, takže nedocházelo k žádným zraněním a karambolům v hale ani přilehlých prostorách. Během víkendu nám bylo počasí nakloněno, tím pádem mohla většina soutěžících trávit část dne venku na čerstvém vzduchu. I během vyhlášení, kdy byla hala zcela zaplněná, zvládly soutěžící vše bez zdravotních komplikací. Sobota i neděle se tak nesly v příjemné soutěžní atmosféře, která nebyla narušena žádným vážnějším zraněním.

MUDr. Kamila Pečenková

Hradec nad Moravicí
Každý, kdo někdy připravoval soutěž ví, že pořadatelství je náročné a udržet nastavenou úroveň je rok s rokem náročnější. K tomu potřebujete tým pomocníků, což bohužel nám chybí, a proto bych chtěl moc poděkovat hlavně našemu organizačnímu týmu mažoretek Charlie, především paní Mirce Vincurkové a paní Haně Hozové, se kterými dáváme každoročně celou dvoudenní soutěž dohromady. A protože by to opravdu nešlo bez pomoci dalších skalních příznivců, poděkování patří také hrstce rodičům, kteří byli nápomocni při přípravě, také kamarádům, kteří i přesto, že nemají s mažoretkami nic společného, vždy nám přijdou pomoci a bez kterých bychom to opravdu jen těžko zvládli. Taktéž je potřeba poděkovat SDH ze Žimrovic, kteří každým rokem, již 8. let, dohlížejí na požární bezpečnost při mistrovství. Přestože jsou přípravy velice náročné a soutěž je dvoudenním maratonem, musím říci, že jsem velmi rád, že si naše město stále udržuje prvenství v pořadatelských městech. Díky této akci se staneme po oba dva dny mažoretkovým městem, které zaplaví nesmírné množství návštěvníků a tito navštíví krásy našeho Hradce. V letošním roce to bylo již po třiadvacáté, kdy se Hradce stal útočištěm mažoretkového sportu. Hradec je malé malebné město, kde může každý návštěvník najít své místo a uspokojení najdou i fanoušci historie. Jsme rádi, že i v letošním roce vyšlo počasí, protože za oba dva dny se ve sportovní hale vystřídalo přes 800 diváků, a právě díky přízni počasí si mohli v mezičase prohlédnout malebnost našeho města.

Snad se nám i v příštím roce podaří MČR zorganizovat a mažoretky v našem městě opět přivítat. Náš spolek vrátil zpět mažoretkový sport do Hradce v roce 2013 a letošní rok je to již 11. let. Příznivci mažoretkového sportu a našeho týmu Charlie si více o nás přečtou na webových stránkách: http://www.mazoretky-charlie.cz/

Soutěž nejlépe uklizená šatna (předem neohlášená)
Dvou denní soutěž je náročná nejen pro všechny účinkující, ale také po soutěži, úklid prostor do původního stavu je pro každý realizační tým těžkým závěrem, proto jsme se letos rozhodli interně vyhlásit soutěž o nejlépe uklizenou šatnu.
Za sobotu si prvenství bere tým MiKaDo Karviná, MK Ballerisimo Hlučín a Kala Havířov.
Za nedělní bezvadný úklid děkujeme týmu MK Ballerisimo Hlučín a MiKaDo Karviná.

———-

Mimořádný postup do finále

Další, v pořadí druhá zelená karta putuje do klubu Clariss Frýdek-Místek, karta je udělena Tereze Puchelové, formaci sólo pom senior mladší. Tereza startovala ve skupině, v průběhu soutěže se zranila a soutěž ještě dokončila. Další start však už nebyl možný.

———-

Rekordní počet registrovaných členů
Na unikátní počet 100 registrovaných členů v aplikaci QScore dosáhl klub MK Ballerisimo Hlučín, jubilejním členem se stala Anna Střílková.

———-

Pohárové soutěže Nový impuls
Zatímco musel být v Kroměříži vyhlášen stop stav pro vysoký počet přihlášek a soutěž je dokonce s mezinárodní účastí (Polsko, Slovensko), v Chotěboři se od soutěže upustilo. Počty formací nedosáhly minimálního počtu, ale uvažovalo se spolu s federací o konání, aby tak přihlášeným zůstala možnost vybojovat případný postup. Ovšem když se z tak nízkého počtu začaly formace odhlašovat, bylo rozhodnuto. Kluby pak dostaly vyrozumění od lokálního pořadatele a mohou se ještě přihlásit na MJN.

Memoriál Jiřího Necida (MJN)
Současný stav přihlášek: sobota 120 formací, neděle 153 formací

Přejít nahoru