Poprvé v dlouholeté historii se Mistrovství Evropy v mažoretkovém sportu konalo s Českou televizí

Ve dnech 22. až 23. června se sportovní hala v chorvatském městě Novigrad zaplnila mažoretkami z Evropských zemí. Již 16. ročník této prestižní soutěže se ale tentokrát konal s Českou televizí. Pro mezinárodní organizaci IFMS, je to další důkaz, že federace je světovou špičkou v pořádání mezinárodních soutěží v mažoretkovém sportu. A to hlavně díky pevnému základu, snaze, nejdelší tradici, nadšení a lásce všech členů k tomuto sportovnímu odvětví.

Na zahájení šampionátu byli přítomni zástupci města Novigrad, zástupci Sportovní dvorany a členové mezinárodní federace mažoretkové sportu (IFMS). Exhibiční vystoupení mažoretkového týmu Elité Ostrava odstartovala celý Evropský šampionát. Soutěžící po celé dva dny předvedly obtížné akrobatické, gymnastické prvky, krásné choreografie a divákům v hale zajistily pestrou podívanou. To vše s náčiním baton, pom-pom a flag.

Celá soutěž se nesla v poklidném duchu, a i přes tropické vedro, které v Chorvatsku panovalo, se obešla bez vážnějších zdravotních problémů. Hala byla plně klimatizovaná, šatny vybaveny sprchami, a tak zkušené závodnice tropická horka nepřekvapila. I přesto se pár zdravotních komplikací vyskytlo, ale erudované vedoucí svým svěřenkyním ihned poskytly vhodné podmínky, kterými zajistily další bezproblémové a úspěšné starty svých soutěžících.

Starosta města, pan Anteo Milos, k celému Evropskému mistrovství v mažoretkovém sportu dodává: „Jsme jako město poctěni, že si federace vybrala pro pořádání šampionátu právě město Novigrad a jsem rád, že naše městečko může tento šampionát hostit, a to už druhým rokem. Můj názor, jako sportovce je ten, že mažoretkový sport je pro mladé lidi výborný a doufám, že se u nás bude rozvíjet, a to díky této propagaci, na stejné úrovni jako u vás, v České republice.“

Radostnou a pohodovou atmosféru navodil páteční průvod centrem města Novigrad s místní dechovou kapelou. Byla to perfektní tečka za 16. ročníkem Evropského šampionátu, a to hlavně díky skvělé spolupráci s ředitelkou turistického centra města Novigrad, paní Vesnou Ferenac: „Pro nás je tento šampionát významnou a důležitou akcí, naše městečko hned ožije, najednou se tady objeví spousta hostů, mladých talentovaných sportovců z celé Evropy. Pro nás je tato akce důležitá i z hlediska cestovního ruchu, některé mažoretky se mohou příště vrátit s celými rodinami.“

Poděkování patří městu Novigrad za poskytnutí perfektního zázemí a za bonus pro diváky ve formě volného vstupu na šampionát. Dále rozhodčím, trenérům, závodnicím, rodičům a organizátorům. Pro trenéry toto klání bylo opět důkazem toho, že jejich práce s mažoretkami je i přes svou náročnost přínosná. Poučením by pak pro vedoucí mohl být apel na doplnění si odborné kvalifikace základního kurzu první pomoci a ze základu správné, zdravé výživy. Pomoc v nezvyklém prostředí a z celkové únavy nejenom z cestování, ale i ze zážitků od moře by mohli vedoucí hledat i u rodičů, mezi nimiž se najdou ochotní, vzdělaní odborníci na tuto problematiku. Jen vedoucí zná nejlépe svoji závodnici, a tak ví, jaké jsou její možnosti a případně jaké zdravotní indispozice si na soutěž přiváží. Stejně tak, jako rodiče.

Poděkování patří i panu fotografovi Liboru Kaštovskému za nádherné zachycení okamžiků. Po celé dva dny cvakala spoušť jeho fotoaparátu stejně svižně, jako se střídaly závodnice na startu. Tyto neopakovatelné vzpomínky si mohl kdokoliv zakoupit přímo na místě v hale.

Sestřih z celého Evropského šampionátu, který Česká televize po celé dva dny natáčela si můžete prohlédnout v archivu České televize. Příjemnou podívanou!

Z prosluněného Novigradu se vracíme zpět do České republiky, a to přímo na Mistrovství světa v mažoretkovém sportu do Ostravy, konaného ve dnech 23.-26.8. 2023 a opět za přítomnosti České televize.

Přejít nahoru