Sedmé kvalifikační kolo ve Štětí

Přesně na polovinu dubna, 15.04.2018, připadlo konání 7. kvalifikačního kola 25. ročníku Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu a mažoretek , ve Štětí. Město leží na pravém břehu Labe, na samé hranici Ústeckého kraje a proslavila jej tradice festivalů dechových hudeb. Mažoretky, které k dechovým hudbám patří, tak mají ve městě dlouholetou tradici, ale soutěž v mažoretkovém sportu se konala ve sportovní hale, patřící školám, vůbec poprvé. Místním pořadatelem byl klub SK Nephilim a ředitelem soutěže pan David Ulbrich. V úvodním ceremoniálu prohlásil soutěž za otevřenou pan Tomáš Ryšánek, starosta města. Pan starosta ve svém projevu uvedl pro veřejnost zajímavou informaci o původu mažoretek ve městě. Přikládá se řediteli školy a hudebníkovi v jedné osobě. Z jednoho zájezdu s kapelou ve Francii, kde mažoretky vystupovaly, si pan ředitel dovezl inspiraci a nápad zrealizoval. Takže již v roce 1964 mohla veřejnost ve Štětí spatřit mažoretky jako doprovod a ztělesnění hudby místní kapely. Na pravidelných festivalech dechových hudeb (FEDO), které město pořádá, se s doprovodnými skupinami mažoretek, které jsou doplněním a ozdobou kapel, můžeme v tomto pojetí setkat dodnes. Nedělní soutěž však byla o sportovním pojetí. Soutěživost a dravost mladé generace přináší stále nové prvky, nápady v pohybové kultuře, v choreografiích, v hudebním cítění, reakcích na současné trendy a hudební žánry a touhu po porovnávání svých výkonů. Tím se mažoretky začaly postupně přibližovat sportu a dnes se řadí ke sportům estetickým. Neznamená to však, že by se na původní poslání mažoretek zapomnělo. V disciplíně pochodové defilé nebo klasická mažoretka je pochodový krok dominantní.
Štětí po prvním kole přihlášek ukazovalo na soutěž méně obsazenou. Před zahájením však počet zapsaných formací na startovních listinách dosáhl počtu 102. Na soutěž přijely kluby i z Moravy nebo z Jižních Čech: Panterky Dolní Beřkovice s vedoucí Kateřinou Novou, Paprsky Hlučín s vedoucí Terezou Kremrovou, ZUŠ Jirkov s vedoucí Hanou Šimkovou, Dance club Spirit Kladno s vedoucí Charlottou Petrovou, Květinky TJ Sokol Kladno s vedoucí Markétou Tůmovou, Tarabičky Nové Strašecí s vedoucí Ivou Tarabíkovou, Mažoretky Bailar Praha s vedoucí Danielou Radeckou, Vinohradské mažoretky DDM Praha s vedoucí Romanou Jizbovou, Koloseum Dance Team Štěnovice s vedoucí Kamilou Pečenkovou, SARRA Trutnov s vedoucí Hanou Sekyrovou, Klub mažoretek Valtice s vedoucí Lenkou Polákovou, PV Team Vimperk s vedoucí Petrou Vašicovou a domácí SK Nephilim s vedoucí m Davidem Ulbrichem a Queens s vedoucí Terezou Novákovou.
Starosta města věnoval pohár a tajná porota vybrala formaci, která nejvíce zaujala po stránce nápaditosti, výrazu, nadšení… Pohár vyhrál klub Paprsky Hlučín, konkrétně skupina grandseniorů a pohár tak odjel na Moravu. Porotu zaujalo zapálení pro soutěž a temperament v předvedené sestavě, jako i účast mužů coby členů skupiny. „Pohárem jsme nadšeni, vůbec nás nemrzí šestihodinová cesta autobusem, ocenění si vážíme, protože se už nemusí nikdy opakovat“ řekla jedna ze členek oceněné skupiny.
Na ranním brífinku poděkovaly potleskem vedoucí paní Haně Šimkové za choreografii ke skladbě Hooray majorettes. Děvčata si ji pak zatancovala po vyhlášení výsledků každé výkonnostní třídy.
Regionální televize, která pořizovala zpravodajský záznam, vyjádřila obdiv nad svižností a úrovni soutěže, pochválila i zahajovací ceremoniál. Odkaz na vysílání najdete po jeho premiéře na www.majoretsport.cz, kalendář a klikem na Štětí.
Kvalifikací ve Štětí se počet uskutečněných kvalifikačních kol dostal do finiše a počet ohodnocených formací se přiblížil k tisícovce. Děkujeme

Marta Pavelková

… jedna pochvala na závěr:
Vyřiďte, prosím, obrovskou pochvalu pořadatelům včerejší kvalifikace z klubu SK Nephilim Štětí. Celou dobu se na holky smáli všichni – přes pořadatelé až po vedoucího nástupu. Příjemnější a více přátelskou kvalifikaci jsme nezažily.:-)

Za SK mažoretky Paprsky Hlučín Kremrová Tereza trenérka

Stránka soutěžeOfficial article

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru