Na finále výkonnostní třídy B byl udělen pamětní pohár městu Hranice

Hranice byly po dva dny hostitelským městem Mistrovství ČR mažoretek pro výkonnostní třídu B. Soutěž se konala ve sportovním centru Naparia. Do finále se kvalifikovaly závodnice z těchto klubů:
AMA Opava, Ametyst DDM Nýrsko, Andílci Lanžhot, Babettky Pacov, Charlie Hradec nad Moravicí, Cheeky Cheerky Hradec Králové, Crazy mažoretky Dům dětí a mládežež Trend Roudnice nad Labem, Daisy Ostrava, DDM Praha-Modřany, DDM Rokytnice nad Jizerou, DDM Stonožka Nová Paka, Dračice Bystřice, Dům dětí a mládeže Hořice, Elité Ostrava, Excelent Dolní Benešov, Fantasy Přerov, Ještěrky Branka u Opavy, Ještěrky Slatina, Juventus Karviná, Kala-MKS Havířov, Kaspi Přeštice, Klub mažoretek Valtice, Klub mažoretek Zakřany, Kontrasty Hulín, Mažoretky Rokytnice nad Jizerou, Květinky T.J. Sokol Kladno, Lassies Brno, Lexy Kroměříž, Mažoretky Bailar Praha-Petrovice, Mažoretky Bella Junior Chotěboř, Mažoretky Hvězdičky SVČ Rosice, Mažoretky Panterky Dolní Beřkovice, Mažoretky Petra Studénka, Mažoretky Ruda nad Moravou, Mažoretky Sunny Kopřivnice, Mažoretky SVČ Tempo Polná, Michelle Karviná, Mikado Karviná, Minima Husinec, MK Ballerisimo Hlučín, Neinky Moravská Nová Ves, PM Stars Pardubice, Prezioso Sokol Blatná, Pusinky Říčany u Brna, Queens Štětí, Sevensport příbram, Sarra Trutnov, SK mažoretky Paprsky Hlučín, SK Šuměnky Šumná, Starlette České Budějovice, Stars Ostrava, Taneční skupina Coralina Pardubice, TK Dancing Roses Opava, TS Mažoretky Minnie Český Těšín a Zuzanky Týnec
Na startovní listiny bylo zapsáno 251 formací s náčiním hůlka a třásně, pro 4 věkové kategorie, v rozpětí od těch nejmladších, až do 26 let, v počtu bezmála 800 závodnic.
Mažoretkový sport v letošním roce slaví čtvrt století svého trvání od doby, co se konala v Hranicích první soutěžní přehlídka mažoretkových skupin. U této příležitosti si dal grafik záležet a finalistky byly dekorovány raženými medailemi, na kterých bylo 25 let vyjádřeno jako ¼ století.
Jako výraz poděkování udělila Česká federace mažoretkového sportu zakladatelskému městu Hranice pamětní pohár, a to jménem všech mažoretek. Pohár převzal 1. místostarosta města, pan Vladimír Juračka. Pan místostarosta ve svém projevu, jako pamětník prvních soutěží, vzpomněl na p. Jiřího Necida, který je považován za zakladatele mažoretkového sportu. Netajil se tím, že sám, tehdy jako starosta města, netušil, kam až se může taková, původně kulturní akce, dostat.
Mimořádně byly uděleny ještě poháry dva, a to Pohár prezidenta IFMS, který získala v sobotu skupina kadetek SK Paprsky Hlučín, v neděli pak byl udělen Pohár starosty města skupině juniorek Ametyst DDM Nýrsko.
Soutěžící s nejlepšími výkony postupují odtud na mezinárodní soutěže, které se budou konat na evropské a světové úrovni pro výkonnostní třídu B. Je to v historii mažoretkového sportu krok k dalšímu vývoji a motivaci závodnic pro zvyšování výkonnostní úrovně. Symbolické je, že první nominace na mezinárodní soutěže této výkonnostní třídy se udělily na finále v Hranicích (poslední finále, které předcházelo vzniku mažoretkového sportu se konalo v Hranicích v roce 1999). Město morálně i finančně soutěž podpořilo, částečnou dotaci poskytl i Olomoucký kraj a tak děvčata mohla po dva dny srovnávat své výkony.
Organizace soutěže takového rozsahu je náročná, a to i pro pronajímatele sportovních hal. Masovost mažoretkového sportu, kterou Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu je, si dovede představit jen málokdo.
S náročností celé organizace vyšel vstříc také Domov mládeže SLŠ (internát), který poskytl další prostory pro šatny a Sbor dobrovolných hasičů Hranice, který umožnil parkování na části plochy u haly. Parkování autobusů v Teplické ulici přispělo k tomu, že děvčátka nemusela v chladném a deštivém počasí pochodovat přes půl města a snad nenarušilo víkendový klid místních obyvatel.

Marta Pavelková

Stránka soutěžeStránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru